RECENZIA: Oppo Reno10 - Mapa k pokladu

RECENZIA: Oppo Reno10 - Mapa k pokladu

 

Opäť sa asi budem opakovať, ale za posledných pár rokov sa celosvetový trh s mobilnými telefónmi nafúkol ako tá ryba, z ktorej si delfíny radi robia futbalovú loptu. Výsledkom je obrovské množstvo rôznych výrobcov, pochádzajúcich z ďalekých krajín, predháňajúcich sa na tunajšom trhu v cenovej, ale aj inej súťaži a nechávajú na konzumentov, aby si k nim našli cestu pomocou vlastnej mapy. Značku OPPO ste v týchto reáliách už určite, aspoň čiastočne, zaregistrovali. Jej primárnym pôsobiskom je domáca Čína, a tam sa im vyložene darí predávať. Pomalými a strategicky slušne zvolenými krokmi sa však OPPO začína približovať aj tunajšiemu spotrebiteľovi, a toho dôkazom je nedávno uvedená novinka modelového radu Reno10, ktorá ku nám dorazila v kompletnej zostave. Nutné podotknúť, že je to práve OPPO, ktoré ročne dokáže zo svojich tovární vytlačiť, z pohľadu Európana, priam šialené počty nových mobilov. Preto nejaká tá odrobinka, ak to tak môžem napísať, logicky musí doplávať aj k našim brehom a redakciám. Mne sa podarilo týmto spôsobom zodvihnúť omrvinku OPPO Reno10 5G, o ktorej vám čo to poviem v nasledujúcom texte.

Okrem klasickej verzie Reno10 5G nájdete u vybraných predajcov a operátorov aj verziu Pro, o ktorej však ešte bude reč v samostatnom článku. V balení tohto zástupu strednej vyššej triedy (cena za 8 GB RAM verziu s úložiskom 256 GB je u nás cca 500 eur) sa okrem samotného mobilu nachádza aj adaptér s výkonom 67 W a kabeláž s USB/C do USB/A koncovky. Na 6,7 palcovom AMOLED displeji je už z továrne nalepená fólia a do dokonalosti príslušenstva v základnej cene chýba už iba obal, hoci len základný. Ak ste niekedy na internete alebo v obchode zazreli nejaký ten prémiovejší OPPO telefón, určite vás zaujal predovšetkým zaujímavým dizajnom. Inak tomu nie je ani pri Reno10, ktoré prichádza s výraznejšie vystúpeným fotomodulom v tvare kapsuly. Ak by ste si vedľa seba postavili Reno10 a Reno10 Pro, sotva by ste vedeli identifikovať ktorý je ktorý. Jediným rozdielom je povrchová úprava zadného krytu, pri čom Pro verzia dostala lesklý efekt a klasická ten matnejší – výhodou je, ako inak, že pri matnom povrchu sa nemusíte zaoberať neustálym leštením. Späť k opisu dizajnu. Napriek tomu, že materiálom dominuje plast, telefón vyzerá prémiovo a vďaka zakriveniu bočných strán aj perfektne padne do ruky.

185 gramov

Prednú stranu zdobí rámikmi sotva lemovaný AMOLED panel s rozlíšením 2412 × 1080. Jeho hlavnou devízou ostáva obnovovacia frekvencia na úrovni 120 Hz – v nastavení si môžete zvoliť jej automatické prepínanie pre zachovanie ideálneho výkonu voči výdrži batérie. Obrazovka na mňa spravila slušný dojem, aj keď maximálnu úroveň svietivosti by som dozaista hnal vyššie (papierových 950 nits je dnes už trocha málo), cez to všetko by ale panel rozhodne nemal byť na zozname mínusov pri konečnom zúčtovaní kvalít. Pod displejom je rovnako dobre reagujúca čítačka odtlačkov prstov, s ktorou som počas mesačného testovania nemal žiadny zásadný problém.

Na pravej hrane sa nachádza spínač pre zamknutie, ktorý je umiestnený v ideálnej výške a rovnako tak aj delené tlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Spodná zásuvka pojme dve Nano SIM karty a na ráme sa mimo USB-C vstupu vyskytuje aj duo reproduktorov. Čo sa týka kvality audia, tak zvuk je síce v rámci hlasitosti na vysokej úrovni, avšak jeho celková vyváženosť sa pohybuje skôr niekde okolo priemeru – na sledovanie nenáročných videí to bude ale úplne dostačovať. Pod kapotou sa nachádza nový čipset MediaTek Dimensity 7050, ktorému sekunduje už spomínaná 8 GB operačná pamäť. Výrobca v tomto bode apeluje na fakt, že sa jedná o nový čip, a to je dozaista pravdou, avšak jeho potenciál by som ja osobne do segmentu vyššej strednej triedy vôbec netlačil. Na bežnú socializáciu ide o dostatočný výkon a nebudete mať problém si na pozadí nechať otvorených viacero aplikácií a súčasne do toho ešte fotografovať (reakcia na realizáciu snímky nie je okamžitá a je tam isté oneskorenie), avšak akonáhle by ste chceli začať strihať nejaké to video a spustiť náročnejšiu hru, pripravte sa na nechcenú latenciu v rámci interakcie. Ak by som to celé mal zjednodušiť; OPPO Reno10 je mobil vhodný do rúk nenáročného konzumenta, ktorý od neho v rámci výkonu nebude vyžadovať žiadny, čo i len minimálny, presah do prémiových vôd. Čo sa týka operačného systému, tak nadstavbou pre Android 13 je ColorOS, od ktorého očakávajte nutné čistenie rôznych a v drvivej väčšine nechcených aplikácií tretí strán – dobré je, že sa dajú odstrániť vlastne úplne všetky. Aby som bol však fér, tak niektoré app v rámci operačného systému od OPPO majú reálny a praktický význam. Asi najviac som docenil komplexnú a v rámci strednej triedy aj nadštandardnú správu modusu Always-On, kde si môžete nechať na displeji vyhadzovať užitočné informácie a spravovať ich bez toho aby ste zaťažovali batériu odomknutím zariadenia.

Maximálne 4K videá pri 30 fps

Oslím mostíkom sa teraz môžeme presunúť práve do sekcie výkonu akumulátoru. Výrobca do 185 gramového prístroja dostal batériu s kapacitou 5 000 mAh, vďaka čomu vie telefón pri strednej vyťaženosti fungovať takmer dva dni. Plné zaťaženie ho potom dostane niekde na hranicu jedného dňa. Výhodou je možnosť tankovať energiu pri výkone 67 W, a teda si zariadenie nabijete už behom trištvrte hodiny. Do poslednej časti recenzie som si nechal hodnotenie fotoaparátov. OPPO Reno10 5G je vybavené hlavným snímačom s rozlíšením 64 Mpx (f/1,8) doplneným o teleobjektív s 32 Mpx (rovnako je na tom aj selfie kamera) a širokouhlým snímačom s 8 Mpx.

Teleobjektív ponúka dvojnásobný optický zoom a dvadsaťnásobný digitálny zoom, avšak najviac ho doceníte pri realizácii portrétových snímok. Čo sa týka kvality fotografií zhotovených primárnym modulom, tak obrázky sú za denného svetla priemernej až nadpriemernej kvality (záleží podľa scenérie), kde softvér často presýti farby v popredí a zvyšok nechá akosi nedokončený. Vyloženým sklamaním sa ukázal nočný režim, ktorý vo finále produkoval ešte horšie výsledky než bežné nastavenie, čo sa v segmente telefónov nestáva až tak často (bude to chcieť nejaký ten update). Selfie momentky pri ideálnom svetle potešia aj náročnejšie instagramové hviezdičky, ale kvalita tradične upadá s intenzitou prirodzeného svetla.

Slušný výsledok

Moja prvá osobná skúsenosť so značkou OPPO dopadla slušne. Recenzovaný model Reno10 sa určite dokáže uplatniť v rámci strednej triedy, aj keď ja osobne by som mu akékoľvek ambície ísť vyššie zatrhol už len kvôli slabšiemu čipsetu a nie úplne presvedčivej foto výbave.

Cez to všetko ide o dizajnovo atraktívny telefón s dobrou výdržou batérie, ktorý vás zaujme obnovovacou frekvenciou na oko pekného panelu a výborným konštrukčným spracovaním.

Naše hodnotenie

Relevantný zástupca strednej triedy.

Klady

 • dizajn
 • pevné a odolné šasi
 • batéria
 • 120 Hz
 • displej

Zápory

 • výkon mohol byť vyšší
 • nevyvážená kvalita fotosnímačov
 • nadstavba plná zbytočností

Informácie o produkte

Oppo Reno10 2023

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 74,05 mm
 • Výška: 162,29 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,99 mm
 • Hmotnosť: 185 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: OPPO

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk