Kamže kráčaš, Sony?

Kamže kráčaš, Sony?

 

Na jednej strane sa bije za hráčov, na druhej im hádže pod nohy polená. Iróniou je, že obe tieto veci majú spoločného menovateľa – peniaze pre spoločnosť.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Neberte ma zle. Veľmi dobre rozumiem kapitalizmu a tiež akciovým spoločnostiam, ako fungujú. Ich hlavnou úlohou je spraviť šťastných akcionárov. Kto tvrdí opak je veľmi naivný. Ono to vo svojej podstate vôbec nie je zlé, nakoľko ak sú šťastní akcionári, tak sú zrejme šťastní aj hráči, spoločnosti sa darí a všetci sa v krásnej záhrade ružovými okuliarmi držia za ruky a spievajú oslavné salvy…

Späť ale do reality. Tak dva protichodné ťahy, ktoré Sony poslednú dobu urobilo, som dlho nevidel. Nezaujatý človek by si myslel, že na čele spoločnosti sedí tínedžerka, ktorá sa nevie rozhodnúť, ku komu si prisadne počas veľkej prestávky… o čo ide?

Ako prvé je tu kauza akvizície Microsoft – Activision. Po novom si Sony zastáva svojich hráčov, že chce Call of Duty aj po kúpe spoločnosti konkurenciou a to naveky-vekov. Trojročná garancia zo strany Microsoftu sa im zdá málo. Pochopiteľne, Call of Duty nebude vychádzať každý rok, ako tomu bolo kedysi, znamená to teda, že na playka by sa tak mohol dostať už len jeden-dva tituly. V tomto prípade sa teda netreba čudovať nad hnevom Japoncov. Call of Duty patrí k najkupovanejším titulom na svete. Prechod na inú konzolu by bol teda v mnohých prípadoch logickým krokom.

Tu sa teda dostávame k podstate a to, že Sony háji vlastne svoje záujmy, nie len hráčov, aj keď to môže vyzerať inak… Pozrite, Playstation je moja primárna konzola a.k.a. hracia stanica už 9 rokov. Sám mám knižnicu asi 200 hier, nie som žiaden troll ani hater, toto je proste fakt. Prečo to ale píšem? Ono zas ma trošku rozčúlilo druhé vyhlásenie z tohto týždňa.

 

Sony sa rozhodlo nepodporovať PS VR hry na novú generáciu virtuálnej reality. Všetci sa na ňu tešíme, už len z dôvodu výkonu a vylepšení, ktoré nás čakajú. Ohlasy od herných novinárov zo sveta, ktorí už mali možnosť si danú mašinu vyskúšať, sú prevažne pozitívne. Spoločnosť sa ale rozhodla nepodporovať hry z prvej generácie. Ak budú spoločnosti chcieť, musia samé vytvoriť port, ktorý to umožní. Ja práve zažívam malé deja vú. Ak nie ste voliči niektorých slovenských strán a nemáte pamäť 17 sekúnd, tak viete, že pred vydaním PS5 tu viackrát bolo vyhlásenie o nekompatibilite PS4 titulov na novú generáciu.

Nakoniec ale po zrejmom tlaku verejnosti Sony povolilo a celá knižnica PS4 bola spätne kompatibilná. Ani to nebolelo, predpokladám. PS4 a PS5 sú postavené na veľmi podobnej architektúre a výhovorka z čias PS3 – PS4, kedy to boli veľmi rozdielne stroje, už neplatila. Budem úprimný, neviem, aký presne je rozdiel, medzi VR a VR2, viem ale, čo hry poháňa… a zároveň neverím, že prvá a druhá generácia virtuálnej reality je vo svoje podstate odlišná a nefunguje na rovnakých princípoch. Mať doma kvôli tomu dve virtuálne reality od jednej značky mi príde kolosálna blbosť. Všade inde mi stačí len inovovať.

 

Žiaľ, pre hráčov, PS VR nemá takú základňu, aby dokázala zatlačiť na Sony ohľadom spätnej kompatibility. 5 miliónov predaných kusov sa s viac ako 110 miliónmi predaných konzol moc nemôže rovnať. Sony tak odreže všetky hry, ktoré máte a ak chcete viac titulov na nové VRko, musíte si ich proste kúpiť. Nie moc ústretový krok. Preto by ma zaujímalo hlavne – PREČO sa spoločnosť takto rozhodla? Nech dajú aspoň nejaké vyjadrenie, nech si to môžeme overiť a potvrdiť, že áno, bolo by to zdĺhavé a neekonomické.

Ako som písal na začiatku, rozumiem fungovaniu týchto spoločností a viem pochopiť, ak sa z nejakého dôvodu rozhodnú niečo neurobiť, lebo by to neprinieslo zisky. Chápem tiež, že už kúpené hry neprinášajú zisky (ak neobsahujú mikrotranzakcie), no odstrihnúť takto celú generáciu mi nepríde košer, navyše - bez vysvetlenia. 

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk