League of Legends je opäť o krok bližšie k olympiáde

League of Legends je opäť o krok bližšie k olympiáde

 

Jedna z najväčších a najpopulárnejších MOBA hier bude súťažným športom na tohtoročných Ázijských hrách.

Napriek opakovanému nesúhlasu Medzinárodného olympijského výberu (MOV) so zaradením násilných elektronický športov do programu letných olympijských hier dosiahla spoločnosť Riot výrazný úspech v rámci hnutia za oficiálne uznanie profesionálneho gamingu ako plnohodnotného športu.

Americký developer stojaci za celosvetovo známym MOBA titulom League of Legends po dohodne s Ázijským olympijským výborom uvedie na nadchádzajúcich Ázijských hrách LoL ako tzv. demonštračný šport. Inými slovami, jeden z najrozšírenejších ešportov v histórii videohier sa pokusne stane súčasťou druhého najväčšieho multi-športového a atletického podujatia na svete (prvenstvo v tomto obore si, prirodzene, naďalej udržujú olympijské hry).

Ázijské hry sa uskutočnia medzi 18. augustom – 2. septembrom v indonézskych mestách Jakarta a Palembang. Finále LoL by sa malo odohrať niekedy koncom Augusta. Portál Dot Esports zverejnil vyhlásenie, v ktorom vedúci ešportovej sekcie spoločnosti Riot, Jarred Kennedy, neskrýval nadšenie z nedávneho vývoja, pričom sa vyslovil za jeho potvrdenie oficiálnym schválením športového statusu elektronických športov zo strany MOV.

„Reprezentovať svoju krajinu na olympiáde je snom každého športovca na svete. LoL na Ázijských hrách mení tento sen na realitu pre tých najlepších svetových ešportovcov.“

Jarred Kennedy, vedúci ešportov spoločnosti Riot

Profesionálny gaming má v Ázii v porovnaní so zvyškom sveta mimoriadne silné spoločenské a kultúrne zázemie, no začlenenie ešportov do programu ázijských kontinentálnych hier predstavuje výrazný posun k ich stabilizácii na olympijskej scéne. Ázijské hry sú totiž oficiálne uznané aj samotným MOV ako medzinárodná športová a atletická udalosť.

Riot bude úzko spolupracovať s Ázijským olympijským výborom a viacerými členskými krajinami na zorganizovaní LoL šampionátu  a výbere vhodného kvalifikačného formátu. Ako upresňuje stránka PCGamesN, 45 národných tímov si to rozdá v regionálnych júnových kvalifikáciách, pričom hostiteľská krajina – Indonézia – si užíva zaručenú učasť. Južná, centrálna a západná Ázia na šampionát vyšlú po jednom mužstve. Keďže juhovýchodná časť kontinentu predstavuje absolútnu Mekku LoL ( s top hernými ligami ako juhokórejská LCK, čínska LPL či LMS z Hongkongu), až 4 družstvá z tohto regiónu postúpia na záverečný augustový turnaj.

Pre fanúšikov ešportov bude zaujímavé spoznať koncept, v ktorom medzi sebou nesúťažia bohaté medzinárodné organizácie, ale národné tímy jednotlivých krajín. Hoci je možné, že kórejský supertím SKT T1 na šampionát vyšle svoju etnicky jednoliatu zostavu, s vysokou pravdepodobnosťou možno usúdiť, že na Ázijských hrách sa proti sebe postavia spoluhráči z top LoL tímov v rozličných národných dresoch.

  

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk