Na Slovensko prichádzajú zariadenia Lenovo Moto a je sa na čo tešiť

Na Slovensko prichádzajú zariadenia Lenovo Moto a je sa na čo tešiť

 

Lenovo je na slovenskom trhu asi najviac známe svojou ponukou notebookov, či už ide o ľahké a odolné kúsky pre profesionálov alebo výkonnejšie mašiny pre hráčov. Za posledné roky ale táto spoločnosť spravila, aspoň v našich končinách, veľké pokroky aj v segmente smartfónov, takže tam sa už tiež nedá hovoriť o neznámosti.

O čom ale veľa ľudí nevie je fakt, že pod značku Lenovo sa pred pár rokmi presunuli aj Moto zariadenia, ktoré väčšina ľudí pozná ešte pod ich starším a dlhším označením Motorola.

Neubehol takmer ani mesiac, čo sme mali možnosť zúčastniť sa predstavenia nových počítačov z rady Think, a už si pre nás pripravili v Lenove ďalšie novinky. Tentokrát, ako už aj sám nadpis napovedá, ide o smartfóny z novej rady Moto. Hneď zo začiatku musíme vysvetliť, ako vlastne celé portfólio Lenovo produktov funguje. Čo sa týka napríklad počítačov, je to už pár rokov, čo táto čínska spoločnosť odkúpila od giganta menom IBM patenty a výrobné postupy na ich rokmi overenú líniu produktov Think. IBM sa tak mohlo zamerať na veľké riešenia a výrobky pre bežných spotrebiteľov prebralo Lenovo, ktoré si tak vytvorilo dve hlavné a diametrálne odlišné rady produktov Idea a Think. No a pri mobiloch to teraz bude veľmi podobne, keďže Lenovo bude stále ponúkať smartfóny pod značkou Lenovo Vibe, ale do ich portfólia pribudne aj druhá, samostatná rada s menom Lenovo Moto.

Odhalenie noviniek sa uskutočnilo v príjemných priestoroch Ateliéru Babylon, kde pred sálou plnou novinárov, a ako sme sa neskôr dozvedeli aj Android nadšencov pozvaných cez portál mojandroid.sk, vystúpil Marek Tóth, ktorý najprv vyzdvihol úspechy Lenova na slovenskom trhu, povedal čo stojí za rozhodnutím priniesť sem Moto zariadenia a postupne ich aj všetky predstavil.

Ako sme už spomenuli, Lenovo nie je na slovenskom trhu žiadny nováčik a preto nás veľmi neprekvapilo, že zariadenia pre tento trh sú v určitých smeroch práve preň upravené. Čo teda plánujú ponúknuť nové Moto mobily? V prvom rade je to podľa Mareka Tótha odolnosť, keď každé zariadenie zvládne minimálne bez ujmy aj nejaký ten letný dážď. Ďalšou dôležitou funkciou, ktorou budú disponovať všetky mobily z tejto rady, je TurboPower, ktorá sa pri spárovaní mobilu so špeciálnou Lenovo nabíjačkou postará o naozaj rýchle nabitie.

Podľa informácii, ktoré sme dostali, ide o možnosť fungovať až 10 hodín už po pätnástich minútach nabíjania. Moto takisto neznamená iba hardvér, ale aj podporu Moto Akcii a Displeja, tie ale spomenieme neskôr. A v neposlednej rade naozaj poteší sľub, že všetky Moto zariadenia budú predávané s čistým operačným systémom, čo znamená žiadne otravné aplikácie, ktoré iba míňajú batériu a často sa bez technologickej zdatnosti ani nedajú odinštalovať. To všetko bežiace pod najnovším systémom Android 6 s podporou OTA, čiže okamžitým prístupom k updatom.

S teoretickým opisom za sebou za už môžeme pustiť do bližšieho pohľadu na samotné telefóny.

Ako prvý bol novinárom predsavený model Moto G, určený používateľom hľadajúcim nie ten najvýkonnejší, ale zato najodolnejší hardvér. 5-palcový displej s HD rozlíšením ochraňuje Corning Gorilla Glass 3 a prezerať sa na ňom dajú fotky urobené na 13 MPx "kamere". S certifikátom IPX7 zvládne tento mobil polhodinové ponorenie do vody s hĺbkou až 1 meter, takže tí odvážnejší si môžu na dovolenke spestriť fotoalbum aj zábermi pestrých rybičiek. Z hľadiska batérie na tom Moto G tiež nie je zle, pretože kapacita 2470 mAh by mala postačiť na celý deň prevádzky.

Po krátkej živej ukážke Moto G v rukách šarmantnej hostesky nasledovalo ďalšie zariadenie, tentokrát s menom Moto X Play. Play pre záujemcov predstavuje 5,5-palcový HD displej, 3630 mAh batériu, s ktorou by nemal byť problém prežiť aj dva dni a 21 MPx kameru s dual bleskom pre správne vykresľovanie farieb aj v menej vhodných svetelných podmienkach. To všetko poháňa procesor Snapdragon 615 od spoločnosti Qualcomm. Moto X Play už nanešťastie neponúka certifikáciu IPX7, ale stále bol prezentovaný ako vodu odpodzujíci, takže mrholenie a ani mokrejšie ruky by mu ublížiť nemali. Špecialitou verzie pre slovenský trh je integrácia systému Dual Sim, ktorý Lenovo ponúka na základe zákazníckej odozvy k ich predchádzajúcim produktom.

Tretím predstaveným zariadením bol Moto X Style. Style ponúka displej úctyhodných rozmerov a rozlíšenia, a to 5,7 palcový Quad HD, opäť v spojení s 21 MPx zadnou kamerou a tentokrát aj 5 MPx prednou selfie kamerou so samostatným bleskom. Milovníkov sledovania filmov alebo počúvania hudby bez slúchadiel určite potešia predné stereo reproduktory, ktoré by sa nemali unaviť príliš rýchlo vďaka 3000 mAh batérii. Samozrejmosťou sú už spomínané funkcie ako TurboPower alebo mierna odolnosť voči vode a navyše podpora DualSim a 4G LTE.

A konečnou čerešničkou na torte, aj keď ako sme nasledovne zistili nie tak úplne, sa stal smartfón s menom Moto X Force. Vyhneme sa radšej odvolávkam na svetoznámu filmovú sériu bitiek odohrávajúcich sa vo vesmíre, pretože tomuto mobilu toto označenie vďaka jeho schopnostiam naozaj patrí. Výkonné vnútro je u tohto prémiového zariadenia samozrejmosťou, o rýchlosť sa stará osemjadrový procesor Snapdragon 810, výdrž má pod palcom 3760 mAh batéria nabíjateľná aj bezdrôtovo s pomocou funkcie Qi Wireless a momentky zachytia predný 5 MPx fotoaparát a zadný 21 MPx schopný natáčať video aj vo 4K rozlíšení. V čom ale Moto X Force naozaj exceluje, to je jeho konštrukcia a displej. Ten má síce rozmery „iba“ 5,4 palcov, ale ide o OLED typ s rozlíšením Quad HD (1440 x 2560 pixelov) a konštrukciou, ktorú si Lenovo trúfa nazvať, citujeme „nerozbitnou“. Samozrejme, takéto informácie sme už počuli pri množstve telefónov.

Všetkých účastníkov ale presvedčila názorná ukážka, keď Marek Tóth nechal priamo na pódiu mobil trikrát padnúť na kovovú platňu, z toho tretí pokus bol z výšky viac ako meter a pol, a dopadol úplne na plocho. V tej chvíli bolo naozaj zaujímavé pozorovať reakcie prítomných, pretože to ani neznelo ani ako náraz mobilu na kov, ale skôr ako silná facka. Po pár sekundách neistoty si ale mobil vyslúžil podľa nášho názoru zaslúžený potlesk, pretože na jeho povrch neboli viditeľné akékoľvek defekty. Po ukážke odolnosti sme sa dozvedeli, že za túto odolnosť vďačí Moto X Force kovovému rámu, vonkajšku z balistického nylonu a piatim vrstvám displeja, v ktorých nie je použité akékoľvek sklo. Kto neverí, môže si pozrieť nasledovné video.

Ako sme si mysleli, že Moto X Force bude zlatým klincom večera, tak sme boli príjemne prekvapení, pretože posledným odhaleným zariadením, aj keď iba na veľkej obrazovke a nie naživo, boli inteligentné hodinky Moto 360 druhej generácie a ich plánovaný príchod do slovenských obchodov. Záujemcovia o funkcie ako Moto Body tracker a možnosti sledovať notifikácie a dôležité informácie bez nutnosti siahať po mobile si tento elegantný kúsok hardvéru budú môcť zaobstarať už v blízkej budúcnosti. Nanešťastie, hoci ide o novú generáciu týchto hodiniek, ich výdrž neočarí a nepočíta sa s ich fungovaním viac ako jeden deň, na druhú stranu sme ale vďační aspoň za možnosť bezdrôtového nabíjania Qi Wireless.

Z celého predstavenia a ohlásených zariadení sme mali prevažne pozitívne pocity, je za nimi hlavne presvedčenie, že Lenovo vie, čo slovenskí zákazníci od svojich zariadení očakávajú a v konečnom dôsledku za tento fakt hovoria aj čísla. Lenovo smartfóny totiž v poslednom štvťroku minulého roka obsadili druhú priečku v obľúbenosti. Po skončení prezentácie sme mali možnosť skúsiť si zariadenia aj na vlastnej koži, aj keď vždy iba na krátku dobu, keďže záujemcov o poťažkanie, preskúmanie a odfotenie bolo naozaj požehnane. Aj tých pár chvíľ ale stačilo na potvrdenie kvality prevedenia a overenie slov, ktorými sme boli ubezpečení, že Moto zariadenia nie sú tými najtenšími a ani sa o to nesnažia, pretože sú zamerané na poskytnutie čo najlepšej ergonómie a zážitku. S týmto prístupom musíme súhlasiť, pretože ak je celé zariadenie postavené okolo tej najnižšej hrúbky, dostane sa do problémov nielen so zmestením všetkých komponentov a malou batériou, ale môže to zájsť až do extrémov, kedy je celá štrukturálna pevnosť smartfónu narušená, ako to bolo v prípade mobilu iPhone 6 Plus.

Integrácia Moto Akcii, ako sú dvojité „seknutie“ mobilom pre zapnutie LED baterky alebo dvojité otočenie v zápästí na rýchle spustenie fotoaparátu, alebo jeho zmenu zo zadného na predný selfie, je naozaj intuitívna a keď sme mali možnosť vyskúšať si ich, pristihli sme sa pri rozmýšľaní nad tým, prečo nie sú tieto gestá integrované do všetkých moderných smartfónov. Šikovným sa nám tiež zdala takzvaný Moto Displej, ktorý dokáže zobraziť čas, notifikácie alebo aj ukážky správ bez nutnosti odomykať mobil. Do tejto funkcie je po novom integrované takisto aj ovládanie hudby, čo je ďalší krok správnym smerom. A poslednou dobrou správou pre používateľov mobilných zariadení, ktorí majú so sebou radi tonu hudby, filmov alebo dokážu za víkend odfotiť niekoľko tisíc fotografii, je fakt, že všetky Moto zariadenia podporujú prídavné MicroSD karty.

Všetky štyri smartfónt sa dostanú do predaja už na budúci týždeň a odporúčané ceny s DPH pre predajcov sú 179 eur za Moto G, 325 eur za model Moto X Play, 469 eur za výkonný Moto X Style a 690 eur za špičku Moto produktov, Moto X Force. Čoskoro sa takisto na pultoch a internetových obchodoch objavia aj hodinky Moto 360 a ich odporúčaná cena je 319 eur, takže ak si potrpíte na štýl a technologické vychytávky, nie je nad čím ďalej rozmýšlať.

Foto: Róbert Bonko, Daniel Paulini

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk