30 rokov vývoja systému Windows

30 rokov vývoja systému Windows

 

Aktuálnu verziu Windows 10 tu máme niečo vyše týždňa, ale tejto verzii predchádzali roky vývoja starších verzií.

Prvý Windows 1.0 bol predstavený pred 30 rokmi a líšil sa od toho dnešného a to dosť. Verziami pridávali, upravovali a odstraňovali možnosti, vylepšovali ale aj niekedy pokazili. Neuviedli sme niektoré, menej podstatné verzie, takže nepanikárte. Tieto verzie sme nespomenuli - 2.0, 3.0, 3.1, 98, Me, NT, 2003 server a 2008 server.

Windows 1.0 – Prvý Windows bol predstavený 20. Novembra 1985. Bola to grafická nadstavba operačného systému MS-DOS. Oproti MS-DOS ponúkal veľké množstvo ovládačov pre rôzne zariadenia (hlavne grafické), ale aj pre myši, klávesnice, tlačiarne atď. ktoré neboli spravované DOSom.

 

Windows 95 – Revolučná 95. bola predstavená 24. Augusta 1995. Ako prvá verzia priniesla známe tlačidlo Start. Taktiež priniesla prvú verziu prehliadača Internet Explorer 1.0 ktorá bola distribuovaná v samostatnom rozšírení Microsoft Plus!. V čase vydania bežalo na tomto systéme 8 z 10 počítačov

 

Windows 2000 – Verzia ktorej sa nedostalo takého úspechu. Bola vydaná 17. Februára 2000. Microsoft propagoval túto verziu ako najbezpečnejší systém, ten sa však stal terčom mnohých útokov vírusov. Aj po desiatich rokoch od vydania, Microsoft stále pravidelne takmer každý mesiac vydával pre Windows 2000 bezpečnostné záplaty.

 

Windows XP - Koncom roka 2001 sa na poli OS objavil Windows s označním XP(Experience). Systém bol k dispozícii v troch verziách Windows XP Home Edition pre domácich používateľov, Windows XP Professional pre počítačových používateľov, ktorí chcú svoj počítač plne využiť a Windows XP 64-bit Edition pre pracovné stanice so 64-bitovou architektúrou. Bol súčasťou rodiny .NET, rodiny produktov, ktoré sú základom inteligentných internetových služieb. V prvom rade išlo o systém spoľahlivý a bezpečný, s ohľadom na používateľské dáta, ktorých hodnota je vyššia ako cena počítača. Systém Windows XP vychádza z toho najlepšieho, na čom boli postavené systémy Windows NT a Windows 2000. Bol doteraz najúspešnejsím a naobľúbenejším Windows systémom.

 

Windows Vista – Táto verzia prišla s novým grafickým rozhraním Aero, bezpečnostnými záplatami a ďalšími vylepšeniami. Táto verzia sa však nedočkala veľkému úspechu vďaka jej vysokým hardwarovým nárokom, niektorí ju dokonca označujú ako najväčšiu chybu Microsoftu. Predstavená bola 30. Januára 2007.

 

Windows 7 – Najpoužívanejší Windows nám predstavili 22. Októbra 2009. Vychádzal z Visty, avšak lepšie optimalizovaný s ďalšou radou vylepšení. Prvý krát sa o tejto verzii začalo hovoriť ešte pod kódovým názvom Blackcomb ako o nástupcovi Windows XP.

 

Windows 8 – Chýba Start! To bola asi každého prvá reakcia. Microsoft sa rozhodol odstrániť toto tlačidlo, avšak mnohým chýbalo. Bolo nahradené rozhraním ModernUI ktoré bolo skôr prispôsobené pre dotykové plochy. Vydaný bol 26. Októbra 2012

 

Windows 8.1 – Bezplatná aktualizácia bola vypustená 17. Októbra 2013. Hlavnou zmenou bolo naspať pridanie charakteristického tlačidla Start, avšak znova nás premiestnilo do prostredia ModernUI.

 

Windows 10 – A sme pri najnovšom prírastku do rodiny. Predstavený bol 29. Júla 2015. Konečne bol navrátený klasický Start avšak vychádza z prostredia ModernUI. Vydaná bola/bude pre stolné počítače, notebooky, tablety, Xbox One a smartfóny bežiace na Windows Phone 8.1. V systéme sa objavuje aj tlačidlo Task View, ktoré je vstupom do konania multitaskingu. Bol tiež pridaný nový prehliadač Edge ktorý nahrádza klasický Internet Explorer. Na najnovší systém sa dá prejsť bezplatne z verzií Windows 7 a Windows 8.1 a to rok od vydania finálnej verzie, teda do 29. Júla 2016.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk