The Legend of Zelda: The Wind Waker HD - Recenzia

 

Hovorí sa, že dobré hry nestarnú. Ide práve o tie hry, ktoré sa zapíšu v pamäti hráčov či už kvôli svojim nezabudnuteľným postavám, unikátnou hrateľnosťou či spracovaním. A aj napriek inovatívnym vylepšeniam, ktoré sa u nových hier vyskytujú, sa k tejto hre hráči vracajú. O to viac to platí o remakeu The Legend of Zelda: The Wind Waker, klasiky z roku 2003 na GameCube, ktorú mnohí považujú nielen za najlepšiu v Legend of Zelda sérii, ale za jednu z najlepších hier vôbec.

Touto "prerábkou" si už nemusíme pripomínať Wind Wakera na GameCube alebo rôznych emulátoroch, ale máme konečne možnosť hrať aj prvú Legend of Zelda na Wii U v plnej, na dnešnú dobu až nadštandardnej kráse. Pokiaľ ste fanúšikom Zelda, čítajte ďalej, pretože pokiaľ ste ešte túto kultovú sériu nehrali, tak je najlepší čas začať.

Dej zostal oproti originálu nepozmenený. Prezradíme vám, že hra sa otvára krátkou legendou o starom kráľovstve a o príchode Ganona, ktorý sa toto kráľovstvo pokúsil zničiť. Len na poslednú chvíľu ho zastavil tajomný chlapec s magickým mečom. Po tom, ako Ganon zmizol, zmizol aj tento chlapec a Ganon sa časom vrátil. A to, čo sa s kráľovstvom stalo, už nikto nevie. Hneď na to sa vám hra otvorí v úplne inom čase a budete hrať za Linka, chlapca so zlatými vlasmi, odetého v zelenom oblečku s ikonickou zelenou kapucňou. Aj keď ste Legend of Zelda nikdy nehrali, referenciu na túto postavu ste už určite niekde zastihli, pretože ide o jednu z typických postáv Nintenda. Link práve oslavuje svoje narodeniny na svojom mierumilovnom rybárskom ostrovčeku, keď z ničoho nič priletí obrovský vták, ktorý prinesie na ostrov nechválne známu pirátku Tetru a unesie Linkovu mladšiu sestru. Tetra, hoci nerada, zoberie Linka na svoju loď, aby spoločne zachránili Linkovu sestru. A tak sa otvára vaše veľkolepé dobrodružstvo. Hoci je to plné princezien, pirátov a magických vecí, nemusíte sa obávať infantilného deja. Zelda série sú známe excelentnými dejmi a ani tu tomu nebude inak a dej zaujme všetky vekové kategórie a spôsob, akým je príbeh prezentovaný, vás nenechá ľahostajnými voči osudu hlavných hrdinov. 

Wind Waker sa pýšil ako jedna z najlepších akčných adventúr a v tomto remakeu sa to len potvrdzuje. Systém boja, v ktorom sa jedným gombíkom zameriate na nepriateľa a potom okolo neho môžete ľahko manévrovať a robiť rôzne kombinácie útokov, robí z každej potýčky príjemnú "sekanicu". V čom však Legend of Zelda série vždy vynikali, boli rôzne dungeony, na ktorých prejdenie ste museli efektívne riešiť hádanky a na konci zlikvidovať bossa, čo si vyžadovalo kombináciu útokov a šikovnosti. Aj toto všetko nájdete v tejto starej klasike, hoci vo Wind Wakerovi sa zdajú hádanky byť niekedy až elementárne ľahké, čo sa nedá povedať o ostatných Zelda hrách. V skratke, Wind Waker bol jednou z najlepších akčných adventúr už v roku 2003 a toto s čistým svedomím môžeme o ňom povedať aj o desať rokov neskôr. 

Podstatné zmeny oprosti originálu nastali vo vizuálnom spracovaní. Spracovanie ani nie je tým správnym pojmom, skôr ide o prerobenie. Už v roku 2003 rozdelil Wind Waker fanúšikov Zeldy svojou grafikou na dva tábory, pretože nie všetci ocenili nový rozprávkovo-komiksový vzhľad. Nuž, ten je stále prítomný, ale v plnej kráse High Definition. A toto naozaj stojí za pohľad. Pri hraní sme mali pocit, že takto má vyzerať Legend of Zelda, a nemohli sme si pomôcť, ale je to jednoducho nádherné. Textúry sú čisté, animácie sú plynulé a, jednoducho, je to nádhera. 

Menšie zmeny sa dajú zaregistrovať aj čo sa týka zvuku. Pokiaľ ste originálneho Wind Wakera hrali na GameCube, tak si určite pamätáte výborný soundtrack, ktorý ho sprevádzal. V tomto remakeu sa nedá hovoriť o vyslovene novom soundtracku, ale zvuk je čistejší a niektoré pasáže a zvuky sa zdajú, že boli prerobené alebo nahraté nanovo. Stále to nie je ten orchestrálny soundtrack, ktorý bol v Skyward Sword, ale aj tak je to významná časť celej hry a skladby z dielne Kenta Nagata, Hajime Wakai, Toru Minegishi a Koji Kondo vám ostanú zaryté v pamäti ešte dlhý čas potom, ako túto hru dohráte. 

Nemusíte sa však obávať, že dostanete presne do bodky tú istú verziu Wind Wakera, akú ste hrali pred desiatimi rokmi. Naopak, Nintendo doňho implementovalo množstvo zmien, ktoré odstraňujú predošlé nedostatky. Najviac sme ocenili touchscreen na gamepade, ktorým sa dajú meniť veci za behu a tým sa zamedzuje nepríjemnej povinnosti prerušiť hru, keď si potrebujete vymeniť veci. Ďalej si Nintendo vypočulo sťažnosti hráčov ohľadom neprimerane dlhých časov plavby medzi ostrovmi. Nikoho nebaví sedieť a pozerať dve minúty na obrazovku, kým sa naša loď plaví bez hocijakej akcie. A hocisa vzdialenosti medzi ostrovmi neskrátili, hráči dostanú možnosť zakúpiť si špeciálnu plachtu pre svoju loď, ktorá jej rýchlosť podstatne zvýši. 

Najväčšou zmenou je však sprístupnenie Hero Mode. Veteránom, ktorí hrali už Skyward Sword, to bude povedomé, nakoľko ide o ten istý mód, v ktorom nepriatelia budú robiť dvojitý damage a vaše zdravie si nebudete môcť obnoviť ináč než potionkami. Ak ste teda veteránom v Legend of Zelda, tak teraz máte unikátnu možnosť zahrať si Wind Wakera na skutočnom stupni náročnosti a mať z toho úplne nový zážitok. 

Verdikt

Klasická Legend of Zelda sa vrátila a je plná vylepšení. To, čo sme na nej milovali už v roku 2003, ostalo. Čo pribudlo, je nová grafika v HD, ktorá je prekrásna, textúry a zvuky a, samozrejme, malé zmeny, ako napríklad možnosť zakúpenia si špeciálnej plachty pre rýchlejšiu plavbu alebo možnosť hrať Wind Wakera v hero móde hneď od samého začiatku. Hoci hra je pôvodne z roku 2003, vôbec sa jej vek nebude nejakým spôsobom prejavovať. To je dôsledkom výborného systému boja, excelentného príbehu a celkového dobrého spracovania, čo je, samozrejme, všetko prítomné. Tu nie je o čom a či ste už starým Zelda hráčom alebo ešte len zvažujete, či okúsiť túto sériu, určite si tento remake klasickej hry zadovážte.

Informácie o hre

Game Cover
The Legend of Zelda: The Wind Waker HD
Platforma: Wii U
Žáner: akčná adventúra
Výrobca: Nintendo
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

95%
 
Remake klasickej Zeldy, ktorý naozaj stojí za to
  Klady
  • nová, nádherná grafika
  • výborný systém boja
  • Hero Mode
  • výborný dej
  • nové, pohodlnejšie ovládanie
  Zápory
  • nič, čo by stálo za spomenutie
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk