Star Fox Guard - Recenzia

Star Fox Guard - Recenzia

 

Nikdy by som tomu neveril, no aj práca kontrolóra obrazoviek bezpečnostného kamerového systému dokáže byť poriadnou zábavu. Hlavne ak teda pracujete pre Grippyho, strýka mechanika Star Fox tímu Slippyho Toada. V tomto prípade totiž nebudete ani náhodou znudení monotónnym pozeraním sa na statické zábery, ale budete mať plné ruky práce s obraňovaním ťažobných spoločností pred dotieravými robotmi, ktorým ide len o jedno. Dostať sa k jadru a zničiť ho.

Budete vyzbrojení dvanástimi kamerami s palebnou silou a pomaly pribúdajúcimi technickými parádičkami. Star Fox Guard, to ste len vy a vaša šikovnosť proti nepriateľom všemožných druhov, snažiacich sa vás okabátiť rôznymi spôsobmi.

Náplňou tejto hry, pôvodne nazvanej Project Guard, je v každej úrovni zničiť určité množstvo zadaných nepriateľov a pritom obrániť jadro chránenej základne bez toho, aby ho poškodil, nie je prípustný čo i len škrabanček. Budete musieť sledovať ako obrazovku TV, tak aj váš gamepad, kde si kamery rozmiestňujete, prepínate medzi nimi alebo nimi otáčate v závislosti od situácie. Problémom je, že predpísaní nepriatelia v žiadnom prípade nebudú tými jedinými. Aj keď sa začiatok hry nesie v jednoduchšom duchu, časom vás bude otravovať stále viac a viac druhov, ktorých z teoretického hľadiska zničiť vlastne ani nemusíte, no z praktického áno, keďže sú mnohokrát prešibanejší než tí, ktorých zničiť musíte. Týmto sa časom rozohrá nádherná symfónia ničenia, adrenalínových situácií a úľavu prinášajúceho zneškodnenia robotov v momente, keď sa už snažia udeliť jadru definitívne KO.

Nemusíte vždy zničiť úplne všetkých. Stačí, ak obránite základňu a zničíte povinných. To sa odzrkadlí aj na vašom bodovom hodnotení na konci každého levela, vďaka ktorému si odomknete nové tehnické pomôcky. Ak sa vám však podarí zneškodniť úplne všetkých, dostanete body navyše, a to je rozhodne plus, pretože pomôcky sú skutočne nápomocné. Od funkcie kamier, ktoré dokážu spomaliť priestor, cez možnosť označiť viacero cieľov naraz až po nápomocný snajperský mód. Za každé jedno takéto vylepšenie budete nekonečne vďační, pretože nepriateľ, ten nedáva nič zadarmo.

Klasickí roboti, ktorí len kráčajú, to je v podstate nič. Bude horšie, ak vás začnú napádať tí, ktorí majú štíty a vtedy vám obyčajná streľba nepomôže, budete musieť rýchlo prepnúť na kameru niekde za jeho chrbtom a zneškodniť ho odzadu, kde nie je ničím chránený. Predstavte si, že z každej strany sa na vás vyvalí niekoľko práve takýchto napriateľov, vtedy vám vystúpi adrenalín až na najvyššiu možnú hranicu.

Neskôr pribudnú lietajúce taniere, ktoré vyradia vaše kamery z prevádzky, na veľké sliepky sa podobajúce roboty, ktoré vytrhnú kamery z miesta a utečú s nimi preč. Vtedy sa s tou sliepkou budete musieť doslova preťahovať stylusom na obrazovke ovládača a snažiť sa mu ju vytrhnúť zo zobáka. Ďalej sú tu napríklad na mape neviditeľní nepriatelia, ktorých uvidíte len priamo na obrazovke, alebo naopak takí, ktorých uvidíte len na mape, pričom na kamere budú neviditeľní. Veľkí, pomalí, malí, šikovní, rýchli či dym vypúšťajúci. Druhov nepriateľov sú tu doslova tony. Ani jeden vás ale nevynervuje, hra je totiž taká krásne zábavná, že aj pri neúspechu sa budete smiať.

Časom si na takýto explozívny štýl úplne zvyknete a začnete sa správať ako šelma, chladnokrvne sledujúca každý kút, aby jej neunikol ani jeden podozrivý pohyb. A keď ho zbadáte, doslova naslepo si prepnete na požadovanú kameru a pošlete robota do večných mechanických lovíšť. Prispôsobte sa podmienkam, inak neprežijete. Ide to, len sa netreba vzdávať. Budete sa cítiť ako lovec s dvanástimi očami, každé sledujúce jedno z políčok na obrazovke. To si, bohužiaľ, odnesie hlavne váš prst. Každú strelu si totiž treba krvopotne odtlačiť, a tak neustále stláčanie tlačidiel pri streľbe dokáže vaše „pahýle“ poriadne unaviť. Toto myslím skutočne ako veľký problém a nie len nejakú nepodstatnú hnidu. Vystreliť niekoľko desiatok striel v priebehu pár sekúnd je naozaj vyčerpávajúce.

Dovedna je tu 100 úrovní, z ktorých dosť veľký počet zaberajú práve vedľajšie misie. Tie sú väčšinou inej, viac špecifickej náplne než príbehové. Taktiež sa hra nebráni boss fightom, a to či už v podobe veľkých jednotlivých robotov alebo vĺn silných nepriateľov. Musím priznať, že v týchto prípadoch som už šomranie nedokázal potlačiť, pretože ma prekonala frustrácia. Boss fighty mi prišli niekedy svojou náročnosťou až nefér. Úrovne sa odohrávajú na niekoľkých typoch planét, ktoré svojimi podmienkami dokážu dosť ovplyvniť spôsob hrateľnosti. Na jednej vám budú znepríjemňovať život gejzíry lávy a horúcich plynov, iná bude zase ponorená celá do tmy a sledovanie okolia sa tak o dosť sťaží. Je to veľmi osviežujúce a rozmanité prostredia so svojimi vlastnými charakteristikami dokážu priniesť zakaždým rozdielne zážitky.

Star Fox Guard je taktiež synonymom pre skvelý multiplayer. Ten sa nenesie v znamení tupých bojov, no predovšetkým kreativity. Každý hráč si môže vybrať z rôznych typov úrovní a na časovej osi určiť, koľkí a akí nepriatelia sa na určitom mieste v momente objavia a akou cestou pôjdu k jadru. V tomto prípade zábavu dokáže ohraničiť len vaša fantázia a dôvtip. Pocity zo skvelo vypilovaného postupu dobitia základní, na ktorý žiaden hráč na svete nemá, sú skutočne vďačné. Rovnako tak môžete skúšať, samozrejme, aj výtvory ostatných hráčov.

Po technickej stránke nie je hre vôbec čo vytknúť. Beží stabilne v 60fps, textúry sú krásne jasné a grafika nádherne ostrá. Na druhej strane, Star Fox Guard sa ani nesnaží priniesť niečo vyslovene nádherné, skôr svoje snahy zameriava na funkčnosť a to na tento žáner bohato stačí. Pokarhať môžem nie príliš atraktívne herné prostredie. Nemyslím tým zobrazenie planét, ale hernú obrazovku zostavenú z jednej veľkej hlavnej obrazovky a dvanástich malých umiestnených po okrajoch. Je to funkčné a prehľadné, no na pohľad nie príliš atraktívne.

Naše hodnotenie

Star Fox Guard je prekvapivo podmanivou a inteligentnou tower defense hrou so svojimi vlastnými originálnymi nápadmi. Od tejto hry som osobne nečakal nič, len akýsi malý bonus pre hlavný chod menom Star Fox Zero, no o to bolo pre mňa nakoniec prekvapivejšie, keď sa hra Star Fox Guard ukázala ako veľmi slušná zábava s množstvom obsahu a návykovou hrateľnosťou. Veľkým plusom je, že si túto hru pokojne užijete aj bez znalostí dejového rámca hlavnej série, pretože hra sama sa ani nesnaží o hlbšie prepojenie. Ide tu proste predovšetkým o číro-číru zábavu a tú sa hre darí sprostredkovať nadmieru dobre.

Klady

 • Slušná grafika
 • Množstvo úrovní a vylepšení
 • Zábavné mechaniky hrateľnosti
 • Cena

Zápory

 • Buttonmashing
 • Frustrujúce boss fighty

Informácie o hre

Star Fox Guard

Star Fox Guard 2016

Star Fox Guard je tower defense hra, v ktorej ovládate tucet kamier, aby ste odvrátili útoky rôznych robotov a ochránili ťažobné závody patriace strýkovi mechanika Slippyho Toada z akčnej série Star Fox.

 • Platforma: Wii U
 • Žáner: Tower defense
 • Výrobca: Nintendo
 • Distribútor v SR: Conquest
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk