Lenovo ThinkPad 8 - Recenzia

 

Tablety sú na trhu ešte pomerne krátko, no už stihli mnohým prirásť k srdcu. Nie každý však berie tablet len ako multimediálne zariadenie na zábavu a požaduje od neho i náročnejšie úkony, na ktoré bežné androidové či iOS tablety nestačia. Spoločnosť Lenovo sa snaží v rámci legendárneho radu ThinkPad rozšíriť rodinu notebookov aj o tablety, ktoré sú rovnako ako súrodenci zamerané viac na biznis, ako na zábavu. Ako dopadol tento experiment?

Prvé dojmy

Jednoduchý dizajn poznačil aj škatuľu, ktorá je v klasickom, ThinkPad kartónovom štýle. Žiadne zbytočné preštylizované obaly, len to, čo je potrebné. Teda tablet, nabíjačka a dokumentácia. Konštrukcia sa nesie v duchu značky, jednoduchá, ale zároveň prepracovaná a kvalitná. Okrem prednej sklenenej strany je celé šasi z plastu, ktorý je ale rovnako ako pri notebookoch dostatočne pevný a odolný. Celé zariadenie pôsobí pevne a nestretávame sa s vŕzganím či ohýbaním plastu. Boky lemuje plast či guma, chrániaca zariadenie pred vyšmyknutím z ruky.

FullHD v plnej paráde

Pri telefónoch sa často hovorí, že hustota pixlov je až zbytočne vysoká vzhľadom na veľkosť displeja, čo sa negatívne odráža na batérii. ThinkPad 8 je dôkazom, že FullHD bohato stačí aj na 8,3-palca, nie to na štyri, či päť. V hlavnej úlohe hrá technológia IPS, ktorá sa stará o skvelé pozorovacie uhly, verné a sýte farby v kombinácii so slušnou ostrosťou. Jednoducho povedané, displej je priam ideálny. Pri čom však troška poľavili je optimalizácia softvéru pre takéto rozlíšenie a mnohým ľudom sa budú zdať ikonky a položky v systéme až príliš malé. Rozhranie metro je na to stavané, no v klasickom desktopovom režime máme s veľkosťou niekedy problém a upravenie veľkosti textu je na mieste.

Atom je späť

Od éry netbookov sa o procesoroch Intel Atom hovorilo len zriedkavo. Sem-tam sa objavil nejaký ten chýr o novom procesore a raz za čas nám prišiel pod ruky telefón ním vybavený. Keďže sa Lenovo chcelo pridržať klasickej x86 architektúry, nemohlo osadiť Tegru z dielne nVidie ani čipsety Snapdragon. Klasické Intel Core majú vyššiu spotrebu a tak skončil ThinkPad 8 vybavený štvorjadrom Atom na frekvencii 1,6GHz. V spolupráci s dvoma gigabajtmi operačnej pamäte bezproblémovo zvláda Windows 8.1. Reakcie sú bleskurýchle, nemá problém ani s náročnejším multitaskingom a dvojgigabajtová operačná pamäť nám umožňuje mať naraz spustených alebo pozastavených na pozadí viacero metro aplikácií.

Šťastie v nešťastí – Windows 8.1

Keďže je zariadenie postavené na bežnej počítačovej architektúre, dokáže operovať s bežnými programami na Windowse. Pri mnoho náročnejších aplikáciách nám však výrazne chýba klávesnica a myš, bez čoho sa stávajú na tablete nepoužiteľnými. Teda na zariadenie sa dá nainštalovať čokoľvek, problém však nastane pri ovládaní. Klasické MS Office nástroje to zvláda, jednoduchšie aplikácie tiež nie sú problémom. Ak však ide o niečo zložitejšie, bude treba pohľadať medzi metro aplikáciami na Windows Store, ktoré sú na dotykové ovládanie prispôsobené. V skratke povedané, kým sa pohybujeme v Metro prostredí, všetko ide skvelo, pri bežnom desktopovom móde sa stretneme s problémami pri ovládaní. Na doladení systému by to ešte chcelo troška popracovať, keďže sme sa z času na čas stretli i s neslávnou modrou obrazovkou smrti a to pri úplne normálnych úkonoch.

Dokovací konektor

Ak by ste predsa len z času na čas potrebovali premeniť tablet na plnohodnotný počítač, postačí vám bežný USB 3.0 kábel, ktorý vám umožní si pripojiť klávesnicu, myš či iné potrebné periférie. Prácu vie uľahčiť aj samostatne predávaný dok, ktorý značne rozšíri periférie tabletu. Keď už hovoríme o perifériách, veľa toho na tablete nenájdeme, okrem microUSB 3.0 konektora sa tu nachádza len HDMI a audio jack. Prirátame Wi-Fi, šachtu na pamäťovú, prípadne SIM kartu a náš zoznam tu končí.

Batéria

Kompromisom medzi tabletom a notebookom by sa dala nazvať i batéria. Oproti bežným tabletom je výdrž o čosi kratšia, väčšinu bežných notebookov však hravo strčí do vrecka. Tablet nie je stavený na hry a takáto činnosť ho dosť rýchlo vyčerpáva. Výdrž pri práci texte je však niekde úplne inde a tablet útočí na hranicu ôsmych hodín, čo mu môže závidieť nejeden notebook. Písanie na tablete však nie je nijak pohodlné. Skôr by sme ho pracovne nasadili na činnosti, kde sa pracuje s množstvom údajov, ktoré treba porovnávať, kontrolovať či čítať.

Internet na cesty

Aj v jednej z kľúčových vlastností má miestami Android navrch, nie všetky prehliadače sú prispôsobené na dotykové ovládanie, a tak si budete musieť nájsť taký, ktorý si rozumie s posúvaním stránok prstom a podporuje gestá, aby ste sa stále nemuseli snažiť trafiať miniatúrnu šípku späť.

Multimédiá

Koho by už omrzeli filmy, ThinkPad 8 má vlastný, celkom solídny multimediálny arzenál. Na oboch stranách zariadenia nájdeme slušnú kameru, ktorá sa postará a všetky fotografické požiadavky na tablet. Na zadnej strane je ozbrojený aj prisvetľovaciou diódou s veľmi vysokou svietivosťou. Predná kamera má rozlíšenie dva megapixle, zadná osem. Fotografie a videá uložíte na 64- alebo 128-gigabajtový interný ukladací priestor doplniteľný o kartu SD.

Verdikt

Ak potrebujete niečo malé šikovné do ruky, kde budete vedieť vykonávať úkony ako na bežnom počítači a nestačia vám rádové tablety s androidom, ThinkPad 8 je skvelý spoločník, ktorý pomôže nielen pri práci, ale i pri zábave. Sranda však končí pri pohľade na cenovku, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje väčšinu tabletovej konkurencie a cenovo by sme tento kúsok mohli zaradiť niekde medzi notebooky. Či vám to za tie peniaze stojí alebo radšej ostanete pri androide, prípadne notebookoch, už musíte zvážiť vy sami. Ak chcete výkonný, šikovný a prenosný kompromis, ThinkPad 8 je dobrá voľba.

Technická špecifikácia

Rozmery (Š × H × V): 132 mm × 224,3 mm × 8,8 mm
Hmotnosť: 430 gramov
Obrazovka: 8.3 palca, FullHD, IPS, LCD podsvietenie
CPU: Intel Z3770 - Quad Core
OS: Microsoft Windows 8.1 Pro
RAM: 2 GB
Kapacita disku: 64/128 GB

Informácie o produkte

Produkt Coverprva.sk
Lenovo ThinkPad 8
TYP: Tablet/PC
Vyrobil: Lenovo
Cena: 450€
Produkt zapožičala spoločnosť: Lenovo
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

70%
 

Tablet či netablet. PC či nePC.

Klady
  • rýchlosť
  • nespočetné možnosti
  • 32-bitový systém
  • pekný displej
Zápory
  • cena
  • neoptimalizované pre desktopový režim
  • nedostatok periférií
korekcia: Zdenka Schwarzová a Paulína Postihačová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk