RECENZIA: Zaklínač III na Switchi je božím zázrakom

RECENZIA: Zaklínač III na Switchi je božím zázrakom

 

Stačila len chvíľka a hneď som vedel...

Tá komorná atmosféra útulne pôsobiacej, no luxusne vyzdobenej izby nachádzajúcej sa priamo nad nádvorím pevnosti Kaer Mohren. Tá zasnená aura celej scény zobrazujúcej Geralta užívajúceho si horúci kúpeľ v drevenej vaničke, úplne nahú Yennefer, čítajúcu svoju obľúbenú knihu, a do toho kolísavé tóny jemnej píšťaly podfarbenej vybrnkávaním patričných akordov na citare. Obraz, pri ktorom doslova zastal čas a jeho taktovku prevzala nadpozemská mágia. Zrazu zisťujem, že mi búši v hrudi, môj tep sa zrýchľuje a v srdci mi rozkvitajú presne rovnaké pocity, aké som mal pred piatimi rokmi.

Prvý pohyb. Prvý rozhľad. Motýle v bruchu, keď pozerám z balkóna na majestátne štíty a bohaté ihličnaté lesy na ich úpätí. Praskanie vetiev v kozube, vôňa egreša a orgovánu a bojové pokriky mladého dievčaťa niekde vonku za hrubými múrmi útočiska zaklínačov. Ten pokoj sálajúci z tohto momentu sa nedá opísať žiadnymi slovami, žiadnymi košatými umeleckými výrazmi. Ten hrejivý pocit zo známych miest, na ktorých som tak dlho nebol, a o ktorých som ani len netušil, že mi tak veľmi chýbajú. Ten pocit neopísateľného šťastia, že som opäť konečne doma.

Také, aké to bolo na začiatku, také je to stále i teraz. Klenot Zaklínač 3: Divoký hon môžete hrať bez problémov na hocijakej platforme a nikdy nespravíte chybu. Ak je hra totiž jednoducho dobrá a nemá slabé miesto, nemôže s dlhotrvajúcim uspokojivým zážitkom zamávať ani degradovaná grafika a ani občasný pokles snímkovania. Zaklínač sa na Switchi cíti jednoducho ako doma. Ah, a tie pocity, nadšenie a snívanie o tom, čo som videl a prežil, sú aj teraz rovnako hlboké a úsmev na mojej tvári rovnako široký, ako keď som pred štyrmi rokmi v sedle Klepny prvýkrát cválal popri poludniciach na zožltnutých poliach a užíval si nespútanú slobodu.

Táto konzola od Nintenda ešte nikdy nebola konfrontovaná s takým obrovským, detailným a otvoreným svetom spojeným s takou vyspelou modernou grafikou ako v prípade tretieho Zaklínača a tento test Switch zvládol bravúrne. Tvorcovia dokázali preniesť monumentálne prostredia hry na taký slabý hardvér a dokonca aj dosiahnuť, a v drvivej väčšine času aj udržať, 30 fps. Je to vskutku jedinečný úspech vôle, srdca a jasnej vízie. Vízie priniesť pôvodný zážitok pre všetkých, ktorí s Divokým honom ešte skúsenosti nikdy nemali. Port tretieho Zaklínača na Switchi je majstrovské dielo.

Okrem toho, že je Zaklínač 3 sám o sebe úžasným prírastkom do kolekcie hier konzoly Switch, tak je jeho port taktiež fenomenálny technický úspech, dôkaz o schopnosti tvorcov popasovať sa s obrovskou a takmer nezvládnuteľnou výzvou, a dôkaz, že aj nízky výkon Switchu sa dokáže pri dostatočnej šikovnosti prekonať a je možné priniesť dovtedy nemysliteľnú kvalitu. Samotný úspech by bol ale na nič, keby sa hra na Switchi nehrala príjemne. A s radosťou môžem prehlásiť, že hrať tretieho Zaklínača na tejto konzole, je, aj napriek očakávaným a často viditeľným ústupkom, ako čítať Shakespeara a zároveň popíjať kvalitný francúzsky Armagnac.

Rozlíšenie je o niečo nižšie než je rozlíšenie obrazovky (v zásade cca 540p v hre k defaultným 720p), no z dôvodu vysokej hustoty pixelov malej obrazovky rozdiel nie je takmer vôbec vidieť a zároveň je vďaka tomu obraz jemnučký ako páperie malého sokolíka. Ovládanie je presné, intuitívne, text aj na malej obrazovke dostatočne dobre čitateľný. Vlastne, keď sa tak zamýšľam, tento port tretieho Zaklínača vyzerá lepšie než priamo pre Switch vyvíjaný Xenoblade Chronicles 2, ktorý tiež obsahuje otvorený svet, hoci dokonca paradoxne omnoho menší. O koľko lepšie by toto skvelé RPG mohlo vyzerať, ak by Monolith Soft požiadalo o pomoc Saber Interactive, ktoré Zaklínača pre Switch pripravilo. Ale späť ku Geraltovi.

Musím prízvukovať, že všetky vyššie vyslovené ódy platia len, a to opakujem, len pre hranie v handheldovom móde! Hranie na TV v dockovacom móde v žiadnom prípade neodporúčam. Vtedy hra vyzerá, a nech mi to všetci prepáčia, že také slovo použijem v súvislosti so Zaklínačom, jednoducho odporne. Ohlodanosť textúr sa dostane do popredia a zubatosť hrán a objektov sa omnoho viac zvýrazní. Vysvitne, že na flóru bohaté lesy, lúky a doliny majú namiesto stromov zelené machule a nízke rozlíšenie nižšie než Šperhák v Pevnosti Boyard, vám následkom zväčšenej plochy obrazu pred vami predstaví Zaklínača zbaveného všetkých šiat bez hanby a v úplnej nahosti. A pohľad to teda nie je pekný. Hrať takto Zaklínača je doslova svätokrádež.

Sú tu ale dve miesta, kde hra klesá na hranicu znesiteľnosti, aj keď hru hráte na malej obrazovke. Prvú určite uhádnete. Je to samozrejme Novigrad. Táto metropola severu, perla Redanie, prekvitá rušným pracovným životom cez deň a bohatým nočným životom, keď sa jeho obyvatelia chcú zbaviť všetkých problémoch a vyhodiť si z kopýtka. Toto obrie mesto je najzaľudnenejšia lokalita v celej hre a poskytuje taktiež najviac objektov na meter štvorcový, a to si celkom očakávane vyžiadalo aj svoju daň. Rozlíšenie klesá snáď možno aj pod 500p, textúry a celkovo prostredie sa na obraz nie veľmi podobá. Nie je to vôbec také hrozné, ako čo i len jedna sekunda v TV móde, no predsa vyčnieva. Druhým je celá expanzia O víne a krvi. Krajina Toussaint vyšťavuje z konzoly viac než len maximum, a tu je už vidieť, že Switch na viac jednoducho nemá. Nie je to prípad zlej optimalizácie, jednoducho O víne a krvi bolo graficky ďalej než pôvodná hra už aj na veľkých platformách.

Čo sa ale týka samotnej hry? Tak tá nezostarla ani o máčik a som presvedčený, že nezostarne nikdy. Zaklínač 3: Divoký hon je práve jedna z tých nadčasových a dokonalých hier, ktoré jednoducho nemôžu byť lepšie. Ak prídu pokračovania, nebudú lepšie. Nebudú jednoducho môcť byť lepšími, budú len iné, hoci možno stále rovnako kvalitné. Fantasticky navrhnutý otvorený svet rozdelený do niekoľkých častí, pútavé hlavné úlohy a jedny z najlepších vedľajších úloh všetkých čias, stopovanie príšer pomocou zaklínačských zmyslov, hodiny strávené v spoločnosti kartovej hry Gwent, hŕba tajomstiev a skrytých zákutí, krásny odkaz na úplne prvý diel v jaskyni pri Kaer Morhen, plavenie sa na loďke po Skellige, vychutnávanie si krás prírody na chrbte Klepny vo Velene... O Divokom hone by som vedel básniť hodiny.

Síce možno nejde o najoriginálnejší, no rozhodne prepracovaný a podmanivý RPG systém, ktorý ešte dostáva nadstavbu v expanziách, ako možnosť vyrábania elixírov, rozvíjanie Geraltových schopností a štatistík v niekoľkých rozdielnych smeroch, pátranie po vybavení rôznych zaklínačskych škôl, pravidelné holenie sa a úprava strihu vlasov, súťaženie v konských pretekoch, pravidelné opíjanie sa, pouličné zápasy na päste, obliekanie sa do Yenneferiných šiat, vychutnávanie čarokrásnej hudby, skúmanie uličiek majestátneho Novigradu, hranie v divadle, Krvavý barón, tri čarodejnice staré ako večnosť sama, fantastická Ciri, temná a príbehovo excelentná expanzia Srdcia z kameňa ako vínom opojná a odľahčená expanzia O víne a krvi trvajúca cez 30 hodín... A tak ďalej. Zaklínač 3: Divoký hon sa stane hrou vašich životov, a to dokonca aj na Nintendo Switch.
Stačila len chvíľka a hneď som vedel, že toto je ten dokonalý Zaklínač 3: Divoký hon.

Naše hodnotenie

Vynikajúci Zaklínač 3 dokazuje, že jeho kvality sú nedostihnuteľné, aj keď vychádza v graficky výrazne orezanej verzii na najslabšej konzole Nintendo Switch. Pod názvom The Witcher III: Wild Hunt – Complete Edition sa na tomto zariadení stáva tým najlepším akčným RPG, aké si tu môžete zahrať. A nenechajte sa vystrašiť horšou grafikou. Na malej obrazovke handheldu hra vyzerá prekrásne a rovnako nádherne sa aj hýbe. Nízky výkon konzoly sa ale nie vždy darí zamaskovať, čo sa prejavuje hlavne v preľudnenejších oblastiach, a obzvlášť v expanzii O víne a krvi. Tlieskam všetkým tým, ktorí sú za tento port zodpovední!

Klady

  • je to proste Zaklínač 3: Divoký hon
  • kompletný zážitok so všetkým obsahom
  • bezkonkurenčná hudba
  • na handhelde vyzerá vynikajúco

Zápory

  • na TV hra vyzerá otrasne
  • O víne a krvi je pre Switch už jednoducho príliš

Informácie o hre

Zaklínač III

Zaklínač III 2019

 

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: akčné RPG
  • Výrobca: CD Projekt Red, Saber Interactive
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk