Kokuga - Recenzia

 

Akčných hier označovaných ako "shoot ̕em up" s pohľadom zhora dnes už nenájdeme veľa. Kedysi okupovali konzoly, automaty či mobily, no v súčasnosti zažívajú útlm. Tento žáner sa snaží osviežiť japonská hra Kokuga, určená pre vreckovú konzolu Nintendo 3DS. Hra už od začiatku jasne ukazuje, že jej cieľovou skupinou nie sú casual hráči, ale tí, ktorí na takýchto hrách vyrastali, majú pevné nervy a dokážu popri rýchlych reakciách aj rozmýšľať.

Kokuga sa nesnaží ohúriť príbehom, ten je tu len do počtu a aj to v maximálne oklieštenej forme. Hlavným ťahákom tohto titulu má byť jeho hrateľnosť a čistá akcia. Kokuga obsahuje pätnásť levelov, ktorých náplň je prakticky rovnaká, čo je aj škoda, keďže hra má sklon nudiť a nejaký zaujímavejší level by jej určite prospel. V hre ovládate bojové vozidlo a úlohou je prebojovať sa až k bossovi, ktorý sa nachádza na konci každého levelu. Cestou stretávate rozličné typy nepriateľov, ktorí vám skrížia cestu doslova na každom kroku. 

Náplňou hry je teda strieľať, strieľať a strieľať. Laserové lúče budú lietať neustále a vy len môžete dúfať, že sa vám podarí uhýbať sa im. Základná zbraň má nekonečno nábojov, no je slabšia. Silnejšie zbrane si aktivujete prostredníctvom power-upov. Na spodnom displeji sú zobrazené vždy štyri, ktoré je možné použiť. Power-upy sa dajú zadeliť do dvoch kategórií – útočné a podporné. Medzi útočnými nájdeme rozličné zbrane, ako napríklad laser. Podporné zasa tvoria napríklad neviditeľnosť alebo doplnenie života. Power-upy sú časovo obmedzené a je možné použiť každý iba raz. Potom ho na spodnom displeji nahradí iný. 

Pri hraní vás dosť často obkľúči viacero nepriateľov a vtedy je rozumné taktizovať pri používaní power-upov, inak vás čaká skorá smrť. Kokuga neobsahuje žiadne checkpointy, takže po smrti začínate celý level odznova, čo spôsobuje frustráciu. 

Hra okrem pätnástich misií pre jedného hráča obsahuje aj lokálny multiplayer pre štyroch hráčov. Online multiplayer chýba, takže multiplayer si zahráte len vtedy, ak máte kamaráta s Nintendom 3DS. Je to trochu škoda, keďže pridanie online prvkov mohlo hru oživiť. 

Po grafickej stránke hra neohúri. Autori stavili na jednoduchý dizajn, ktorý sa niekomu môže páčiť, ale určite by hráči radšej prijali detailnejšie spracovanie. Kokuga svojou grafikou naznačuje, že skôr by to mala byť hra pre Nintendo DS a nie novšie 3DS. Objekty sú jednoduché, lokality fádne, akurát pri streľbe je vidieť aspoň aké-také efekty. 

Kokuga je pre hráčov, ktorí vyrastali na podobných automatových "shoot ̕em up" hrách. Súčasných hráčov asi priveľmi neohúri. Akcia je slušná, len škoda, že sa konštantne opakuje. Najviac sa budete tešiť na súboje s bossmi. Zamrzí absencia checkpointov, žiadny online multiplayer a pre niekoho aj vysoká náročnosť. Navyše by hre prospela aj nižšia cena. Na e-shope sa hra predáva za 15eur, čo je pomerne vysoká cena za titul, ktorý sa dá prejsť približne za tri hodiny.

Informácie o hre

Game Cover
Kokuga
Platforma: Nintendo 3DS
Žáner: shoot'em up akcia
Výrobca: G.rev
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Kúpte si ju na Nintendo eShop

Naše hodnotenie

50%
 
Adrenalínová jazda pre náročných
  Klady
  • súboje s bossmi
  • nutnosť taktizovať s power-upmi
  • rýchla akcia 
  Zápory
  • absencia checkpointov
  • vysoká náročnosť
  • chýba online multiplayer
  • tendencia nudiť
  • cena mohla byť nižšia
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk