4,3 miliardy: To je pokuta pre Google

4,3 miliardy: To je pokuta pre Google

 

Európska komisia potrestala spoločnosť za zneužitie dominantného postavenia operačného systému Android.

Americký internetový gigant dostal najvyššiu pokutu v histórii o ktorú sa postarala Európska komisia. Jej výška? 4,3 miliardy €. Dôvod? Zneužitie dominantného postavenia na trhu.

„Google využil Android k upevneniu dominantnej pozície svojho internetového vyhľadávača. Tieto prakticky obmedzili šancu konkurentov súťažiť v tejto oblasti na základe predností ich produktov a prichádzať s inováciami.“ Firma dostala 90 dní na nápravu, ináč jej hrozí ďalšia pokuta, tentokrát vo výške piatich percent priemerného denného obratu spoločnosti Alphabet.

Google a pokuty, tí si celkom rozumejú. V minulom roku dostala spoločnosť pokutu 2,4 miliardy za to, že vo výsledkoch vyhľadávania systematicky zvýhodňoval vlastné produkty.

Európskej komisii napríklad vadí, že Google požaduje od výrobcov telefónov s operačným systémom Android prítomnosť Google Play obchodu a taktiež aj to, že platí výrobcom za to, aby uprednostňovali Google Asistenta. Google sa bráni tým, že žiadnym výrobcom nezakazuje predinštalovať do smartfónov aplikácie od iných výrobcov.

Google taktiež argumentuje, že v tejto oblasti vôbec nie je taký striktný ako napríklad Apple so svojimi Iphone zariadeniami. Tu však Európska komisia arugmentuje, že iOS nie je konkurenciou pre Android, pretože Android pokrýva viac ako 74% európskeho trhu, čo je síce celkom vtipný argument, ale OK.

Uvidíme ako sa situácia vyvinie

Zdroj: sme.sk/smartmanie.cz

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk