Mario Kart 8 - Recenzia

 

Spotené ruky pevne zvierajú volant. Vyhrotené zmysly periférne sledujú trať, milimeter po milimetri volantom točíte a sledujete ideálnu trasu. V zákrute sa dostanete do driftu, ale svoju motokáru zvládnete a z dráhy nevyletíte. Začne sa tretie kolo a všetci vrátane vás, ako aj vašich súperov, pridajú plyn. Je to teraz alebo nikdy a všetci hrajú špinavo. Všetkému sa však vyhýbate, sústredíte sa na úspešné skončenie. Už-už to vyzerá, že vyhráte, ale odzadu do vás vpáli červená škrupina, vy dostanete šmyk, vyletíte z dráhy von a všetci vodiči vás predbehnú. Ak vám toto znie povedome, tak nie ste žiadnymi nováčikmi v sérii Mario Kart. Ide už o 8. časť v tejto sérii a napriek všeobecnej popularite otázka znie, či 8. časť týchto (nielen) motokár dokáže stále ponúknuť hráčom niečo nové?

V Mario Kart budete súperiť s ďalšími jedenástimi jazdcami, jazdiacimi nielen na motokárach, ale aj na motorkách , vznášadlách či paraglajdoch. Slovo „pretekať“ však treba chápať vo veľmi liberálnom zmysle, keďže popri samotnom jazdení je podstatnou súčasťou hry aj zbieranie a využívanie rôznych vylepšení a striel. Každý pretek začne so škrípajúcimi gumami a s blýskajúcimi plameňmi z výfukov a po prvých sekundách po štarte už budú po dráhe zákerne rozmiestnené míny alebo vám za zadkom budú pišťať strely.

Presne to, čo by ste od Mario Kart očakávali. Od momentu, ako zasvieti zelená, dupnete na plyn a začnete špinavý pretek. Dobré vodičské schopnosti vám však na popredné priečky vôbec nepostačia. Podstatnou súčasťou je preto správne využívanie rôznych vylepšení a striel. V hre sa vyskytne klasická šupka od banánu, ktorá dostane vašich protivníkov do šmyku, zelené škrupiny, ktoré sa budú odrážať od stien a neraz zasiahnu aj svojho pôvodcu, či obávané červené škrupiny alias riadené strely. V hre sa objavia aj novoty, napríklad kvetináč s veľkou mäsožravou kvetinkou, ktorá bude nielen hrýzť ostatných vodičov, ale taktiež zožerie strely namierené proti vám. Bumerang funguje ako klasické ohnivé strely len s tým, že sa vám vráti a môže zasiahnuť aj cestou späť. Mega klaksón zasa zničí všetky prekážky okolo vás a taktiež dostane blízkych vodičov do šmyku. Možností budete mať neúrekom a je len na vás, ako ich uhráte. Dávajte si však pozor – to, čo môžete robiť vy, môžu aj ostatní. A oni vám to veľmi radi vrátia.

Oproti ostatným sériám je však Mario Kart 8 oveľa menej založený na šťastí a omnoho viac o skille. Keď vás napríklad trafí už spomínaná červená škrupina, spomalí to váš progres, ale pokojne môžete ešte všetko obrátiť a najmä sa revanšovať. Frustrácii sa asi nevyhnete, ale v konečnom dôsledku budú mať vaše schopnosti väčšiu váhu ako zákerné úmysly ostatných jazdcov. To sa týka aj samotnej jazdy. Kto už Mario Kart hral, tak vie, že trate sú navrhnuté neuveriteľne tvorivo, a zároveň sú aj príjemné na pohľad. Každá trať bude vhodná na určitý druh vozidla. Niektoré budú mať ostré zákruty, kde budú viac dominovať motorky, iné zas budú mať roviny, kde budú dominovať vozidlá so silnou akceleráciou a maximálnou rýchlosťou.
Svoje vozidlo si na začiatku každého preteku budete môcť „vytunovať“ a pozmeniť jeho vlastnosti. Čím ďalej sa v hre dostanete a čím viacej mincí pozbierate, tým sa vám otvoria nové vozidlá, časti či vodiči. V hre má svoju premiéru aj vznášadlo, ktoré na určité úseky zmení štýl vašej hry. S ním budete môcť jazdiť po rôznych povrchoch a stenách. Pri nárazoch do ostatných hráčov si však musíte dávať pozor pod akým uhlom, pretože ich môžete zrýchliť alebo aj vyhodiť z cesty.

S prihliadnutím na názov nikoho neprekvapí, že škála vodičov sa točí okolo sveta Maria. Táto séria rozšírila škálu vodičov až o 14-tich nováčikov. Budeme môcť hrať za Bowserové deti, tzv. Koopalingov, detský model Rosaliny či ružovo-zlatú princeznú Peach. Tieto nové postavy budete odomykať postupne. Hoci sa mierne odlišujú vo svojich kvalitách, napríklad rýchlosť, akcelerácia či ovládanie, v zásade sú všetci jazdci vyrovnaní. Sklamaním je však celková filozofia, ktorej sa Nintendo drží pri navrhovaní škály vodičov. Celé to pôsobí ako pritiahnuté za vlasy, keď mnoho modelov je prostá „baby“ verzia svojich dospelých dvojníkov či iných, nezaujímavých postavičiek zo sveta Maria. K našej radosti by stačilo jednoducho siahnuť do iných Nintendo hier.

Veľkým sklamaním je taktiež battle mode, ktorý naopak v predošlých sériách dominoval. V hre úplne absentujú špeciálne trate, na ktorých by ste sa mohli s priateľmi odstreľovať. Namiesto toho sú použité bežné trate z pretekov, a v konečnom dôsledku budete väčšinu času jazdiť sami a budete hľadať, po kom by ste mohli vypáliť. Online multiplayer je však pravým opakom a bude vás držať hodiny a hodiny pri obrazovke. Ľudskí protihráči sú omnoho zákernejší než AI, ale o to viac vás potom teší, keď im všetky výmysly môžete vrátiť aj s úrokmi.
Mario Kart 8 je prvá časť zo série v HD a už bolo načase. Nintendo poteší váš zrak nielen vynikajúcim dizajnom jednotlivých tratí, ale aj pozadie bude non-stop dynamické a v okolí sa bude stále niečo diať. Každá trať má svoj vlastný feeling a po stranách či v pozadí sa neustále odohrávajú malé detaily, v konečnom dôsledku vytvárajúc atmosféru, ktorú si vychutnáte.

Verdikt

Pokiaľ ste už Mario Kart niekedy hrali, tak presne viete, čo môžete očakávať – divoké preteky, „odstrelovačky“, naháňačky. Je to Mario Kart tak, ako ho poznáme. To nie je zlá vec, pretože zo série Mario Kart sa už stala značka, ku ktorej sa ostatné hry tohto žánru iba snažia priblížiť. Na druhej strane je to už ôsma časť, ktorá aj napriek svojej hrateľnosti nepriniesla nič nové, z čoho by nám padla sánka. Aj napriek tomu, že všetky vylepšenia považujeme za kozmetické, ide zatiaľ o najlepší Mario Kart v celej sérii.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Mario Kart 8
Platforma: Wii U
Žáner: motokárové preteky
Výrobca: Nintendo
Distribútor v GB: Nintendo
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
"Pokiaľ ste už Mario Kart niekedy hrali, tak presne viete, čo môžete očakávať."
  Klady
  • výborná hrateľnosť
  • dizajn
  • multiplayer
  • množstvo vylepšení
  Zápory
  • nudný battle mode
  • žiadne podstatné novinky
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk