• Hlavná stránka
  • Ostatné
  • Novinky
  • Nové Hviezdne vojny sú 150-minútovou adrenalínovou jazdou vesmírom. Nie každé sci-fi to dokáže, Poslední Jediovia áno
Nové Hviezdne vojny sú 150-minútovou adrenalínovou jazdou vesmírom. Nie každé sci-fi to dokáže, Poslední Jediovia áno

Nové Hviezdne vojny sú 150-minútovou adrenalínovou jazdou vesmírom. Nie každé sci-fi to dokáže, Poslední Jediovia áno

 

Epizódu VIII sme videli ako druhí na svete, predbehnúť nás stihol len Hollywood.

Magický dátum 12.12. nebol pre fanúšikov Star Wars len kalendárnou okrasou. V bratislavskom Cinemaxe sa zišli zástupcovia galaktického Impéria na čele so samotným Kylo Renom a Visas Marr, ktorú hráči poznajú z jednej z mnohých herných adaptácií Lucasovho univerza.

Navonok možno zloduchovia, no pod úžasnými kostýmami rovnako zarytí fanúšikovia ako my všetci; sithsko-imperiálna skupinka sa ochotne fotila s každým návštevníkom kina, ktoré o pol ôsmej večer hostilo slávnostnú (pred)premiéru najočakávanejšieho tohoročného filmu:

Hviezdne vojny: Poslední Jediovia, v originálnom znení Star Wars: The Last Jedi.

Stredný diel novej trilógie SW sme si naplno vychutnali v sále IMAX, samozrejme, vo verzii 3D. Samotné trojdimenzionálne zobrazenie nás síce do sedadiel nezarazilo, no spojenie perfektného ozvučenia s veľkým plátnom vytvorilo perfektný predpoklad na maximálny dojem z premietania. A sklamaní sme veru neboli, ba naopak; Poslední Jediovia, čo do epickosti, dĺžky a odvahy, prekonali siedmu epizódu na plnej čiare. A tým určite nechceme povedať, že z filmu Sila sa prebúdza sme boli sklamaní.

Čokoľvek, čo by sme o príbehu či podobnostiach s pôvodnou trilógiou napísali, by vám len skazilo zážitok, ktorý si musíte odskúšať v kine na vlastné oči. Ani len nemeditujte nad tým, že si „osmičku“ pozriete radšej v pohodlí domova, keď doznejú aj posledné zvyšky ošiaľu (ktorý naplno prepukne až od zajtrajška). 3D zážitok možno nie je až taký výrazný, aby sme The Last Jedi zaradili medzi najpodarenejšie „tridéčka“, no Star Wars: Ep. VIII patrí medzi snímky, ktoré jednoducho musíte vidieť za burácania Dolby Atmosu a na plátne veľkom ako manéž pre slony.

Dĺžka filmu presahuje úctyhodné dve hodiny o vyše 30 minút, a predsa sme sa nenudili ani raz. Nepochybne teraz vyznievame ako nadšené deti, ktoré rodičia konečne zobrali do cirkusu, no pravdou je, že na pokračovanie novej trilógie sme, tak, ako väčšina fanúšikov, v napätí čakali celé dva roky a nového dielu sme sa nevedeli dočkať. Či sme v siedmom nebi z toho, že naše čakanie bolo zakončené úžasným filmovým zážitkom? Stopercentne!

To však neznamená, že nám pri vstupe do kinosály nasadili ružové (3D) okuliare. Poslední Jediovia nie sú úplne bez chýb a spomínaná odvaha nového režiséra sa premietla do niektorých „WTF scén“, ktoré určite sami okamžite identifikujete – keď nadíde ten správny čas. Teda zajtra, ak ste si stihli v dostatočnom predstihu zakúpiť lístky. Opäť platí, že menej je niekedy viac a ďalej už problematiku momentov pritiahnutých za vlasy rozvádzať nejdeme; v súvislosti s ôsmim dielom Star Wars sme ju načrtli len kvôli objektívnosti.

Verte nám, že keby rozum dovolil, prstíky by po klávesnici tancovali jedna radosť. A spoilovali, a spoilovali, a spoilovali... odoláme však vábeniu Temnej strany Sily a našu mini-reportáž z premiéry Posledných Jediov zakončíme v tom najlepšom, a to stručným, jasným odporúčaním: nečakajte, až vám nejaké zlé internety skazia zážitok vyzradením časti príbehu či odhalením niektorej z kľúčových scén.

Nuž, a my sa porúčame do čakárne na Epizódu IX, ktorej sa hádam dočkáme niekedy v rokoch 2019 – 2020. Tá skorá premiéra má aj svoju nevýhodu: to, že sme najnovšie Hviezdne vojny videli o deň skôr, znamená aj to, že na tie ďalšie budeme čakať o deň dlhšie.

Skutočná rovnováha Sily, priatelia.

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk