Resident Evil: Revelations - Preview

 

Ešte pred tým, ako sa 3DS začalo predávať, Capcom oznámili vývoj dvoch Resident Evil titulov. Jedným z nich bol Mercenaries 3D, ale skutočným lákadlom sú až dlho očakávané „Odhalenia“ (Revelations).

Dej hry je zasadený do roku 2005, teda medzi udalosti Resident Evil 4 a RE5. Hlavnými protagonistami Revelations sú Jill Valentine a Chris Redfield, hrdinovia pôvodného Resident Evilu. Príbeh je rozprávaním o fiktívnom umelom ostrove Terragrigia (taliansky: Šedá zem), ktorý sa nachádza v Stredozemnom mori (po teroristických útokoch z roku 2004 ostáva v karanténe), o výletnej lodi SS Queen Zenobia a o teroristickej skupine Il Verto, ktorá infikovala pätinu svetových oceánov T-Abyss vírusom, vodnou mutáciou vražedného T-vírusu.

Po tom, ako teroristi zo skupiny Veltro uniesli loď Queen Zenobia a na jej palube rozšírili smrtiaci vírus, boli agenti Chris Redfield a Jessica Sherawat vyslaní, aby vyriešili situáciu. Keď však prerušia kontakt, na ich poslednú známu lokáciu, loď Queen Zenobia, vydávajú sa agenti Jill Valentine a Parker Luciani.

Hra sa graficky podobá najmä na štvrtý diel série, rovnako ako RE4 a RE5 je kamera umiestnená za hrdinom a dianie sledujete ponad plece. Tu však podobnosť s novšími dielmi série končí. Vývojári sa poučili, a tak sa Revelations nesie v duchu prvých dielov – Resident Evil sa vrátil do žánru survival hororu, kde máte strach sa pozrieť za roh, počítate každý vystrelený náboj a modlíte sa, aby ste sa nemuseli spoľahnúť na svoj nôž. Samozrejme, ak chcete strieľať, musíte zastaviť. Okrem toho riešite rôzne skladačky, pri čom využijete spodný display 3DS.

Mutanti sa po zabití rozpustia do akejsi hmoty na zemi, ostáva po nich kaluž krvi a kostí. Ak vám dôjdu náboje, môžete ich zabiť aj pomocou noža. Ak vás mutant zdrapí, môžete sa vyslobodiť, ale to sa takmer nikdy nezaobíde bez zranení. Oplatí sa naštudovať si ovládanie, pretože v tejto hre je kľúčové vedieť, kedy strieľať a kedy utekať (a kedy spraviť otočku o 180°).

Novinkou v Revelations je „supply scanner“, čo je zariadenie, pomocou ktorého môžete skenovať okolie a hľadať skrytú muníciu, zelené rastlinky a rôzne iné skryté poklady. Skenovať môžete aj mutantov a keď vám po naskenovaní krvavej kaluže naskočí na obrazovke pár percent navyše, pochopíte, že hlavnou náplňou Revelations bude skúmanie a zisťovanie toho, čo sa vlastne na SS Queen Zenobia udialo.

Vývojári sľúbili aj niečo nové – je to Raid Mode, teda kooperatívny multiplayer, o ktorom toho ešte veľa nevieme. Mal by však priniesť do hry RPG prvky, viacero postáv, využitie skeneru, rozvíjanie postáv, vylepšovanie zbraní a 4 nové odomknuteľné zbrane.

Ovládanie je prekvapivo dobre zvládnuté, len si naň treba chvíľu zvykať. Hra ponúka tri základné ovládania, z ktorých si určite dokážete vybrať jedno, ktoré vám bude vyhovovať najlepšie. Spočiatku to vyzerá trochu krkolomne, ale po chvíli sa už budete prostrediami pohybovať svižne, sebavedome a s istotou. Pohľad spoza ramena postavy však priam nabáda k tomu, aby ste si zakúpili prídavný Circle-Pad Pro, ktorý k vášmu 3DS pridá druhý analógový joystick a pár tlačidiel navyše. Po zapojení zariadenia sa odomkne štvrtý ovládací mód a úprimne závidím všetkým, ktorí mali možnosť si takto hru vyskúšať. Predsa len, dva analógy sú dva analógy a neviem si predstaviť intuitívnejší spôsob ovládania pri takomto type hry. Pre tých pár nadšencov, ktorí holdujú pohybovým ovládačom, je určená možnosť zameriavať nepriateľov pomocou gyroskopu.

Hra beží na MT Framework engine vytvorenom špeciálne pre 3DS. Jeho základ však hľadajte v engine, na ktorom beží Lost Planet 2. Graficky dokáže Revelations vyraziť dych. Nedosahuje vizuálnu kvalitu RE5, ale veselo konkuruje RE4. Pritom v závislosti na tom, či hráte v 3D alebo nie, sa zapínajú niektoré funkcie. Napríklad anti-aliasing sa zapína len pri vypnutom 3D (čo je trochu vidieť, ale 3D dokáže potešiť plastickosťou postáv a vyobrazením stiesnených prostredí v zhrdzavených útrobách lode. Potešia detailné modely postáv aj trochu menej detailné modely objektov, ktoré sú ale precízne umiestnené v prostredí a celkom uveriteľne vypĺňajú oblasti. Skvelé je aj „rozpohybovanie“ postáv, či už ľudských, ktoré sa pohybujú prirodzene, ladne a plynulo, alebo mutantných, ktoré sa klátia akoby v mŕtvolných kŕčoch. A najviac poteší, že celá táto nádhera beží na obrazovke 3DS bez framedropov, krásne plynulo.

Resident Evil: Revelations je návrat k survival hororovým koreňom série. Hra oplýva (na pomery 3DS) nevídaným grafickým spracovaním, ktoré sa najviac podobá na Resident Evil 4. Odklon od akčných tendencií posledných dielov a dôraz na nedostatok munície, skladačky a rôzne iné hádanky je odpoveďou Capcomu na kritické ohlasy fanúšikov. Na veľké konzoly sa chystá čisto akčné „Operation Racoon City“, ktoré by malo naplniť očakávania akčných hráčov. Revelations sa zase zavďačia priaznivcom survival hororového žánru. V hre sú zakomponované nové prvky, ako napríklad skener prostredia a multiplayer, ktorý sa bude dať hrať nielen po lokálnej bezdrôtovej sieti, ale aj online a vnesie do série RPG elementy.

Po skvelých ohlasoch, špičkových tituloch v poslednej dobe vydávaných na 3DS a najmä po intenzívnom skúšaní demo verzie, sa tejto hry nevieme dočkať!

A čo vy? Ak vlastníte 3DS, vyskúšali ste už demo? Ak nie, dokáže vás táto hra presvedčiť o kvalitách hendheldu od Nintenda?

Zatiaľ čakajte na plnohodnotnú recenziu, ktorá vás určite neminie.


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk