Wooden Sen’Sey - Recenzia

 

Skákačkové hry dnes prežívajú svoju druhú zlatú éru. Tá prvá bola nepochybne na počiatku 90-tych rokov, keď skákačky tvorili skoro polovicu všetkých dostupných hier. Dnes prevláda všeobecný rozmach tohto žánru, nepochybný dôsledok nostalgie tvorcov a stoviek indie štúdií. Pokiaľ ale v 90-tych rokoch boli skoro všetky skákačkové hry na jedno kopyto, dnes sa vývojári snažia tú svoju o niečo obohatiť, vylepšiť, aby sa líšila od tej záplavy, čo už na trhu je, a aby si ju fanúšikovia zapamätali.

 Ako ste sa mohli už po tomto úvode dovtípiť, Wooden Sen'Sey je ďalším počinom indie vývojárov Upper Byte Studio. Hra sa snaží poskytnúť old schoolový zážitok okorenený svojskými mechanizmami v prostredí starého Japonska. Hlavný hrdina je možno na postavu z videohry troška neštandardný. Je to malý, drevený Japončík, ktorý si okrem iného rád vypije. Hra má relatívne krátky úvod. Goro si so svojím priateľom popíja alkoholický sey, keď z ničoho nič priletí ufón, sey im zoberie a odletí preč. Celé intro netrvá ani 10 sekúnd a hra sa vám takto otvorí.

V hre budete prechádzať dohromady deviatimi levelmi, z ktorých je každý veľmi unikátny. Prejdeme od klasického, japonského bambusového lesa cez level, v ktorom budete vidieť iba svoju siluetu, až po level, kde budete ovládať ponorku, a áno, časť hry sa bude odohrávať aj na vesmírnej lodi. Tento koncept je netradičný, avšak level dizajn je veľmi dobre zvládnutý a grafika je taktiež prekrásna, až tak, že sa vám každá časť levelu bude zdať unikátna, namiesto stále sa točiaceho, nudného pozadia. Okrem iného obzvlášť oceňujeme, že vývojári sa aj napriek indie žánru rozhodli ísť cestou kvalitne narenderovanej grafiky, namiesto nových trendov robiť všetko v 8-bitovej grafike. Okrem grafiky je veľmi dobre zvládnutý aj gitarovo-klávesový soundtrack, pričom má každý level svoju vlastnú hudobnú tematiku , čo je príjemným bonusom.

Grafika a zvuk môžu byť akokoľvek výborné, nakoniec však ide o hrateľnosť samotnú. Tá môže byť výborná alebo priemerná podľa toho, čo od takejto hry očakávate. Budete ovládať Gora, ktorý má svoj arzenál zbraní. Zo začiatku budete môcť iba skákať a sekať svojimi sekerami (ak ste čakali katany, sklameme vás), neskôr nadobudnete aj schopnosť hádzať šurikeny, bomby, či pripevniť sa reťazou o stenu a liezť. Na ceste za vaším alkoholom vám bude stáť mnoho nepriateľov a iných prekážok, niektorých budete musieť ničiť, iné prejsť svojou šikovnosťou. Vaše sekery majú však veľmi krátky dosah a už čoskoro zistíte, že pri útokoch budete musieť častokrát cúvať alebo inak manévrovať, kým vášho nepriateľa zničíte. Pre tých hráčov, ktorí majú radi výzvy, je toto plus, avšak pre priemerných hráčov, ktorí si chcú s vyloženými nohami vychutnať pol hodinku hrania, to môže byť odpudzujúci element. Wooden Sen'Sey má totiž tendencie byť až extrémne náročná, čo je očividne aj jej cieľom. To však nie je negatívom, len tým pádom nemusí byť Wooden Sen'Sey pre každého. Časť hry je možné ovládať rôznymi pohybmi gamepadom, nám sa to však zdalo viac otravné, ako praktické.

Pokiaľ máte radi výzvy, je táto hra práve pre vás. Okrem občasne až brutálnej náročnosti, kde bude samotným víťazstvom prejdenie levelu, môžete plniť aj iné výzvy, ktoré sú pre každý level rovnaké – zničiť všetkých nepriateľov, nájsť tri skryté fľašky seyu či prejsť level za vopred určený čas. Ide o nie ľahké výzvy, ktoré sa vám na prvýkrát zaručene nepodaria splniť, preto to pridáva určitú replayovú hodnotu, avšak pre priemerného hráča to asi veľa znamenať nebude.

Wooden Sen'Sey je skákačka, ktorej cieľovou skupinou sú hľadači výziev a neodbytní hráči, ktorí sa neboja zvýšených nárokov. Hra má prekrásnu grafiku, hudbu a atmosféru a má určitý šarm, ktorý vás podrží, keď vás bude každým iným spôsobom trýzniť. Vo všeobecnosti ide o dostatočne dobrú hru, ktorá vyzerá pekne, avšak trpí občasnými chybami a problémom je aj jej naozaj vysoká náročnosť. Aj napriek tomu, že hra sa neumiestni na špičke rebríčka vo svojom žánri, a aj pokiaľ sa tešíte na zdolanie tejto výzvy, máte pevné nervy, tak potom je táto hra akurát pre vás.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Wooden Sen’Sey
Platforma: Wii U
Žáner: adventúra, skákačka
Výrobca: Upper Byte Studio
Distribútor v GB: Nintendo
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
"Príjemne vyzerajúca hra, s nemilosrdnou obtiažnosťou."
Klady
  • atmosféra
  • hudba
Zápory
  • náročnosť
korekcia: Paulína Postihačová a Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk