Na 2 mesiace som vymenil PS5 za Xbox, ako to dopadlo?

Na 2 mesiace som vymenil PS5 za Xbox, ako to dopadlo?

 

Mal som veľké oči, zahrám si každú hru v Game Passe, ktorú uvidím… a tak sa zo mňa znova stal fanúšik Halo.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Po dlhej dobe som oprášil hrubú vrstvu prachu z Xboxu (series S) a zaplatil si na mesiac Game Pass. Moje prvé kroky smerovali samozrejme k exkluzivitám. Nevedel som si vybrať a tak som nainštaloval Halo Infinite.

Spustil som kampaň a po pár minútach som to vypol. Rozmýšľam, že o čom to vlastne je? Jediné Halo, čo som hral bolo 3. To bola vlastne prvá hra na Xbox, akú som kedy pustil. Odvtedy ubehlo dlhých 14 rokov a ja netuším ani o čom bola, táto vtedy moja obľúbená hra, a už vôbec nie o čom je celá séria.

Takže pauza a exit. Otvorím obchod a ťahám Master Chief Collection. Píšem nášmu Microsoftom podplatenému šéfredaktorovi Dominikovi, nech mi vypíše chronológiu, ako to hrať od začiatku. Okamžite (po 3 hodinách) dostávam návod. Bolo to ešte zložitejšie, ako som si myslel… Kto to kedy videl, aby to išlo HALO,2,3,4,5,Infinite?

Každopádne, spustil som prvú časť a pousmial sa. Toto vyšlo po roku 2000? Zub času tu nechal výraznú stopu. Po preplávaní prvým dielom, kde som sa ako tak zoznámil s príbehom som nabehol na časť 2. Tu musím povedať, že remaster bolo cítiť a teda hlavne vidieť. Najviac času som zabíjal… prepínaním zobrazenia originálu vs remastru. Toto tlačidlo by som chcel vidieť všade. Často som čítal, že práve druhá časť je najlepšia zo série a asi preto jej venovali toľko pozornosti. Cutscény mi vyrazili dych.

Keď som sa prelúskal dvojkou, skočil som na svoju milovanú trojku. Teda najskôr 3 ODST, no to bol pomerne krátky titul. A prečo milovanú? Pretože napriek tomu, že som nikdy inú časť nehral, tretí diel bol prvý, čo ma s univerzom spojil a namotal. Keby Microsoft nepokazil Xbox One na začiatku životnosti, neprešiel by som na PS4 a nestratil by som kontakt s Halo. Návrat po toľkých rokoch bol pre mňa úžasný. Takmer nič som si nepamätal a tak som si to znova mohol naplno užiť a byť aj prekvapený tam, kde to autori zamýšľali. Škoda, že takto treba čakať cca 15 rokov…

Po spustení štvrtého dielu som videl ten generačný skok a až som nechápal. Je to ešte Halo? Kam zmizli všetky trojuholníky? Čo sú to za oblé herézy? Každopádne, páči sa mi to. Cítiť pokrok a pomaly sa dostávam k súčasnosti. Som už starý Gandalfe… starý a rozmaznaný. Zvykol som si na krásne uhľadené vizuály v AAA hrách. Nechápte ma zle, milujem INDIE hry, tu ale človek ten pokrok chce vidieť a keď ho dostane, roznesie sa pokoj v duši (na 45 sekúnd, do prvej smrti). V tejto časti sa posúva ako dej, tak aj vzťah Chiefa s našou milovanou Cortankou a od úplného začiatku nás psychicky týra, že je s ňou zle. Vďaka za nervy.

Piaty diel je iný. Lepší? Ťažko povedať. Prekope sa systém, smrť neznamená smrť a pol hry ani len nehráte za Chiefa. Krok vedľa to nazvať nemôžem, je tu vidieť taký malý mix predošlých častí. Najviac cítim inšpiráciu druhým dielom, kedy ste hrali aj za Arbitra (to vážne existuje toto slovo v Slovenskom jazyku, keď mi ho Word nepodčiarkol?). Ak sa zmierite s tým, že Chief nie je úplne hlavný hrdina, tak príde druhá facka v podobne hlavného antagonistu a to je: pozor, SPOILER ALERT! Kto iný ako Cortana, ktorá mala byť „mŕtva“. Ďakujem znova…

Tu sa dostávam do súčasnosti. Znova púšťam Infinite s dojmom, že konečne budem chápať a viete čo? Ani ťuk! Asi po 4 hodinách rozpačitého hrania, z dôvodu, že hrám v otvorenom svete, hľadám na YouTube – čo sa stalo medzi Halo 5 a Infinite? Nájdem asi 20 minútové video, kde sa dozvedám 2 veci: 1. na to, aby ste chápali celé univerzum, musíte čítať komiksy, knihy, kupovať akčné figúrky a hrať sa s nimi za splnu mesiaca pri otvorenom okne, zatiaľ čo dvaja vaši priatelia nahlas prednášajú konverzácie Chiefa s Cortanou v opačných rohoch miestnosti oblečený v svelozelených plášťoch… ale nie, vážne to musí byť tak komplikované? Viete čo je najlepšie? Nemusí a nie je. Zabil som skoro pol hodiny života počúvaním príbehu o Vtierke Castle a jeho mileneckom vzťahu s nadriadenou a nedozvedel sa absolútne nič, čo sa stalo s Cortanou.

Dôvod som pochopil až na konci hry, kedy mi to sama vysvetlila… Ehm.. do tretice ďakujem. Späť ale k poslednému dielu, ktorý je poňatý úplne inak, ako ostatné. Cortana chýba, ale dostanete inú umelú inteligenciu, ktorá sa volá Zbraň. Je roztomilá a veľmi rýchlo som si ju obľúbil. Navyše, na niekoho sa mi strašne podobá ale nechcem ukazovať prstom, je to neslušné.

Po dokončení Infinite neviem, čo idem so svojim životom robiť. Dva mesiace to trvalo. Hrával som po večeroch. Neviem čo ďalej. Oplatí sa ešte niečo hrať? Čo bude ďalej? Bude niečo ďalej? Kedy bude ďalej? *insert waiting guy meme

Asi je čas dať si pauzu… od Xboxu a vrátiť sa späť na PS5, čakám na recenzia Sniper Elite 5, bude to príjemná zmena zase raz vraždiť ľudí. Aj keď… V Halo som zabil asi milión svojich vlastných a oni mňa tiež. Neviete niekto, kde sa vypína „friendly fire“?

Dva mesiace s Xboxom boli vlastne dva mesiace s Halo. Je to také dlhé, že človek na to nemá ani čas. Určite sa tento rok ešte vrátim a vyskúšam ďalšie hry, no tentokrát niečo, čo nemá toľko dielov. Asi spravím revíziu Gears of War, to by malo byť kratšie...

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk