Presne pred 49 rokmi bola predstavená prvá domáca herná konzola   

Presne pred 49 rokmi bola predstavená prvá domáca herná konzola  

 

Ako všetko v tej dobe, aj ona niesla vesmírny názov, konkrétne - Magnavox Odyssey.

Keď v semtembri v roku 1972 prišla na americký trh, bola natoľko obľúbená, že v roku 1973 prišla do Británie a rok na to aj do zvyšku EU. Celkovo sa predalo viac ako 350.000 kusov za cenu necelých 100 americký dolárov, čo je ekvivalent 618 dolárov (v roku 2020).

Išlo (z dnešného pohľadu) o veľmi jednoduchý stroj. Vtedajšie technológie spoliehali hlavne na predstavivosť človeka. Bola to klasická „PONG“ konzola, ktorá dokázala zobraziť maximálne 4 veci na obrazovke: 2x odrazová plocha riadená hráčmi, predeľovacia stredová čiara a „gulička“, ktorá sa odrážala zo strany na stranu.

Aby toho nebolo málo, pribalené boli rôzne farebne priehľadné fólie, ktoré sa umiestnili na obrazovku (pre mladších vysvetlím, že staré CRT televízory mali silnú statickú elektriku v okolí obrazovky, takže tam bez problémov držali). Fólie mali slúžiť ako forma „výberu hier“. Každá mala inú farbu a rozloženie, mohla predstavovať futbalové, či hokejové ihrisko, tenisový kurt a podobne.

Dnes je trošku úsmevné, ako jednoducho sa dali deti zabaviť. Doba ide veľmi rýchlo dopredu, ako aj nároky hráčov. Neboli by sme ale tam, kde sme teraz, keby práve tieto jednoduché mašinky kedysi neoslovili svet a nestvorili prvých hráčov, ktorí potom chceli čoraz viac.

Zdroj: techquickie, wiki

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk