Nokia Lumia 610 - Recenzia

 

Nájsť v dnešnej dobe ideálny telefón, to je naozaj náročné. Pre tých, čo sa obávajú ovládania dotykom, prichádza Nokia Lumia 610 s jednoducho ovládateľným systémom Windows Phone 7.5. Očarí pekným displejom, lákavou cenou i dobrou výdržou batérie.

 

Prvé dojmy

Už obal škatule prezrádza, že operačný systém nebude žiaden Android. Jedná sa o Windows Phone 7.5 s veľkými ikonkami v štýle Windows 8. Po otvorení naše oči pritiahol samotný telefón, ktorý sa k nám dostal v modrej farbe. Ak vám toto vyhotovenie nevyhovuje, dá sa zohnať i v bielej, čiernej a ružovej. Pod telefónom sa nachádzala dokumentácia, nabíjačka s káblom i zaujímavo vyzerajúce slúchadlá.

 

Vzhľad a konštrukcia

Príslušenstvo nás v tej chvíli nezaujímalo. Siahli sme po telefóne, ktorý nás v prvom rade prekvapil svojou mierne vyššou hmotnosťou. Vpredu sme natrafili na 3.7 palcový displej a tri dotykové tlačidlá v štýle Windows. Malá kamera na video hovory si tu, žiaľ, svoje miesto nenašla.  Dizajnovo zaujmú oblé tvary či farebné spracovanie, zladené s farbou operačného systému. Celú zadnú stranu pokrýva kryt, pod ktorým sa usídlila 5MPx šošovka fotoaparátu, ktorej pomáha prisvetľovacia dióda.

Konštrukcia viac-menej nemá chyby. Telefón nevŕzga, neprehýba sa a rozmiestenie konektorov a tlačidiel je chvályhodné. Všetky hardvérové tlačidlá sa zmestili na pravú stranu telefónu. Pre ľavákov to môže ale byť trochu nepohodlné. Nezabudlo sa ani na spúšť fotoaparátu, ktorá zapne fotoaparát aj pri zamknutej obrazovke.

Menšie sklamanie nadišlo, keď sme odstránili kryt. Nenašli sme tu žiaden port na pamäťovú kartu. Ani pod baterkou sme nenašli to, čo sme očakávali. Objavil sa tu len port na MicroSIM. S tým, žiaľ, majú niektorí naši operátori problém. U iných zasa musíte za výmenu zaplatiť poplatok a pre použitie v inom telefóne si budete musieť dokúpiť redukciu na štandardný rozmer, čo je ďalších pár eur navyše.

 

Hardvér

Absenciu portu na microSD kartu sa telefón snaží kompenzovať vstavanou 8GB pamäťou. Z tej však niečo ubral systém a používateľovi zostáva dostupných len asi 6GB. Málo to veru nie je, avšak stačí zopár CD-čiek, 2-3 filmy, za hrsť aplikácií a telefón je zaplnený.  Trocha to vyzerá ako opičenie sa po iPhone. Ten však zväčša nasadzuje aspoň 16GB pamäť. Pamäť sa dá rozšíriť pomocou cloudového riešenia od Microsoftu menom SkyDrive.

O pohon operačného systému sa stará 800MHz procesor, ktorému sekunduje 256MB operačnej pamäte. Procesor  svoju prácu odvádza na výbornú, trocha však sklamala pamäť. WP 7.5 je prvý, ktorý podporuje len 256MB RAM. Pri predchádzajúcich verziách bolo potrebné mať 512MB. To, že Nokia siahla po dolnej hranici, spôsobuje, že niektoré aplikácie z MarketPlace sú nedostupné. Samotný MarketPlace sa počtom aplikácií nemôže rovnať s Google Play či App Store od Apple. Tento slabší výber ešte zužuje nedostatok RAM. Do telefónu nepasuje ani Skype.

Do rozmeru 3.7 palca sa vošlo celkom dosť obrazových bodov. V tejto vyššej low-endovej kategórii je rozlíšenie 800×480 pixlov nadštandardné. Displej patrí k jedným z hlavných plusov tohto telefónu. Kvalitný displej je pri lacnejších telefónoch dosť náročné nájsť. O primeraný jas sa dobre stará senzor osvetlenia, vďaka nemu sme ani raz nemuseli zasahovať do nastavení podsvietenia displeja. O rýchlu komunikáciu sa stará 3G, Bluetooth alebo Wi-Fi.

 

Zázrak menom Windows Phone?

To, že Nokia hodila Symbian za hlavu, bol dobrý krok vpred. Symbian stratil konkurencieschopnosť oproti terajším operačným systémom ako je Android či iOS. Každý sa na Windows Phone pozerá z vlastného uhla pohľadu. Pre človeka, ktorý je zvyknutý na Android, je tento operačný systém až príliš jednoduchý a drží si používateľa od tela. Nie sú tu žiadne plochy, zložky či doky. Ale pre niekoho, kto ešte smartphony neokúsil a cíti averziu k dotykovému ovládaniu, bude tento smartphone ideálny.

Systém sa nesie v štýle Windows 8. Ponuka Štart je použitá ako hlavná obrazovka. Okrem nej tu je už iba zoznam aplikácií, do ktorých sa dostaneme posunom doprava. Na hlavnej obrazovke nájdeme živé dlaždice ľubovoľných aplikácií, ktoré si tam môžete pridať. Štýl operačného systému je jedinečný. Len málokedy sa stretneme s tlačidlom. Ovládanie je zväčša riešené cez klikanie na text či horizontálne posúvanie.

Predinštalované prišli viaceré užitočné aplikácie. Páčil sa nám hlavne Microsoft Office, ktorý dokáže pracovať s dokumentmi Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Dokumenty z internetu je možné uložiť priamo do aplikácie Office. Miesto si tu našiel i spoločenský widget. Vstavané GPS obsluhuje aplikácia Nokia Autom. Je možné si zdarma stiahnuť mapy ľubovoľnej krajiny. GPS sa chytá celkom rýchlo. Pri navigácii sa, žiaľ, budeme musieť zaobísť bez kompasu. Smer je udávaný iba pomocou pohybu.

Čo by to bolo za systém, keby nemal nejaký chyták. Slovenskú konfiguráciu nenájdeme, budeme si musieť vystačiť s českou. Kolabujú na tom aj niektoré aplikácie, ako napríklad počasie, ktoré je len pre Českú republiku. Na Slovensku nám nepomôže. Pre správne fungovanie aplikácií z MarketPlace bolo potrebné si nastaviť ako región Veľkú Britániu. Aplikácie ako Facebook nám s českým regiónom stiahnuť nepovolilo.

Systém používateľom nedovolí zasahovať do pamäte telefónu. Všetky média je potrebné previesť do telefónu pomocou programu Zune, ktorý je nejakou obdobou iTunes. Problémy sú i s posielaním dát cez Bluetooth. Ďalšia nepríjemnosť kopírujúca iOS. Bluetooth je totiž určený na pripojenie príslušenstva. Zdieľanie súborov nedovolí.

 

Multimédiá

Smartphone bez kvalitného fotoaparátu nie je to pravé orechové. Nokia to berie vážne, 5MPx šošovka stojí za to. Rozlíšenie je plne postačujúce i ostrosť nie je na zahodenie. Stará sa o ňu autofokús. V slabších svetelných podmienkach to zachraňuje prisvietenie. Výrobca si zrejme kvôli slabšiemu hardvéru netrúfol na nahrávanie videa v HD. Budeme si musieť vystačiť s rozlíšením VGA-640×480 pixlov.

Z príslušenstva si pochvalu zaslúžia slúchadlá, oproti ktorým sa môže bežný headset schovať. Okrem hovorov poskytujú až prekvapivo dobré zvukové podanie. Žiaden plechový zvuk. Každý tón je skvele počuť, v úzadí neostávajú ani basy. Toto, žiaľ, nemožno povedať o reproduktore telefónu. Vyzerá to tak, že jeho maximálna hlasitosť je nad hranicou jeho možností. Pri maximálnej hlasitosti tóny splývajú do jedného a reproduktor začína praskať. Pri bežnej hlasitosti je celkom použiteľný.

Zune si pridané multimédiá pri prevádzaní do telefónu skonvertuje na podporovaný formát a rozlíšenie. Znižuje tak pamäťové nároky na video, ale konverzia trvá dosť dlho. Zune nie je schopný skonvertovať každý formát videa, problémy sa vyskytli aj pri konverzii z formátu avi či mov. Ďalšia nepríjemnosť, okukaná od Apple, je nemožnosť si len tak nastaviť pesničku ako zvonenie. Budete pri tom totiž potrebovať počítač.

 

Batéria

Slabá výdrž robí vrásky na čele nejednému používateľovi smartphonu. Nokia všetkým názorne ukazuje, že veľký displej a vyšší výkon nemusí znamenať slabú výdrž. Pri pol hodine hrania, pol hodine počúvaní hudby a dvoch hodinách na Wi-Fi denne nám telefón vydržal štyri dni. Takáto výdrž je pri dnešných smartphonoch veľmi zriedkavá. Samozrejme, výdrž batérie závisí od intenzity používania. Pri intenzívnom používaní vydrží približne dva dni. Pohotovostný režim pri zapnutom 3G dosahuje až 720 hodín.

 

Záver

Nokia sa so svojím radom Lumia vydala inou cestou ako ostatné smartphony. Nestavia na vysokom počte funkcií, ale na jednoducho použiteľných a kvalitne spracovaných základných funkciách. Operačný systém je stavaný skôr pre začiatočníkov so smartphonmi. V niektorých oblastiach dokonca prebieha androidovú konkurenciu. Náročný používateľ proti nej môže mať výhrady, no bežný používateľ ocení skvelú výdrž batérie, nástroje balíka Office, kvalitný fotoaparát či širokú konektivitu a sociálne siete.

 

Technická špecifikácia:

Fotoaparát: 5,0 megapixlov
Displej: 3,7 palca, 800×480 pixlov
Doba hovoru(3G): 9,5 h
Pohotovostný režim(3G): 720 h
Procesor: 800Mhz
RAM: 256MB
Pamäť: 8GB(dostupná 6,21GB)
 

jednoduchý a stabilný OS
kvalitný fotoaparát
pevná konštrukcia
skvelá výdrž batérie
cena
predinštalovaný Office i Navigácia

MicroSIM a absencia portu na microSD kartu
menšia RAM bráni vo funkčnosti niektorým aplikáciám
čeština
slabší výber aplikácií
80%

Dostupná cena

cca 160€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk