RECENZIA: Realme Narzo 30A - Herný mobil za stovku?

RECENZIA: Realme Narzo 30A - Herný mobil za stovku?

 

Čínska značka Realme sa na našom trhu snaží už dlhodobo etablovať ako cenovo dostupný zdroj v rámci mobilných zariadení, kde dominujú predovšetkým telefóny a k nim pripojené príslušenstvo. Nedávno – môžeme pokojne hovoriť o nečakanom prekvapení – takto rozšírila svoje portfólio o úplne nový rad mobilov s názvom Narzo, a to vo verzii 30A. Prvé, čo vás pri pohľade na špecifikácie tohto prístroja zaujme, je naozaj veľká kapacita akumulátora aj slušného procesora, čo ide ruka v ruke s finálnou cenovkou. Realme Narzo 30A vás totiž môže stáť len niečo málo cez sto eur a takto prívetivá cenovka v sebe, pochopiteľne, skrýva veľa otáznikov, na ktoré si teraz dáme súhrnnú odpoveď. Je dnes vôbec možné vyrobiť solídny mobilný telefón, ktorý pokryje základné požiadavky súčasných spotrebiteľov, ohodnotiť ho danou sumou a ešte na tom aj niečo zarobiť?

Kódové označenie 30A je premiéra radu Narzo a hoci to bude pri toľko spomínanej sume znieť trocha vtipne, súčasne jeho vlajkovou loďou. Pozrime sa teraz na samotné balenie, ktoré by sa dalo označiť za uspokojivé. Okrem hlavného zariadenia vám v rukách pristane nabíjací adaptér (18W) s kabelážou v podobe USB-C a spinky na vysunutie prístupu pre SIM kartu. Nič viac neočakávajte. Po dizajnovej a konštrukčnej stránke sa daný hardvér dá už pri prvom dotyku zaradiť pod tzv. low budget sekciu, ostatne ide o plne plastové šasi bez snahy o nejaké prekrytie či kamufláž. Napriek tomu telefón s váhou na hranici dvesto gramov padne príjemne do dlane a vďaka zadnej vrúbkovanej textúre vám tam vydrží aj pri spotenej pokožke. Na oko veľký prím tu hrá 6,5-palcový IPS panel s HD+ rozlíšením, ktorý by síce mohol zvládnuť aj výraznejšie priblíženie k samotnému okraju šasi, ale nejde o niečo katastrofálne. Všetky tlačidla sú potom integrované na pravej strane, kde môžete nájsť spínač na zamknutie zariadenia aj reguláciu zvuku, zo spodnej strany zas na vás nesmelo pozrie čítačka odtlačkov prstov (áno, aj mobil za stovku môže mať túto bezpečnostnú vymoženosť). K funkčnosti a spoľahlivosti samotnej čítačky nemám výraznejšie výhrady, avšak jej umiestnenie je zbytočne vysoko, čím telefón núti konzumenta naťahovať ukazovák do neprirodzenej pozície a celý proces odomykania dotykom preto nie je tak efektívny.

3,5mm Jack poteší

Okrem konektora na pripojenie audio kábla musím rozhodne spomenúť možnosť zasunutia až dvoch SIM kariet a dokonca aj jednej microSD karty – palec hore. Daná a výrazne nízka cenovka, s ktorou ide Narzo 30A na trh, ma nútila skúsiť podrobiť jeho telo trochu násilníckemu konaniu. Zariadenie je však aj napriek použitým materiálom dostatočne tuhé a neohýba sa ani pri výraznejšom tlaku. Keďže celé šasi je z tvrdeného plastu, mobil znesie aj nejaký ten pád na tvrdšiu podlahu bez toho, aby sa pri špecifikáciách mohol pochváliť akoukoľvek vojenskou certifikáciou. Pri recenzovaní som automaticky uvažoval, komu niečo takéto dať vlastne do rúk bez toho, aby som dostal kopanec do zadku a vyhovel aspoň jeho základným potrebám. Okamžite mi napadla moja malá dcérka, ktorá momentálne bojuje so svojím prvým prenosným telefónom staršieho dátumu výroby. V jej rukách by Narzo 30A našiel dozaista uplatnenie a aj po pádoch na zem by bol schopný ponúknuť to, čo od neho malé dieťa môže očakávať. Na pustenie videa z detského YouTube stačí aj základné ozvučenie, čo testovaná vzorka dokázala zvládnuť (pre skúsené ucho je však dlhodobé používanie niečoho podobného skôr utrpením).

Výkon tu zabezpečuje prekvapivo zaujímavý procesor Helio G85 s operačnou pamäťou 3GB a rozbehne akúkoľvek arkádu určenú pre mladšie publikum, čo je rovnako veľké pozitívum. V tomto bode sa musím trocha vrátiť ešte na začiatok celej recenzie, kde zámerne spomínam niečo o hernom mobile za stovku. Aby ste tomu správne porozumeli, distribútor mi napísal, že Narzo 30A je vďaka procesoru vhodným prístrojom na hry, čo je čiastočne pravdou, avšak za pojmom hry sa skrýva veľa premenných. Je dozaista pravda, že dieťaťu, ktoré si do útrob 32GB veľkého úložiska natiahne zástup nenáročného softvéru, sa ich spustenie bude zdať prostým úkonom, avšak v momente, keď by ste na tomto hardvéri chceli rozbehnúť niečo väčšie, dostanete úder rovno do slabín. V čase testu zhodou okolností poľský CD Projekt RED vydal mobilného Zaklínača na štýl Pokémon GO a ten Narzo 30A nebol schopný ani len stiahnuť – dôvodov je tu, samozrejme, hneď niekoľko. Takže áno, tento mobil pokryje aj herné nároky, ale s veľkou rezervou a pre konkrétnu skupinu nenáročných konzumentov.

Gorilla Glass 3

Sklo kryje panel s rozlíšením 1600 x 720 pixelov s výbornou svietivosťou 570 nitov. V boji proti ostrému slnku je preto tento panel schopný poskytnúť dostatočný prehľad, avšak pri podrobnom skúmaní sa na povrchu začnú vynárať indície vedúce k celkovej cene prístroja. Opäť ide o argument, ktorý by malé dieťa alebo nenáročný dôchodca sotva riešili. Pre týchto potenciálnych zákazníkov tu mám výraznú výhodu v podobe veľkokapacitnej batérie. Vďaka 6000mAh akumulátoru vás mobil dokáže podržať viac než tri dni v kuse aj pri intenzívnom používaní. Už uvádzaný a v balení prítomný adaptér s výkonom 18W je schopný batériu naplniť z nuly na maximum za necelé tri hodiny, čo je rovnako dosť slušné. A ako je na tom často riešený fotoaparát? V tomto bode sa už cena prejavila najvýraznejšie, ak dám bokom skutočnosť, že prístroj nemá NFC a zvláda len 4G, keďže na zadnej strane nájdete len duo snímačov. Ten hlavný má 13Mpx a sekundárny smiešnych 2Mpx (k čomu to je dobré, to sa ma nepýtajte, v každom prípade predná selfie kamera má 8Mpx). Výsledná kvalita fotografií sa preto delí na snímky vyhotovené pri ideálnych svetelných podmienkach a na všetky ostatné pri zhoršenom svetle. V prvom bode môžeme hovoriť o priemere, ktorý je schopný uspokojiť len tých nenáročných, ak však padne šero, všetky rozmazané a nevýrazné obrázky poputujú do koša rýchlejšie než moja dcéra napočíta do päť – po anglicky. Pri videu nechcem výrazne mrhať vaším časom, keďže, samozrejme, ponúka len Full HD pri tridsiatich snímkach za sekundu, čo definujem ako holý zadok bez nohavíc.

Na samotný záver som si nechal najväčšiu prekážku, ktorú by ste pred prípadnou kúpou mali zvážiť. Systém pracuje na báze Androidu 10. Takéto niečo síce dieťa alebo babka s dedkom sotva budú riešiť, avšak vo finále ide o veľký problém hlavne z dlhodobého hľadiska. Ako vidíte, cez hodnotiace sito nakoniec prepadlo niekoľko argumentov, prečo by si model Narzo 30A mohol nájsť cestu do sŕdc špecifickej skupine používateľov, avšak rovnako nám na povrch tohto lacného koktailu vyplávalo niekoľko nepríjemných dôvodov, prečo dať ruky preč. Ja by som si, aj vo svetle konkurencie, radšej priplatil pár desiatok eur a siahol po inom zariadení, ale to už nechám, samozrejme, len a len na vás.

Naše hodnotenie

Produkt vhodný do rúk nenáročného a hlavne neskúseného zákazníka.

Klady

 • cena
 • batéria
 • procesor
 • Dual SIM

Zápory

 • starý Android
 • fotoaparát
 • pozícia snímaču odtlačkov
 • náročné hry nespustíte

Informácie o produkte

Realme Narzo 30A 2021

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 164,5 mm
 • Výška: 75,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,8 mm
 • Hmotnosť: 200 g
 • Farba: modrá
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Realme

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk