Čínska vláda začne obmedzovať čas, ktorý deti strávia hraním videohier

Čínska vláda začne obmedzovať čas, ktorý deti strávia hraním videohier

 

Veľký brat sa pozerá.

Minulý týždeň vydalo čínske Ministerstvo školstva dekrét, ktorým sa snaží bojovať proti krátkozrakosti mladistvých obmedzovaním času, ktorý strávia pred obrazovkami. Poviete si možno, čo takého proti tomu vláda zmôže, no v komunistickej Číne toho zmôže naozaj dosť.

Zrekapitulujme si najprv dianie posledných mesiacov na čínskej videohernej scéne. Tie boli pre herný priemysel v Číne poriadne rušné. Teda, z pohľadu herných spoločností sú asi naopak až príliš pokojné. Všetko sa začalo tým, keď na konci marca prezident tejto komunistickej krajiny Xi Jinping zrušil Štátny úrad pre tlač, publikácie, rádio, film a televíziu a rozdelil jeho právomoci medzi novovzniknutý Štátny úrad pre rádio a televíziu a Oddelenie publicistiky komunistickej strany, čím zvýšil kontrolu strany nad cenzúrou médií.

Problémom pre čínske videoherné spoločnosti (a vlastne aj hráčov) po reforme je, že od 28. marca nový úrad neschválil na vydanie ani jedinú hru. O tom, čo toto zdržanie spôsobilo môžeme len špekulovať, no faktom je, že niekoľko titulov ako napríklad Monster Hunter World bolo nútených odložiť vydanie v Číne na neurčito.

Týmto sa dostávame k minulému týždňu, kedy čínske Ministerstvo školstva vydalo osem odporúčaní mierených Štátnemu úradu pre rádio a televíziu. Ich cieľom je podľa odhadov ministerstva znížiť mieru krátkozrakosti detí o päť percent do roku 2023 limitovaním času, ktorý strávia na internete a hraním hier. Znenie trojice z nich týkajúcej sa videohier je nasledovné:

  1. Pokračovať v posilňovaní regulácií obmedzujúcich čas hrania detí online.
  2. Vyšetriť zavedenie vekových hodnotení pre hry. (ktoré Čína prekvapivo stále nemá)
  3. Obmedziť počet nových online hier povolených na distribúciu.

Posledné odporúčanie je celkom úsmevné, keďže v súčasnosti úrad ešte stále nepovolil ani jednu hru, no v budúcnosti by mohlo mať veľký vplyv na celosvetový herný priemysel, keďže Čína je najväčším herným trhom sveta. Už v minulosti napríklad viedla Čína kvôli politickým nezhodám s Južnou Kóreou akúsi ekonomickú vojnu tým, že nepovoľovala vydanie ich online hier v krajine, čím výrazne znižovala ich zisky.

Technologický gigant Tencent sídliaci v Číne (vlastniaci 3 najziskovejšie PC hry na svete Dungeon Fighter Online, League of Legends a Crossfire s podielmi v spoločnostiach ako PUBG Corp. a Epic Games) vo svojej najväčšej mobilnej hre Honour of Kings (taktiež najziskovejšej mobilnej hre sveta, u nás vydanej pod menom Arena of Valor) už pred rokom zahrnul pod tlakom kritiky vlády a médií reguláciu hracieho času hráčov do 12 rokov na jednu hodinu denne iba do deviatej večera a hráčov do 18 rokov na dve hodiny denne. Po minulotýždňovom vydaní odporúčaní ministerstvom však včera Tencent oznámil, že túto ochranu posunie ešte o krok ďalej. Hra Honour of Kings bude od budúceho týždňa prepojená s policajnou databázou, pomocou ktorej bude overovať vek a identitu hráčov a odhaľovať tak prípadných hráčov zneužívajúcich kúpené osobné údaje.

Asi netreba dodávať, že toto dianie má na herné spoločnosti v Číne veľmi negatívny dopad. Spoločnosť Tencent stratila od začiatku roka 2018 160 miliárd dolárov a jej rival Alibaba Group jej uchmatol post najhodnotnejšej spoločnosti Ázie. Táto strata sa bude nepochybne len prehlbovať pokým Štátny úrad pre rádio a televíziu nezačne znova schvaľovať vydávanie hier. Povráva sa, že Tencent sa začína viac obzerať po zahraničných trhoch a tak možno čoskoro uvidíme jeho prítomnosť aj u nás. Podľa nedávnych informácií plánujú spustiť ich hernú platformu WeGame aj na západe a chceli by ňou konkurovať Steamu.

Špekuluje sa tiež, že Štátny úrad pre rádio a televíziu má na muške online hry s agresívnymi modelmi predaja dodatočného herného obsahu ako loot boxy, ktoré vyvolali minulý rok v západnom svete veľkú kontroverziu a štáty ako Belgicko a Holandsko už proti nim podnikli kroky. Obrovský trh akým je Čína by určite prinútil herné spoločnosti prehodnotiť ich prístup, na rozdiel od doterajších riešení, ktorými je jednoducho mávnutie rukou a stiahnutie obsahu z predaja v Belgicku a Holandsku.

Zdroj: GamesIndustry.biz, Bloomberg Foto: ArenaOfValor.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk