Xiaomi nám ukázalo svoju novú vlajkovú loď 13T - Vegánska koža?

Xiaomi nám ukázalo svoju novú vlajkovú loď 13T - Vegánska koža?

 

Posledné dni, týždne a mesiace sa mi v kalendári kopia rôzne zaujímavé eventy a výnimkou nebola ani pozvánka na prvé novinárske predstavenie novej vlajkovej lode telefónov od Xiaomi. V príjemnom prostredí dostatočne vetraného baru, nachádzajúceho sa vo výškovej budove v centre Bratislavy, som dostal možnosť stretnúť sa s kolegami pri výbornom jedle a súčasne si z úst lokálneho vedenia známeho čínskeho výrobcu vypočuť ich názor na to, čo dnes pri výbere mobilu hrá prím a čo sa naopak vezie na druhej koľaji. Na základe nadpisu ste už dávno pochopili, že tým proklamovaným telefónom a pointou celého stretnutia bol modelový rad 13T a medzi jeho hlavnú zbraň, okrem tých menej úderných, bude patriť rovnako známa spolupráca s ikonickou firmou Leica.

Už vás tiež unavujú všetky tie chrumkavé prémiové telefóny so skleneným chrbtom, ktoré sa zapackajú odtlačkami ešte skôr, než ich vybalíte z krabice? Xiaomi sa rozhodlo vypočuť želania zákazníkov a pre 13T, ako aj 13T Pro (rozdiely ešte vysvetlím nižšie) prináša tak, okrem toho štandardného zrkadielka, ak to tak môžem nazvať, aj verziu s vegánskou kožou. Tento oxymoronom zaváňajúci názov sa vo svete telefónov vôbec neobjavuje prvýkrát a aj keď nechápem, kde PR oddelenie tej či onej firmy dospelo k názoru, že práve označenie vegánska koža je to pravé orechové, veci sú dané.

V skutočnosti je zadná strana verzie zvanej Alpine Blue potiahnutá minimálnou vrstvou koženky s prívlastkom BioComfort, ktorá sa vyznačuje mnohými prednosťami. Keďže bola vyrobená z odpadových plastových granúl, je drsnejšej povahy, len tak ju nepoškriabete, jednoducho sa čistí a perfektne padne do rúk, či už ich máte mokré alebo mastné od chutného jedla - nemohol som odolať, strčil som ruky do taniera s hovädzím Stroganov a otestoval som tú vegánsku kožu rovno na mieste (samozrejme žartujem).

Príjemný dizajn aj cena

Xiaomi predpokladá, že keď už si idete kupovať nový mobil, chcete pomocou neho predovšetkým tvoriť obsah a preto sú pre vás dôležité prednosti fotoaparátu lomeno kamery. Séria Xiaomi 13T v tomto ohľade prináša výsledné fotografie na profesionálnej úrovni, čo má potvrdzovať práve už v úvode spomínaná spolupráca s Leicou. Xiaomi 13T Pro aj Xiaomi 13T ponúkajú trojitú zostavu fotoaparátov s objektívmi označovanými ako Summicron, vrátane 50 Mpx širokouhlého fotoaparátu s ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 24 mm a asférickým 7P objektívom, vytvoreným na zachytenie väčšieho množstva svetla - cieľom je dosiahnuť vysoký dynamický rozsah.

V zostave výraznejšie vystúpeného fotomodulu s kolmým zbrúsením hrán nechýba ani 50 Mpx teleobjektív s ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 50 mm. Nasledovaný ultraširokouhlým 12 Mpx snímačom s 15 mm ohniskovou vzdialenosťou, ktorý je ideálny na zhotovovanie panoramatických záberov. Podpora DCI-P3, štýl Leica Authentic Look a Leica Vibrant Look, ktoré poskytujú veľmi pôsobivé možnosti zobrazenia s prirodzenou reprodukciou farieb, silným kontrastom a rovnako tak aj definíciou tieňov. Toto všetko sú však fragmenty z PR mailu, ktoré nám boli v oveľa stručnejšej podobe reprodukované aj na príslušnom evente a ja vám viac o kvalitách oboch modelov poviem neskôr v recenzii. Dizajn odhaleného mobilu ma na prvú dobrú oslovil a rovnako tak pozitívne vnímam aj cenovku. Xiaomi 13T Pro štartuje aktuálne na sume 899 eur a Xiaomi 13T na sume 599 eur, čo je, s ohľadom na výbavu a funkcie, rozumne nastavená latka.

Na 6,67 palcový mobil ideálna váha, ktorá aj vďaka tej vegánskej koži krásne sedí v dlani a keby prípadne aj nesedela a celé vám to zletelo do pieskoviska alebo záchoda, Xioami pridalo plnú ochranu voči vonkajším vplyvom. Apropo, obrazovky na oboch modeloch, tak ako všetko okrem čipsetu a rýchlosti nabíjania, ostávajú identické. Reč je o AMOLED displeji s pomerom strán 20:9 a šialenou svietivosťou 2 600 nitov. Jas obrazovky je skutočne extrémny, čo som si overil už priamo na evente a preto, ak často beháte s mobilom po slnku, toto je jedna zo zásadných výhod, aké môžete kúpou 13T získať. Xiaomi 13T Pro podporuje technológiu Xiaomi 120W HyperCharge, ktorá umožňuje 100% nabitie v priebehu 19 minút. Oba telefóny majú kapacitu batérie 5000 mAh, avšak ten lacnejší ju zvláda nabíjať, v úvodzovkách, len 67 W rýchlosťou. A vôbec najzásadnejší rozdiel medzi obomi telefónmi je ich motor. Pro verzia je vybavená čipom MediaTek Dimensity 9200+ (12 GB RAM) a lacnejší variant poháňa MediaTek Dimensity 8200-Ultra (8 GB RAM).

Teším sa na test

Viac vám o kvalitách aktuálne predstavenej vlajkovej lode telefónov od lokálne obľúbenej značky Xiaomi poviem už priamo v recenziách, každopádne, nateraz a na prvý dojem, to s nimi vôbec nevyzerá márne.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk