Ako sa má služba Google Stadia? Už ani Google o ňu nemá veľký záujem

Ako sa má služba Google Stadia? Už ani Google o ňu nemá veľký záujem

 

Minimálne nie je súčasnej podobe.

O streamovacej službe Google Stadia sme naposledy poriadne počuli vo februári 2021, kedy Google oznámil, že kompletne zatvára svoje first-party štúdiá a mnohí to videli ako začiatok konca pre službu. Vzhľadom na tendenciu spoločnosti Google k netrpezlivosti a brutálnej konkurencie v hernom priemysle sa to tak určite javilo.

Prešiel rok a Stadia stále funguje. No službe stále chýbajú kľúčové AAA hry a tak plní katalóg primárne vydaniami starších hier. A asi jediný veľký vydavateľ, ktorý Stadiu stále podporuje je Ubisoft. A zdá sa, že situácia sa vyvíja presne tak, ako pesimisti predpovedali.

Business Insider totiž získal informácie z prostredia súčasného stavu služby a naozaj to ružovo nevyzerá. Google sa totiž podľa týchto informácií už ani nesnaží vytvoriť konkurenciu štandardným platformám a namiesto toho sa sústreďuje na distribúciu svojej streamovacej technológie, ktorá patrí k špičke a to pod názvom Google Stream. Google vyjednával spoluprácu so spoločnosťami ako Peloton, Capcom či Bungie (predtým, ako štúdio odkúpilo Sony), no stav týchto jednaní zatiaľ nie je známy.

Google Stadia ako komerčná platforma pre hráčov už nie je prioritou spoločnosti Google, čo potvrdili ľudia v blízkosti tejto služby. Vedenie je zamerané na získavanie biznis dohôd čím sa mení strategická povaha služby. Jednou z týchto dohôd bola napríklad spolupráca s AT&T vďaka ktorej ste si mohli priamo cez prehliadač zahrať hru Batman: Arkham Knight. S Capcomom zas Google vyjednával o možnosti distribúcie demoverzií svojich hier priamo cez prehliadač a pomocou streamovania.

Google taktiež opúšťa vody AAA priemyslu. Minulý rok sme sa dozvedeli, že Google platil masívne sumy za porty AAA hier pre Stadiu, no v posledných mesiacoch sa Google sústredil primárne na tzv. „content flywheel“ čiže na vydávanie nezávislých hier alebo menších projektov, ktoré nestoja tak veľa ako AAA hry. Samozrejme, exkluzivity sú absolútne mimo priorít spoločnosti Google.

Hovorca Google odmietol komentovať špekulácie, no podotkol, že pre rok 2022 má Google pre Stadia hráčov pripravených 100 nových hier a taktiež aj podporu predplatenej služby Stadia Pro. Medzitým dôležití ľudia zo Stadia projektu buď odchádzajú z Google alebo sa presúvajú na iné projekty. A aj šéf Stadia Phil Harrison sa presunul zo základne Google v Mountain View do Londýna a jeho divízia sa taktiež presunula pod šéfa predplatených služieb Jasona Rosenthala.

Stadia mala podľa Business Insider v roku 2020 750 tisíc aktívnych užívateľov mesačne. Vzhľadom na to, že na používanie Stadie nie je nutné predplatné a vzhľadom na postupné „zatváranie“ môžeme predpokladať, že toto číslo asi veľmi nenarástlo.

Použijeme teda jedno relevantné číslo. Vďaka Discord botovi Charlamagne totiž vieme zistiť počet hráčov Destiny 2 na rôznych platformách za predchádzajúci deň. Zatiaľ čo na Xboxe si hru zahralo 311 tisíc hráčov, na PlayStatione 407 tisíc a na PC 254 tisíc, tak na Google Stadia počet hráčov dosiahol niečo cez 6 tisíc.

Zdroj: BusinessInsider

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk