Attack of the Friday Monsters - Recenzia

 

Nie všetky japonské adventúry si nájdu cestu aj na západ. Najnovší počin štúdia Millenium Kitchen je však dostupný aj pre západné publikum prostredníctvom Nintendo e-shopu. Titul s dlhším názvom, Attack of the Friday Monsters – Tokyo Tale, je zameraný viac na rozprávanie príbehu ako na hranie, čo však vo výsledku vôbec nevadí.

Hra nás vezme do tokijského predmestia Fuji no Hana v roku 1971. Obyvateľov tejto mestskej časti trápi to, že každý piatok v podvečer sa objavujú gigantické monštrá a ľudia sa vtedy radšej zdržujú vo svojich domovoch. Hra čerpá inšpiráciu z kaiju monštier, ktoré môžeme zaradiť k japonskej kultúre, no nedávno sme ich mali možnosť vidieť aj v holywoodskom filme Pacific Rim. Ústrednou postavou tohto titulu je desaťročný chlapec Sohta, ktorý je v Japonsku na výmennom pobyte a rozhodne sa vypátrať, čo sa za monštrami skrýva. Príbeh vás príliš neohromí, od adventúry zameranej práve na rozprávanie príbehu by sme čakali trochu viac.

Lokalita, v ktorej sa hra odohráva, nie je vôbec rozsiahla a z jedného konca mapy na druhý sa dostanete za krátky čas, čo je v podstate výhodou, keďže sa v hre nabeháte hore-dole každú chvíľu. Hrateľnosť Attack of the Friday Monsters spočíva v chodení od postavy k postave a rozprávaní sa s nimi. Dialógy sú hlavnou náplňou hry a ozvať sa môžete ku ktorejkoľvek postave v hre, ktorých je pomerne dosť. Rozhovory sú tiež hlavným zdrojom, ktorý vám odkrýva príbeh hry či problémy ostatných postáv. 

Ďalšiu zložku hrateľnosti tvoria súboje, ktorých je v hre pomenej. Po hernom svete sú roztrúsené takzvané glimy, ktoré musíte zbierať. Pri nájdení siedmich rovnakých glimov budete odmenení jednou monster kartou. Ak budete mať päť monster kariet, tak máte možnosť vyzvať niektoré postavy na súboj. Súboj v kartách je založený na princípe hry kameň/papier/nožnice. Vyberiete si z inventára päť kariet, uložíte ich do vami zvoleného poradia a môžete dúfať, že máte silnejšie karty ako súper. V prípade, že vlastníte dve rovnaké karty, je možné ich skombinovať a vo výsledku získate jednu, no silnejšiu kartu. 

Jednou z vecí, ktorá vás zaujme na prvý pohľad, je grafické spracovanie prostredia. Jednotlivé obrazovky sú ručne kreslené, farebné a kvalitne dotvárajú atmosféru tokijského predmestia. Modely postáv sú na tom o niečo horšie, v porovnaní so spracovaním krajiny. Najlepšie na tom nie sú ani ich animácie. 

Attack of the Friday Monsters sa predáva na Nintendo e-shope za cenu 7,99 dolárov. Preto očakávajte aj kratšiu hernú dobu. Na záverečné titulky sa budete pozerať zhruba po troch hodinách. Hra je rozdelená do 26 epizód, ktoré neprechádzate chronologicky, a aby ste videli koniec hry, tak nie je potrebné ich všetky prejsť. Jednotlivé repliky v dialógoch nie sú nadabované, avšak slová rozprávača budete počuť v japonskom dabingu. 

Piatkové monštrá sú jednoduchou adventúrou s rýchlym spádom, ktoré vás zabavia zhruba na tri hodiny. Hra má svoje muchy, ale ak ste fanúšikom podobne štylizovaných japonských adventúr, nemali by ste kúpu ľutovať, aj keď vzhľadom na svoju dĺžku by mohla byť hra o nejaké to euro lacnejšia.

Informácie o hre

Game Cover
Attack of the Friday Monsters
Platforma: Nintendo 3DS
Žáner: adventúra
Výrobca: Millenium Kitchen
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Kúpte si ju na Nintendo eShop

Naše hodnotenie

70%
 
Monštrá prichádzajú v piatok
  Klady
  • vizuálne spracovanie
  • japonský dabing
  • rýchly spád
  Zápory
  • kratšia herná doba
  • ustavičné behanie hore-dole
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk