Stick It to The Man - Recenzia

 

Stick it to the man je hra plná humorných postáv, šialeného, bláznivého deja a napriek vášmu pozastavenému rozumu sa budete na celú miestnosť smiať. Humor a oddych sú častokrát ciele, o ktoré sa ostatné hry snažia, avšak Stick it to the man to dosahuje so zdanlivou jednoduchosťou. Aj napriek relatívnej jednoduchosti a krátkosti pôjde o intenzívny a humorný zážitok, ktorý vám však bude stačiť prejsť raz, aby ste si ho naplno vychutnali.

Predstavujeme vám Raya Doewooda, jednoduchého človeka, s ktorým by ste sa na ulici pokojne dali do reči o akejkoľvek odľahčenej téme (a ktorý nám, mimochodom, veľmi pripomínal Frya z Futuramy). Ray sa živý ako testovač heliem na stavbe a je spokojný so svojím prostým životom. Paradoxne, dej sa začne pádom obrovského NASA zariadenia na Rayovu hlavu práve v momente, keď helmu na sebe nemá. Náš hrdina odpadne. Keď sa prebudí, tak je relatívne úplne normálny až na obrovskú ružovú ruku, ktorá mu trčí z hlavy. V skratke, jeden z 'tých' dní.

Rayova nová končatina sa zjavne niekomu nepáči – začne ho totiž naháňať tajná skupina ľudí, pred ktorými je Ray nútený utekať. Raya budete ovládať jedným joystickom, kým jeho ružová ruka sa ovláda druhým joystickom. Na čo mu táto nová pomôcka slúži? Nielen, že sa ňou bude môcť „prehupovať" po špendlíkoch v stenách, ale bude môcť aj brať rôzne predmety, ktoré Ray potrebuje pri riešení hádaniek. Jeho najväčšou prednosťou je však jeho nová schopnosť, čítať ľuďom myšlienky, čo je nosným princípom celej hry – čítajte ľuďom myšlienky, zistite ich túžby, sny a problémy, pomôžte im a posuňte sa v príbehu ďalej. Hneď na začiatku po vašom prebudení sa budete chcieť dostať z nemocnice domov, ale taxikár vám nie je ochotný pomôcť, pretože sa chce obesiť. Jeho milá ho totiž vymenila za starého dedka len preto, že jej nový milenec má krajšie zuby. Asi už tušíte, kam to celé bude viesť – otázka však je, ako zobrať starému mafiánovi jeho krásnu zubnú protézu?

Stick it to the man sa odohráva v 2D svete, kde je všetko ako z kartónu polepeného rôznymi nálepkami. Svet úmyselne pôsobí dojmom, ako by ho dizajnoval škôlkar v poslednom ročníku. Hneď od začiatku je tento dizajn veľmi dištinktívny a svojský a celú atmosféru hry, ktorá by sa s čistým svedomímdala nazvať cudzím slovom „crazy", dopĺňa. Niekomu sa bude táto grafika a dizajn páčiť, iných naopak bude odrádzať, každopádne v danom svete jednoducho výborne sedí.

Našťastie (alebo nanešťastie), hra má tendenciu byť po väčšine celkom jasná v tom zmysle, čo a kde máte urobiť. Hra k tomu používa jednoduchý systém, ktorého princíp sme si načrtli už vyššie – prečítate myšlienky ľudom, zistíte, čo chcú, pomôžte im. Je to systém veľmi podobný klasickým point-and-click hrám, kde musíte pôsobiť a konať v danom prostredí, kde je dôraz skôr na postavy a hádanky než na akciu. Postupne sa vám tak otvorí dej a bude vás prekvapovať svojimi bláznivými postavami. Je to však najmä pestrá škála komických postáv, ktoré robia túto hru takou svojskou a zaujímavou. Nehovoríme iba o vynikajúcom dizajne a vtipnom prevedení, ale taktiež aj o kvalitnom hlasovom spracovaní. Nejde o jednoduchý humor s opakujúcimi sa gagmi. Ide o humor, ktorý sa prirodzene vyvinie z peripetií svojich neobvyklých postáv. Aj napriek tomu, že sa občas dotkne temnej stránky ľudskej povahy, je vždy obalený určitým nadľahčeným tónom.

Samotná hra vám od začiatku necháva slobodu pri bádaní a behaní po mape, hoci väčšinou budete obmedzení na daný level. Vaším hlavným cieľom bude napredovať a ako bolo už spomenuté, za tým účelom budete musieť pomáhať ostatným zbierať rôzne veci a riešiť rozličné hádanky. Nebudete však musieť byť Sherlock Holmes, pretože hádanky sú skôr jednoduché alebo minimálne, na ich riešenia veľmi rýchlo prídete. Obťažnosť je teda primeraná, aby sa vám hra neznechutila. V žiadnom prípade vám však správnu odpoveď nepodá na zlatom podnose a keď prídete na správne riešenie, väčšinou uznáte, že je zároveň chytré, ktoré vám mohlo napadnúť na začiatku, ale nenapadlo. Určite však nebudete tráviť čas tým, že by ste museli skúšať rôzne kombinácie vecí a dúfať, že nejaká bude fungovať.

Napriek svojmu pestrému svetu a humornému obsahu má hra niekedy značné technické nedostatky. Na našej Wii U verzii boli dominantné dva problémy, ktoré nám, inak veľmi pohodlnú hru, narúšali. Po prvé, ovládanie čarovnej ruky, ktorá trčí z hlavy herného hrdinu, je samo o sebe problematické a ťažko sa s tým mieri. Po druhé, Wii U verzia má možnosť čítať myšlienky ľuďom a to tak, že namierite váš Wii U ovládač na danú osobu na obrazovke. Nám sa však tento mód prepínal sám od seba a stali sa aj situácie, keď sme sa z miesta nevedeli pár minút pohnúť, lebo nám to celé „zblblo".

Niektoré hry pôsobia dojmom, že sú nedokončené, alebo že im jednoducho niečo chýba. Stick it to the man to však určite nie je – je to hra, ktorú si zapnete, keď sa budete chcieť troška odreagovať. Technické chyby sú zakryté prakticky všetkými ostatnými aspektmi. Pokiaľ máte chuť na nesmierne vtipnú skákačku/point-and-click adventúrku s pamätnými postavami, nerozmýšľajte dvakrát. Škoda len, že hru prejdete raz a už si ju asi nezahráte, pretože vás už ničím ďalej neprekvapí.

Informácie o hre

Game CoverGameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Stick It to The Man
Platforma: Wii U
Žáner: Adventúra
Výrobca: Ripstone Games
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Naše hodnotenie

85%
 
"Komická hra, ktorá má hlavu aj pätu"
Klady
  • humor
  • vynikajúca hrateľnosť
Zápory
  • občasné technické chyby
  • nulová replay hodnota
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk