Nintendo vysúdilo od prevádzkovateľa stránky s ROMkami 2,1 milióna dolárov

Nintendo vysúdilo od prevádzkovateľa stránky s ROMkami 2,1 milióna dolárov

 

Hlúposť a odvaha v jednom.

Nintendo nepatrí medzi spoločnosti, ktoré by oceňovali distribúciu ich hier po rôznych stránkach a to ani v prípade, ak ide o dekády staré hry, ktoré by s v roku 2021 nikto so zdravým rozumom nekúpil. Práve naopak. Prevádzkovateľom webov, ktoré šíria ROMky ich hier idú tvrdo po krku. A jedným z nich bol aj Matthew Storman, prevádzkovateľ stránky ROMUniverse, ktorého zažalovali v septembri 2019.

A celý súd aj vyhrali. A od Stromana vysúdili 2,1 milióna dolárov ako odškodné za jeho konanie. Samozrejme, web už v súčasnosti nefunguje a aj keď Nintendu nebolo priznané žiadané odškodné (15 miliónov dolárov), tak aj napriek tomu ide o významnú sumu. Sudca priznal Nintendu odškodné za 49 porušení autorských práv a každé z nich bolo vo výške 35 tisíc dolárov, plus 400 tisíc dolárov ďalšieho odškodného.

Storman si však za celú situáciu môže do veľkej miery sám. Odhliadnuc od faktu, že vedel, ako si Nintendo chráni svoje autorské práva mal web, ktorý si za distribúciu nelegálnych ROMiek účtoval 15$ členský poplatok a podľa vlastných slov na tom zarábal mesačne 30 000 – 36 000 dolárov mesačne.

Navyše, namiesto toho, aby sa Stroman dohodol s Nintendom na mimosúdnom vyrovnaní, ktoré by bolo v oveľa nižšej sume potiahol celý spor pred súd a taktiež odmietol obhajcu a obhajoval sa sám. Súd však o svojej nevine nepresvedčil a určite mu nepomohlo ani to, že pred súdom tvrdil niečo iné ako v prípravnom konaní. Zatiaľ čo v prípravnom konaní priznal, že prevádzkoval stránku s ROMkami Nintendo hier, tak pre súdom tvrdil, že na stránku pridával všetko, čo sa mu dostalo pod ruku a nekontroloval legálnosť obsahu, ktorý tam pridával.

Zdroj: VGC

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk