Začína sa boj o peňaženky hráča: Do kongresu prichádza zákon o zákaze mikrotransakcií a lootboxov

Začína sa boj o peňaženky hráča: Do kongresu prichádza zákon o zákaze mikrotransakcií a lootboxov

 

Vydavatelia sa však nevzdajú bez boja.

Stalo sa presne to, čo predpovedalo mnoho herných analytikov. Že keď sa herní vydavatelia neskrotia ohľadom mikrotransakcií a lootboxov sami, urobia tak zákony. A dnes za to môžeme vďačiť pravdepodobne hlavne kontroverzii okolo Star Wars: Battlefront 2, ktorá signalizovala „bod zlomu“ v tomto aspekte. Mnoho zákonodarcov a asociácií začalo vtedy zbrojiť proti vydavateľom a ich lootboxom a mikrotransakciám a niektoré krajiny ich už dokonca aj zakázali. Teraz však prichádza ten najväčší úder.

Republikánsky senátor Josh Hawley totiž včera oznámil, že do kongresu predkladá návrh zákona, ktorý by zakázal lootboxy a pay-to-win mikrotransakcie vo všetkých hrách, ktoré sú hrané ľuďmi pod 18 rokov. Do tohto pravidla budú spadať všetky hry „ktorých autori vedome dovoľujú mladistvým zúčastňovať sa kupovania mikrotransakcií.“

Tento zákon má názov „The Protecting Children from Abusive Games Act.“ Jeden z príkladov mikrotransakcií v texte zákona poukazuje na hru Candy Crush (ktorej vydavateľom je Activision), ktorá ponúka bundle v hodnote 150$ na kúpu rôznych predmetov, takže je zrejmé, že tento zákon by zasiahol aj mikrotransakcie, ktoré nie sú priamo naviazané na hry pre viacerých hráčov.

Keď je hra dizajnovaná pre deti, nemala by umožňovať vytvárať u detí závislosť od mikrotransakcií. A keď deti hrajú hry určené pre dospelých, malo by im byť zakázané nakupovať takéto mikrotransakcie. Herní vývojári, ktorí vedome využívajú deti by mali byť právne potrestaní.“

Je však zrejmé, že vydavatelia sa nevzdajú bez boja a reakcia Entertainment Software Association na predstavenie tejto legislatívy je jasným znakom, že lobbing z ich strany sa spúšťa na plné obrátky. Vo svojom vyhlásení tvrdí, že niekoľko krajín vrátane Írska, Nemecka, Švédska, Dánska, Austrálie, Nového Zélandu a UK nepovažujú lootboxy za formu gamblingu a tešia sa na to, že budú môcť senátorovi poskytnúť všetky potrebné informácie, ktoré by obmedzili nákup mikrotransakcií mladistvými cez iné prostriedky, ako napríklad kontrolu rodičmi.

Asi netreba pripomínať, aký obrovský vplyv by prijatie tohto zákona malo na herných vydavateľov. USA je stále najväčším herným trhom a napríklad Ultimate Team mikrotransakcie sú pre EA miliardovým biznisom, ktorý by týmto prišiel o veľkú časť príjmov. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať.

Zdroj: Kotaku

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk