Xenoblade Chronicles 3D - Recenzia

Xenoblade Chronicles 3D - Recenzia

 

Launch New 3DS dopadol oproti pôvodnému 3DS na výbornú. Monster Hunter 4 Ultimate a The Legend of Zelda: Majora's Mask 3D sa zaradili medzi najlepšie tituly, ktoré sa na obľúbenom handhelde od Nintenda objavili. Po skoro dvoch mesiacoch však prichádza titul, ktorý je hrateľný len na New 3DS, no aj napriek tomu verím, že bude dominovať vo všetkých rebríčkoch. Xenoblade Chronicles je klenot JRPG a vy si ho jednoznačne musíte zahrať!

Klenot, ktorý by bolo trestuhodné prehliadať

Musím sa priznať, aj keď som o Xenoblade Chronicles počul, nikdy som sa o toto JRPG nezaujímal a v podstate išlo mimo mňa a nebol som jediný, čo, koniec koncov, odrážajú aj predaje. Wii verziu som tým pádom, logicky, nehral a celý zážitok je tak pre mňa nový a čerstvý. A akú som len spravil chybu, že som ignoroval jedno z najlepších JPRG, aké si momentálne na platforme 3DS môžete zahrať.

Hlavným hrdinom je tínedžer Shulk, ktorý sa narodil v jednej z dvoch obrovských častí sveta Xenoblade Chronicles. Tieto dve časti vznikli v dávnych časoch, kedy dvaja ozrutní titani zvádzali nekonečný súboj, pri ktorom nakoniec ich duše opustili telá a na ich zostatkoch sa zrodili dve civilizácie. Humanoidná rasa Homs obývala časť Bionis, zatiaľ čo Mechonis ovládali Machina. Pochopiteľne, napriek pôvodu ich domova sa začala vojna a časť Bionis sa ocitla pod útokom mechanickej rasy Mechon. Počas útoku na Shulkovu Kolóniu 9 sa Shulk zmocní legendárneho meča Monado, ktorý je jednak ultimátnou zbraňou proti Mechonom, no zároveň mu umožní vidieť budúcnosť. Keď však uvidí svoju priateľku Fioru umierať rukou jedného z Mechonov, vydá sa spoločne s niekoľkými spolubojovníkmi na cestu pomsty s cieľom zastaviť inváziu Mechonov raz a navždy.

Aj keď sa môže zdať, že príbeh znie ako niečo, čo je orientované na chlapcov do veku pätnásť rokov, masívny svet, tvorený jednotlivými časťami prastarých titanov, vás kompletne pohltí a každý úsek budete hltať očami. Každá väčšia časť by sa v podstate dala prirovnať ku priemernému svetu klasického RPG plného questov, príšer a zaujímavých lokalít. Navyše, nie vždy môžete v danej lokalite splniť a poraziť všetko, a tak sa budete do niektorých častí pravidelne vracať. Samozrejme, aj vďaka možnosti quick travel. Diverzita úloh je celkom vysoká, avšak aj tu sa dočkáte klasických questov typu „prines tamto, poraz desať nepriateľov konkrétneho typu alebo prehovor s určitou postavou". Fascinujúcim prvkom hry je takzvaný „Affinity Chart", ktorý funguje ako sieť všetkých postáv, s ktorými ste sa doposiaľ stretli. Medzi jednotlivými postavami si môžete pozrieť ich vzťahy a čím viac sa s konkrétnou osobou spoznávate, tým viac informácií vám poskytne. Tým pádom sa sieť rozrastá do obrovských rozmerov a prepája postavy z celého sveta, čo dáva pocit živšieho a hlbšieho herného sveta a z NPC robí niečo viac než len „ďalších" okoloidúcich alebo poskytovateľov úloh.

Napriek tomu, že som v prípade JRPG skôr fanúšikom ťahových súbojov než tých real-time, v Xenoblade Chronicles som si súboje vychutnával, a to najmä kvôli ich dynamickosti. Neustále sa musíte pohybovať a vďaka veľkej diverzite schopností je až nutnosťou manévrovať okolo nepriateľa a v správny moment zaútočiť od chrbta, prípadne zboku. Tento bojový systém však vyžaduje aj trošku šikovnosti a učenia, pretože naraz korigovať pohyb vašej postavy, schopnosti, ktoré použijete, a zadávanie rozkazov spolubojovníkom vie byť niekedy mätúce. Našťastie, prípadná smrť neznamená opakovanie určitej časti hry alebo prípadnú stratu získaných predmetov. Jednoducho sa oživíte pri poslednom checkpointe a môžete pokračovať ďalej. Menšiu výhradu mám opäť voči malému displeju N3DS, kde hud zaberá podstatnú časť obrazovky, čo umocňuje pocit z nízkej dohľadnosti a občasného pocitu dezorientácie.

Pokiaľ sa do Xenoblade Chronicles pustíte, pripravte sa na to, že pod sto hodín hru pravdepodobne nedokončíte. Samozrejme, ak sa zameriate iba na príbehové úlohy a preskočíte konverzácie, tak by ste sa dostali na pár desiatok hodín, ale, úprimne, prečo by ste to robili? Navyše, ako pri jednom z mála RPG na 3DS, si môžete spätne pozrieť, čo sa naposledy v príbehu stalo, takže aj pri krátkych herných intervaloch alebo pri dlhších prestávkach budete stále v obraze a kedykoľvek sa k hraniu môžete vrátiť. A to aj vďaka možnosti hru kedykoľvek a kdekoľvek uložiť, čo je dnes vcelku nevídané.

Port s grafickým downgradom?

Jediným väčším nedostatkom hry je grafické spracovanie. Niežeby hra vyzerala zle alebo škaredo, ale oproti Wii verzii si na 5-palcovej obrazovke 3DS-ka naozaj neužijete úchvatné scenérie a obrovský svet tak ako na veľkom monitore či televízii. Viac pochopiteľné by pre mňa bolo portovanie hry, respektíve napríklad jej HD remake pre Wii U, aj keď si pôvodnú Wii verziu na Wii U zahrať môžete. Pri hraní na 3DS je často viditeľné doskakovanie textúr alebo „kockaté" rohy prostredia či nepriateľov. A to si neviem predstaviť, aká by bola vizuálna kvalita v prípade, ak by hra vyšla aj na pôvodnom 3DS. To však nič nemení na tom, že je Xenoblade Chronicles 3D prekrásna hra, ktorú ponúka neuveriteľné scenérie a bohatý zážitok z herného sveta. Dodať však musím, že na New Nintendo 3DS ide o prvú hru, kde sa mi 3D efekt vyslovene nepáčil a mal som z neho zlý dojem, respektíve mi nerobil dobre na oči.

Vynachváliť musím soundtrack, ktorý je jednoducho impozantný. Hneď po zapnutí hry vás hlavná melódia kompletne zmrazí a zostanete len počúvať. Yoko Shimomura dala hudbe emócie, ktoré sa do hrania prenášajú úplne plynulo, a vám nezostáva nič iné, len vychutnávať. A ako to už pri väčšine japonských titulov býva, kompletný soundtrack obsahuje 91 skladieb na štyroch diskoch. Pre náročných mám však aj smutnú správu, japonský dabing bol z hry odstránený, pravdepodobne z dôvodov veľkosti hry.

Informácie o hre

Xenoblade Chronicles 3D

Xenoblade Chronicles 3D 2015

Xenoblade Chronicles je epické RPG, ktoré pôvodne vyšlo exkluzívne pre hernú konzolu Nintendo Wii. Pochádza z dielne Nintenda a štúdia Monolith Soft a ako na Wii, tak na konkurenčných platformách nemá brata.

 • Platforma: Nintendo 3DS
 • Žáner: JRPG
 • Výrobca: Monolith Productions
 • Distribútor v GB: Nintendo
 • Distribútor v SR: Conquest
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer Kúpiť na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

Xenoblade Chronicles 3D je JRPG epických rozmerov s mimoriadne pohlcujúcim príbehom, skvelými postavami a neskutočne nákazlivým súbojovým systémom. Ani sám neviem, ako ma hra pohltila a pustila ma si oddýchnuť až po pár desiatkach hodín. A to som sa stále neblížil ku koncu. Hlavne ak sa zameriate aj na side questy, herná doba sa predĺži na nevídaný počet hodín. Xenoblade Chronicles 3D sa zaradí medzi tituly, ktoré v prípade, že si New Nintendo 3DS plánujete kúpiť alebo ho už vlastníte, musíte mať. Pre tých nerozhodných je to určite jeden z dôvodov, prečo do tejto investície ísť. Avšak, ak ste hru hrali na Wii, o nič neprídete, respektíve si hru síce zahráte kdekoľvek, ale v horšej grafike a bez pridaného obsahu.

Klady

 • naozaj epický zážitok po stránke príbehu a aj v počte strávených hodín
 • nákazlivý súbojový systém
 • množstvo schopností a útokov
 • pohlcujúci svet

Zápory

 • grafické spracovanie je oproti Wii verzie výrazne slabšie
 • ďalšie drobnosti spojené s portom
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk