• Hlavná stránka
  • Ostatné
  • Novinky
  • Napriek miliónovým zárobkom sa hrajú na chudobných: Sony, Warner Bros. a Sega zneužívajú systém aby nemuseli platiť dane
Napriek miliónovým zárobkom sa hrajú na chudobných: Sony, Warner Bros. a Sega zneužívajú systém aby nemuseli platiť dane

Napriek miliónovým zárobkom sa hrajú na chudobných: Sony, Warner Bros. a Sega zneužívajú systém aby nemuseli platiť dane

 

Not cool.

Ako veľmi dobre vieme, herné spoločnosti nechcú iba zarábať peniaze, ale chcú zarábať všetky dostupné peniaze na svete. A popri tom sa uchyľujú k praktikám, ktoré síce sú v medziach platnej legislatívy, no o ich etickosti by sa dalo prinajlepšom polemizovať.

Uznávaný denník The Guardian sa tak pozrel na to, ako funguje herný priemysel vo Veľkej Británii a zistil, že mnoho spoločností hľadá cestičky na to, aby sa vyhli plateniu daní a navyše, aby ešte zvýšili svoje zisky.

Vo Veľkej Británii totiž existuje fond, ktorý má názov Video Games Tax Relief (VGTR), ktorý umožňuje získať späť 20% zaplatených na daniach pri vývoji hry. Je určený hlavne pre menších vývojárov a vydavateľov, aby im pomohol prinášať hry s menším rizikom finančných problémov. Lenže ako to už býva, jeho najväčšími „zákazníkmi“ sú spoločnosti Sony, Warner Bros. a Sega.

Zatiaľ čo menší vývojári sa snažia zostať „nad vodou,“ tak Sony získalo na úľavách na dani vyše 30 miliónov britských libier, zatiaľ čo Sega je nie až tak ďaleko za nimi s 20 miliónmi libier, ktoré získali ako „vratku na dani.“ Úplným kráľom je však multimiliardová spoločnosť Warner Bros., ktorá si nechala spätne vyplatiť vyše 60 miliónov libier.

To všetko po tom, ako sa pred troma mesiacmi prišlo na to, že tvorca série GTA, spoločnosť Rockstar si nechala na vratkách vyplatiť vyše 42 miliónov libier a neplatila korporátnu daň v krajine už vyše 10 rokov.

Ako je to možné? Šikovnými účtovníckymi trikmi (do detailov fakt zachádzať nebudeme) sa tieto spoločnosti tvária ako natoľko chudobné, že si môžu z tohto fondu nechať vyplatiť peniaze. Či je to fér, to necháme na vašom posúdení.

Zdroj: The Guardian

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk