Fossil Fighters: Frontier - Recenzia

Fossil Fighters: Frontier - Recenzia

 

Ako mladý capart som dlhý čas túžil byť paleontológom, vykopávať kosti a spoznávať niekoľko desiatok miliónov rokov vzdialenú minulosť. Dinosaury ma bavia dodnes, síce nie až tak ako vtedy, ale aj tak to stačilo na to, aby sa moje city rozochveli ako hlasivky neskúseného speváka pred veľkým publikom, keď sa mi do rúk dostalo toto RPG zamerané na vykopávanie dinosaurov. Pýtate sa, či sa mi splnil sen? Hra je síce celkom milá, no nie, nesplnil. To určite nie.

Fossil Fighters: Frontier je klasickým príkladom poctivého JRPG so svojskými pravidlami žánru, príbehom pritiahnutým za vlasy viac ako korzet ruskej baletky a bizarnými postavami zažívajúcimi v rámci medzí slušnosti šialené situácie. Nájdete tu chrabrého hrdinu, jeho nešikovného pomocníka - dobráka, grindovanie, narastajúci stereotyp a postupom času stále viac prehlbujúcu sa nudu. Proste priemerné JRPG. Vzhľadom na to, že je to hra špecifického žánru, ktorý si medzi svoje hlavné prvky vždy rád kládol kvalitný príbeh, je príbeh "fosílnych bojovníkov" obyčajný ako miliónty kus nájdenej skameneliny trilobita. Začínate ako mladý, nádejný adept na rolu Wardena, strážcu organizácie na udržiavanie mieru a bezpečnosti naprieč fosílnymi parkami po celom svete. Svoju kariéru začínate skúškou a po jej úspešnom zvládnutí a stávate plnohodnotným členom.

Vaše kroky riadi váš nadriadený, kapitán Stryker, ktorý rozdeľuje úlohy, poúča vás o vašich povinnostiach, pomáha riešiť nebezpečné situácie a zachraňuje vás, ak sa zamiešate do poriadnych šlamastík. Stryker bude jednoducho vašim majákom ukazujúcim správnu cestu i strážnym anjelom sprevádzajúcim vás po nej. Okrem neho budete mať pri sebe kamarátov s typickými charaktermi, ktorí na začiatku hry "spromovali" priamo s vami. Spolu sa budete zúčastňovať turnajov, trénovať vivosaurov (takto sa tu nazývajú dinosaury), navštevovať iné parky, vykopávať skameneliny, bojovať a tak ďalej. Týmto vám predstavujem prvý z veľkých neduhov. Príbeh vás v podstate ničím nezaujme či neprekvapí, neobsahuje nič veľké, proti čomu bojujete, neobsahuje žiadne zatáčky, zákruty, rýchlosť, ktorá vám nedá vydýchnuť. Proste nič. Nie je zlý, to by nemohol zvládať už len základnú výstavbu deja. Príbeh Fossil Fighters: Frontier je však nijaký, nevýrazný, a to aj napriek tomu, že sú tu dinosaury, teda vivosaury, ktorých používate v boji. Sľubný, aj keď dosť bizarný námet, ostáva bohužiaľ nevyužitý.

Hrateľnosť tkvie v jazdení po veľkých otvorených parkoch, hľadaní nálezísk skamenelín, bojovaní proti tam žijúcim vivosaurom a spĺňaní rôznych questov či už hlavných, alebo vedľajšákov. Po parku sa pohybujete vo vlastnej bugine, ktorú si môžete rôznorodo upravovať alebo kupovať nové, omnoho výkonnejšie. Kupovať sa dajú aj rôzne diely, ktorými si môžete zvyšovať štatistiky vášho auta, pre čo najlepšie využitie. Tento systém je zaujímavý a ponúka pomerne slušnú hĺbku, no poriadne sa rozbehne až neskôr, a tak ho bohužiaľ z dôsledku pomaly upadajúceho záujmu možno ani nestihnete oceniť.

Samotné kopanie kostí prebieha prostredníctvom, zo začiatku celkom zábavnej, minihry, v ktorej máte na spodnej obrazovke hrudu hliny s prečnievajúcimi časťami celkovej kosti. Oblasť si môžete preskenovať, čím sa vám poskytne náhľad na obrys nálezu. Následne kladivkom rozbíjate usadené hrudy a malou vŕtačkou ich jemne zbavíte zvyšných odrobiniek. Na celé vaše dielo máte len obmedzený čas a kosti neopatrným zaobchádzaním môžete poškodiť, čo sa odrazí na vašom celkovom skóre a získanom množstve peňazí.
Každou nájdenou kosťou z nového druhu, ktorých je v hre mimochodom približne 80, automaticky získate presne toho dinosaura pripraveného začať okamžite bojovať. Kompletizovaním jeho kostry sa mu budú zlepšovať štatistiky a pribudnú mu nové skilly. Štatistiky sa „vivíkom“ inak zlepšujú aj klasickým levelovaním. Celý systém nachádzania nových dielov kostier toho istého druhu považujem za veľmi dobrý nápad, škoda len, že minihra sa pri kopaní časom dosť opozerá.

So súbojovým systémom mám problém. Oplýva síce hĺbkou a ponúka mnoho možností, no na druhej strane je dosť neprehľadný a celkovým štýlom nie veľmi príťažlivý. Zatiaľ čo na hornej obrazovke vidíte samotné príšery útočiace na svojich protivníkov, na dotykovej spodnej sa zase objaví sterilná bojová plocha so šiestimi kockami tvoriacimi obdĺžnik 2x3 a na nich nevkusne zobrazené vivosaury.

Problémom je, že na obrazovke je až zbytočne veľa údajov, ktoré ani nestihnete sledovať, pretože dinosaury útočia, vyjmúc vášho, úplne sami a to strašne rýchlo. Veľa čísel, veľa znakov, rôzne postoje, ovplyvňovanie elementami, budete proste úplne stratení. Každý skill, či úder stojí FP a tie máte spoločné pre celý tím. Pri tej rýchlosti si ani nestihnete uvedomiť, čo útok vášho spolubojovníka spôsobí a precitnete až vtedy, keď sa na rad dostanete vy. Keďže sa ale FP body po každom ťahu priebežne doplňujú, tak len vytasíte s tým najsilnejším možným úderom a celý šialený kolotoč môže začať odznova

Súboje sú ťahové a jednotlivé ťahy posudzované podľa parametra rýchlosti. Najhoršie sú situácie, kedy váš dinosaurus pôjde na rad až ako posledný, vtedy vám nikdy neostane dostatok bodov na to, aby ste vytasili tie najsilnejšie údery. Keďže zvyšok vášho tímu ovláda AI, niekedy budete dosť hromžiť, prečo spravila to a nie niečo iné, čo by ste v tej situácii spravili vy. Hranice priemeru neprekračuje ani technická stránka hry. Grafika a celkový vizuál je absolútne obyčajný a vďaka neexistujúcemu antialiasingu aj dokonale zubatý. Zamrzí fakt, že dokonca aj dinosaury sú vymodelované dosť neoriginálne, bez zjavnej snahy im dodať ale aspoň trocha života či charizmy. 3D efekt našťastie funguje úplne bez problémov.

Informácie o hre

Fossil Fighters: Frontier

Fossil Fighters: Frontier 2015

V najnovšej hre zo série Fossil Fighters máte možnosť nasadnúť do vášho vozidla a objavovať záhady rôznych exotických lokácií. Vašou úlohou bude hľadať časti kostier rôznych vivosaurov.

 • Platforma: Nintendo 3DS
 • Žáner: paleontologické RPG
 • Výrobca: Red Entertainment
 • Distribútor v GB: Nintendo
 • Distribútor v SR: Conquest
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer Kúpiť na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

Z mojich viet ste sa už určite dovtípili, že hra ma príliš nenadchla. Je to pravda. Príbeh je samé klišé, súbojový systém je dosť zmätočný a hrateľnosť si žiada veľa grindingu, čím sa hráčovi minihra pri odkrývaní vivosaurov dosť rýchlo opozerá. Na druhej strane nemôžem povedať, že Fossil Fighters: Frontier je zlá hra, to nie je, to len jej mechaniky a obsah, ktoré sú v rámci žánru len priemerné, začnú bohužiaľ skoro nudiť. Keďže originálny námet tvorcovia nedokázali využiť lepšie, hre tak udeľujem slabšie tri hviezdy.

Klady

 • Zaujímavý námet
 • Upgrade vozidiel a vivosaurov
 • Vyše 80 vivosaurov na získanie

Zápory

 • Fádny príbeh a postavy
 • Rozporuplné súboje
 • Len priemerná grafika
Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk