Resident Evil: Zero - Recenzia Wii

 

Resident Evil ma doteraz akosi obchádzal, hlavne kvôli faktu, že nemám rád horory, nemám rád zombie a všetko okolo toho (nehovoriac o tom, že nemám rád japonské hry). A ako to nakoniec dopadlo...?

Nuž, príbeh je asi taký, ako ho všetci (okrem mňa) poznajú, len kúsok vopred klasickému scenáru. A to asi taký, že sa na zemeguli rozšíril zombie vírus a iná háveď, všade sa pchá Umbrella Corporation a podobne... Ale nikto ešte o ničom nevie. Preto sa hliadka S.T.A.R.S., špeciálnej polície, vydáva nič netušiac na obhliadku na akúsi horu kde sa dejú čudné veci... Avšak helikoptéra sa urazila, dostala poruchu priamo nad lesom, a viac-menej šťastne núdzovo pristála. Členov tímu následne (nešťastne) pozabíjali divé vlky a iné lesné tvory, Rebecca jediná prežila. Našla vnútri toho lesu stojaci vlak (pozorný čitateľ si všimne narastajúci počet nonsensu), plný zombie pasažierov.

{gallery}/recenzie/resident.evil.zero.wii.drury.recenzia/1/{/gallery}

No a to je tá časť, kedy už nepozeráme na cutscénu ale ideme na vec. Keby to šlo. Kamera je stacionárna, umiestnená nad postavou. Ovládanie je tým pádom automaticky katastrofálne. Mozgu, ktorý je v dnešnej dobe zvyknutý na to, že keď potlačím thumbstick dopredu, idem dopredu, nejako nedochádza, že sa postava môže pohnúť aj doľava, doprava prípadne dokonca bližšie ku kamere. Aj keď si na to zvyknem, nie je to pravé orechové. So stacionárnou kamerou je spojený ďalší problém, a síce strieľanie. Otočka postave trvá nehorázne dlho, čo síce pomáha ovládaniu ako takému, ale nepomáha keď idú zombie zo všetkých svetových strán, vrátane tých ešte nepomenovaných. Bežne zvykne autoaim zničiť celý zážitok z konzolovej hry, ale tu je to vykúpenie. Pomáha to hlavne pri strieľaní nepriateľov čo nie sú dosť nóbl aby sa nachádzali na obrazovke. Žiadne headshoty zombíkom sa síce nekonajú, ale až to porovnám zo zvyškom hry, je to len drobný nedostatok.

Až sa prestrieľam vlakom, vletí doňho cez okno polomŕtvy kolega, vlk a akýsi nechutný chlap menom Brian Coen, s ktorým nechce mať Rebecca nič spoločné vzhľadom na fakt, že ho vyliali z mariňáctva. Bohužiaľ, ak to chcú obaja prežiť, nemajú na výber. Ich spolupráca sa stane jednou z charakteristických čŕt hry. Každý má svoje pre a proti, a odkedy sa stretnú tak sa dá jednoduchým stlačením tlačidla medzi nimi prepínať alebo ich nechať behať spolu. Celkom fajn je, keď sa dostanú doprostred miestnosti prepchatej zombíkmi, vtedy sa na seba pritisnú chrbátom, čo im dáva slušnú prevahu pri obkľúčení. Avšak, AI sa často správa dosť hlúpo. Napríklad, takmer stále používa najsilnejšiu zbraň, čo sa pri obmedzenom množstve munície práve nehodí. Jediná možnosť ako sa tomu vyhnúť je vlastnoručne rýchlo postrieľať ľahkých nepriateľov a tých ťažších nechať na AI. Až sa dostanete ďalej, narazíte aj na zopár bossov, pri ktorých je tímová spolupráca, ako v takmer všetkých aspektoch hry, kľúčová. Mnohé skladačky sú založené na systéme "ja ti podržím dvere, ty choď dnu, vezmi hento a tamto a potom sa vráť".

Skladačky sú alfa a omega. Sem-tam nájdem nejakú šikovnú vecičku, odomkne sa mi iná časť mapy, vylezú ďalší naskriptovaní zombíci, potom v tej časti mapy nájdem nejaké smeti, ktoré treba skombinovať do nejakej inej užitočnej veci... A popri tom sa ešte na zemi váľa munícia a liečivé bylinky. Až sa mi zaplní inventár (s realistickou kapacitou), vyhodím nejaké veci von, a tie sa dokonca zakreslia na mape takže ich neskôr viem nájsť. Síce by bolo asi lepšie riešenie zobrať väčší batoh, avšak kto mal vedieť, že helikoptéra havaruje vnútri lesa v ktorom stojí vlak plný hávede? Ďalej, dosť nechutné je, že bez pásky do písacieho stroja v inventári sa nedá uložiť hra na písacom stroji.

{gallery}/recenzie/resident.evil.zero.wii.drury.recenzia/2/{/gallery}

Grafika je pôsobivá. Je síce mierne pod úrovňou Wii, ale vzbudzuje atmosféru. V idúcom vlaku vejú rolety na oddrapenom okne, vonku trieskajú blesky, keď sa driapete po streche, tak doslova cítiť bičovanie vetra a dažďa. Celá grafika je tmavá a pochmúrna. Nechutné kreatúry sú nechutné, zvukové efekty sú efektné, postavy sú prepracované. Síce mi táto tematika a atmosféra nesadla a prišla mi maximálne nechutná, som si istý, že ľudí s lepším vkusom by úplne pohltila. No a príbeh... Postupne sa vyhrocuje, prichádzajú zistenia, veci do seba zapadajú... Proste príbeh ako má byť. Herná dĺžka pôsobivá.

Stojí za zmienku, že hra prvýkrát vyšla roku 2003 pre Gamecube a o necelých sedem rokov neskôr vyšla Wii verzia s podporou Wiimote a Nunchuku. Nanešťastie sa žiadnych opráv AI ani zlepšení grafiky nedočkala. Zjavne ide o čisté ryžovanie.

Celkovo by som povedal, že séria Resident Evil je presne taká, ako som si myslel, že bude. Nič pre mňa. Ale fanúšikov by tento odlišný štýl mohol baviť, prípadne niekoho komu sa páčia survival zombíkoviny.

Atmosféra
Skladačky
Príbeh
Kooperácia
Bossovia

AI
Systém ukladania
Kamera
Ovládanie
Inventár
50%
ŽÁNER Adventúra
VÝROBCA Capcom
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
Capcom
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk