SteamWorld Dig - Recenzia

 

Poslednú dobu sa veľkej obľube tešia hry ako Minecraft či Terraria. Niečo na podobný štýl prinášajú autori zo štúdia Image & Form na handheld Nintendo 3DS. SteamWorld Dig je hra, v ktorej väčšinu času strávite pod zemským povrchom, a to kopaním a hľadaním surovín. Podobne ako v Terrarii, aj v tomto prípade sa budete pohybovať len v štyroch smeroch, keďže hra je iba v dvoch dimenziách.

Hlavným hrdinom SteamWorld Dig je postava Rusty, ktorá prišla do mestečka Tumbleton, ktoré pripomína klasické westernové mestečko. V meste sa dlho nezdržíte, keďže väčšinu vášho herného času strávite v mestskej bani. Prekopávanie sa čoraz hlbšie je hlavnou náplňou hry. V úvode hry začínate len so starým čakanom, no postupne si budete svoje kopačské náčinie vylepšovať alebo rovno kupovať nové a lepšie. S hĺbkou sa mení aj tvrdosť pôdy. Zatiaľ, čo tesne pod povrchom vám stačí udrieť štyri razy, tak čím ďalej pôjdete, tým dlhšie vám bude trvať zničenie jedného štvorca pôdy. To je hlavný dôvod, prečo bude kupovanie nových čakanov či zbíjačiek nevyhnutné. 

Jednotlivé predmety si kupujete v meste. Okrem predmetov určených na kopanie, si budete kupovať tiež rôzne vylepšenia pre vašu postavu, napríklad možnosť bežať rýchlejšie či vyššie vyskočiť. Menou v hre sú doláre, ktoré získate predávaním surovín. Počas kopania často narazíte na rôzne nerastné suroviny, ktoré stačí zobrať, zaniesť do mesta a vymeniť za doláre. 

Čo sa týka samotného kopania, je možné vykonávať ho do všetkých štyroch smerov. Pri kopaní budete neraz musieť rozmýšľať, aby ste si náhodou nezničili únikovú cestu na povrch. Na ten sa budete vracať pomerne často a onedlho vám to už začne liezť na nervy. Na povrch sa musíte vracať z viacerých dôvodov. Jednak je to kvôli predaju vyťažených minerálov a nakúpenia vybavenia. Na druhej strane je to kvôli doplneniu svetla v lampe. Po tme sa predsa len kope horšie. Samozrejme, že čím budete hlbšie, tým bude cesta hore trvať dlhšie a bude náročnejšia. Aj to je dôvod, prečo hra upadá do stereotypu a ustavičné opakovanie tých istých úkonov začína nudiť. 

V bani stretnete, na niektorých miestach, aj nepriateľské stvorenia, ktoré môžete buď obísť, alebo sa s nimi pustiť do súboja. Súbojový systém, žiaľ, nie je nijako prepracovaný. Stačí prísť k monštru a stláčať jedno tlačidlo, až kým ho neporazíte. Ovládacia schéma je jednoduchá, na hranie postačí len pár tlačidiel na pohyb, jedno na skákanie a jedno na vykonávanie akcie. Po grafickej stránke nemáme hre príliš čo vytknúť. Grafické spracovanie je vzhľadom na charakter titulu postačujúce. 

SteamWorld Dig je slušnou zábavkou na približne štyri hodiny. Ak vás bavila Terraria, zrejme sa budete baviť aj tu. Pri hre zamrzí hlavne neustále sa vracanie na povrch, kvôli ktorému upadá do stereotypu. Image & Form prinieslo na Nintendo e-shop decentnú zábavu, ktorá si určite nájdete svojich fanúšikov.

Informácie o hre

Game Cover
SteamWorld Dig
Platforma: Nintendo 3DS
Žáner: arkáda
Výrobca: Image Epoch
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Naše hodnotenie

65%
 
Keď Minecraft nestačí
  Klady
  • užívateľsky prívetivé
  • niektoré herné mechaniky
  Zápory
  • stereotyp
  • ustavičné behanie na povrch
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk