Prvé súdne kolo medzi Epicom a Applom určite tvorcovi Fortnite nevyšlo

Prvé súdne kolo medzi Epicom a Applom určite tvorcovi Fortnite nevyšlo

 

Súd zmietol všetko zo stola.

Boj medzi Epicom a spoločnosťou Apple, ktorý sa týka hry Fortnite sa už pomaly ale isto presunul do súdnych miestností a včera sa začalo prvé vypočúvanie, ktoré však určite nešlo tak, ako by si Epic Games prijal.

Cez virtuálne pojednávanie Zoom si sudkyňa Yvonne Gonzales Rogers vypočula obe strany a oznámila im, že hlavné pojednávanie pôjde pred porotu a začne sa v júli 2021. Medzitým však odprezentovala hneď niekoľko „teplých slov“ smerom k Epicu a jeho praktikám.

Obvinila Epic Games z nečestného jednania, pretože porušili kontrakt so spoločnosťou Apple aj napriek tomu, že vedeli, aký to bude mať následok. Taktiež prezradila, že právnici Epic Games ju zatiaľ nepresvedčili o jej argumentoch.

„Urobili ste niečo, klamali ste o tom a neboli ste úprimní. To je vecou bezpečnosti. Mnoho ľudí z verejnosti vás považuje za hrdinov za to, čo ste spravili, no to nemení nič na veci, že ste neboli úprimní.“

Samozrejme, Epic argumentuje tým, že vedel, že týmto krokom poruší zmluvu s Applom, no z ich strany skôr išlo o prejavenie nesúhlasu s monopolnými praktikami spoločnosti Apple: „Keď si zoberiete najväčšiu firmu na svete a viete, že sa vám bude chcieť pomstiť tak si jednoducho neľahnete na ulicu a nezomriete. Plánujete a rozmýšľate nad tým, ako bude Apple reagovať,“ povedala právnička Epic Games Katherine Forrest.

Najväčšou správou zo včerajšieho prípravného konania je nesúhlas sudkyne s argumentom, že Apple musí dovoliť existenciu Fortnite na iOS s podmienkami, ktoré si stanovil Epic, pretože podľa jej názoru majú užívatelia stále veľa spôsobov prístupu k hre. Navrhla Epicu, že môžu Fortnite na iOS vydať znova, no v tradičnej podobe s 30% podielom z každej transakcie s čím súhlasil aj Apple, no Epic s takýmito podmienkami odmieta spolupracovať.

Kritiky od sudkyne sa dočkal aj argument Epicu o monopolnom správaní Applu. Podľa nej existujú uzavreté ekosystémy aj v ostatných oblastiach: „Uzavreté ekosystémy fungujú už dekády. Nintendo má ekosystém, Sony ho má tiež a Microsoft tiež. To čo robí Apple sa v tomto nijak neodlišuje. Je ťažké ignorovať ekonomiku tohto priemyslu a to je to, čo odo mňa chcete.“

Je teda zrejmé, že minimálne do júla 2021 sa Fortnite na iOS nedočkáme. Ani jedna strana nechce ustúpiť, no prípravné konanie dokazuje, že Epic Games to bude mať so svojimi argumentami veľmi komplikované a je dosť veľká šanca, že nakoniec nezmení nič.

Celý spor medzi Epic Games a spoločnosťou Apple vznikol v auguste tohto roka, keď Epic Games vydal aktualizáciu Fortnite, ktorá obchádzala povinný 30% odvod v App Store a Apple hru takmer okamžite stiahol z App Store. Následne ho Epic obratom zažaloval za zneužívanie monopolného postavenia a odvtedy nastala zákopová vojna, ktorá sa presunula do súdnej siene.

Zdroj: Wccftech

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk