Scribblenauts Unlimited - Recenzia

 

Na minuloročnej E3 bola oznámená v poradí už štvrtá časť série Scribblenauts, o ktorej s čistým svedomím môžeme tvrdiť, že bola vo svete videohier revolučná. Prví Scribblenauts neohúrili ani grafikou, ani príbehom, ani žiadnou štandardnou hodnotou, ktorú v hrách väčšinou hľadáme. Hra však očarila systémom hádaniek, ktoré ste riešili doslova svojou fantáziou. 

Hocičo ste napísali do svojho magického zošita, magicky sa to hneď vytvorilo. Štvrté pokračovanie nesie v názve kľúčové slovíčko unlimited, teda v preklade neobmedzené. Posunie sa úroveň v novej sérii Scribblenauts ešte vyššie?

V Unlimited sa opäť ocitnete v koži Mawella – malého nezbedníka, ktorý po rodičoch zdedil magický zošit, ktorý vytvorí to, čo doňho napíšete. A môžete napísať v podstate hocičo, čo nie je pejoratívneho charakteru alebo čo nie je chránené autorskými právami. Lenže Maxwell je nezbedník a „vtipálek“ a nevyužíva svoj magický zošit vždy správne, a tak sa mu jedného dňa jeho vtipná nálada vypomstí. Na jednej prechádzke si od Maxwella vypýta deduško niečo pod zub a Maxwell mu vytvorí hnilé jablko. To ale ešte netušil, že deduško je v skutočnosti čarodejník a ten za trest uvrhol na Maxwellovu sestru kliatbu, ktorá sa začne postupne meniť na kameň. Na to, aby svoj praktický vtip mohol odčiniť, musí zbierať hviezdy, ktoré dostane za dobré činy.

Ako ste sa už možno dovtípili, v hre budete prechádzať svetom a budete plniť rôzne priania a riešiť malé hádanky. Na rozdiel od predošlých sérií, budete mať relatívnu slobodu pri voľbe sveta, tie sú tematicky rozdelené. V zásade to nebude nič meniť na základnom koncepte hry – čo osoba, to nejaký problém, ktorý musíte vyriešiť. Tie sa môžu pohybovať od najrôznejších druhov, od vystrašenej mačky na strome až po oživovanie zoskratovaného robota. 

Hádanky ako také nie sú ťažké, naopak, sú celkom jednoznačné. Zábavné sú však tvorivé riešenia, ktorými danú vec vyriešite. Tak napríklad, vylezenú mačku by sme mohli dať zo stromu dole tým, že by sme vytvorili rebrík, vyliezli po ňom a zniesli ju. Ale nie je zábavnejšie vytvoriť supermana, ktorý vyletí a znesie vám ju za vás? Alebo rovno si môžete vytvoriť jetpack a za mačkou vyletíte hore sami. Alebo najlepšie, rovno si vytvorte draka a dúfajme, že sa nám ho podarí osedlať. V tomto Scribblenauts vždy bodovali a tak isto ako aj predtým, aj Unlimited vám doslova umožňuje upustiť uzdu svojej fantázii a hľadať kreatívne riešenia. Niektoré hádanky však majú veľmi úzku škálu správnych riešení, čo nakoniec uberá na celkovom dojme a zrazu sa z neobmedzenej možnosti – hocičo vytvoriť, stane len zbytočnosť. Iné misie však, naopak, poskytujú vašej tvorivosti väčší priestor. Napríklad dostanete za úlohu pripraviť obranu mesta. A prečo sa uskromniť so stavbou obrannej steny, keď môžete do prvej línie postaviť tyranosaura rexa, leva a veľrybu? V tomto smere je názov Unlimited skutočne na mieste.

Hra je obsahovo rovnaká na obidvoch konzolách (údajne aj na PC, ktoré sme, bohužiaľ, nemali možnosť odskúšať). Najväčší a podstatný rozdiel je, že na 3DS verzii nie je prítomný tzv. object editor, v ktorom môžete vytvárať hocaké veci a následne ich cez internet zdieľať s ostatnými. V ňom sa môžete naozaj realizovať, pretože ak vám niečo v hre chýbalo, alebo chcete použiť to, čo neexistuje, tu máte ideálnu možnosť. 3DS má zasa funkciu StreetPass, ktorou uvidíte aké slovíčka a veci použili iní ľudia na vyriešenie hádaniek, ale to sa, samozrejme, na object editor ani z diaľky nechytá. Wii U verzia má ešte jednu, nie podstatnú, no milú odlišnosť od ostatných verzií, a to, že v nej môžete tvoriť nintendovské postavy, ako je Mario, Link, Zelda a rôzne iné. Ostatné veci sú však na všetkých verziách rovnaké. Napriek tomu sa nám zdá, že hra Scribblenauts na Wii U nevyužila potenciál. Kým na 3DS sa Unlimited hral výborne, na Wii U to bola len rozšírená handheld hra, ktorá sa pokojne dala hrať aj bez veľkej obrazovky a nakoniec sme ju aj tak hrali iba na displeji ovládača. 

Scribblenauts Unlimited má svoju typickú komiksovú grafiku, ktorá sa drží na strane jednoduchosti, ale má svoje čaro. Na WiiU-čku je prirodzene krajšia ako na 3DS-sku. Predsa len je to v HD a všetko funguje plynulejšie. Vývojári by však mohli vylepšiť hudbu, ktorá sa veľmi rýchlo stane repetitívnou a začne liezť na nervy. Na záver ešte pripomíname, že ak si chcete hru plne vychutnať, budete musieť ovládať angličtinu aspoň na pokročilej úrovni, pokiaľ teda neplánujete hrať so slovníkom. 

Verdikt

Hra Scribblenauts Unlimited určite nesklamala, ale ani nejako neohúrila. Pokiaľ ste túto sériu ešte nehrali, tak teraz je ten najlepší čas začať. Wii U verzia má object editor ktorý vás zabaví na dlhšie, ale ináč sú všetky verzie obsahovo rovnaké. Aj napriek menším nedostatkom je hra relatívne zábavná a uvoľnená a na spríjemnenie voľného času je ako stvorená.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Scribblenauts Unlimited
Platforma: WiiU/3DS
Žáner: Hádanky
Výrobca: 5TH Cell
Distribútor v GB: Nintendo
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na Conquest.cz

Naše hodnotenie

70%
 
"Jediný limit je vaša fantázia"
  Klady
  • tvorivosť
  • object editor (iba pre Wii U)
  Zápory
  • niektoré hádanky majú málo riešení
  • otravná hudba
  • žiadne podstatné zmeny
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk