Je na čase dať zbohom Windowsu?

Je na čase dať zbohom Windowsu?

 

 Áno, je mi jasné, že toto je herný portál. Taktiež si uvedomujem skutočnosť, že drvivá väčšina PC hier je na Windows. No nie je to až tak šialená myšlienka, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Windows 11 klope na dvere a nesie so sebou mnoho kontroverzie. Najskôr sľubuje podporu počítačom, ktoré majú dve jadrá, čo sa môže datovať aj dobrú dekádu dozadu, potom sa ale ukáže, že problém s podporou budú mať aj počítače staré 2-3 roky. Nejdem rozoberať prečo je to všetko tak, no zhrňme si pár vecí.

Nutnosť mať TPM modul alebo ho vedieť zapnúť v BIOSE je mega fail. Znížený výkon AMD procesorov miestami o 25% je na facku a to, že nám bolo sľúbené, že W10 je posledný Windows ani nehovorím. Rozumiem, že implementovať rôzne novinky do starého už presýteného systému nie je jednoduché, zvlášť, ak vezmeme do úvahy jednu vec a to – mnoho aktualizácií aj tak len pokazilo perfektne fungujúci počítač… človeka tieto kauzy proste už otravujú, ja by som to zakázal…

Windows ale nie je jediná platforma, na ktorej môžete hrať hry. Sú tu iné možnosť a gigant ako Valve nám možno ukazuje cestu. Aby som nebol nefér, skôr sa o to pokúsila Stadia, tá však nemá ťah na to, aby s tým pohla v sektore bežných užívateľov.

Tí, čo sledujete dianie v technologickom svete asi viete o čom hovorím. Nie, nie je to Mac ale Linux, ktorý nás možno spasí. Aj keď je pravda, že čo sa stalo komerčné, to sa časom pokazilo, stále je tu nádej, svetlo na konci tunela.

Valve totiž ide vydať handheld konzolu so Steam OS, čo je vlastne Linux s nadstavbou. To je veľká vec. Steam je stále najväčší klient na videohry na svete. Nakoľko je vlastne aj viac-menej najstarší, dá rozum, že drvivá väčšina hráčov tam má obrovské knižnice hier, ktorých sa nechcú vzdať. Tu prichádza Proton od Valve. Čo to je? Je to niečo ako nástroj, ktorý dokáže rozbehnúť Windows hry na Linuxe. Technické detaily nie sú tak dôležité ako to, že funguje skvelo a drvivá väčšina hier idú veľmi podobne, ba miestami aj lepšie ako na Windowse. Samozrejme, je kopa takých, ktoré idú zle alebo vôbec. Je však otázkou času, kedy sa toto spraví. Valve stále oslovuje viac a viac vývojárov, aby pridali podporu tomuto projektu.

Dopad na herný trh to môže mať obrovský. Pre informáciu, Steam je nainštalovaných na viac ako 1 miliarde zariadení. To je šialené číslo, no „len“ cca 120 miliónov je naozaj aktívnych častejšie. Z toho Linux momentálne je niečo okolo 1%. Smeti, že? Lenže po prepočte sa ukazuje, že to je 1.2 milióna ľudí. To už sa dá nazvať trh. Navyše kopa ľudí má Win len kvôli hrám, lebo sú nútení. Pokiaľ sa trošku skonsoliduje to, čo sa tu deje, proste prejdú. Je viac, ako isté, že Linux sa začne pomaly viac a viac rozmáhať ako hlavný operačný systém.

Už dávno nie sú deväťdesiate roky, či začiatok milénia, kedy bol Linux v plienkach a pracovať v ňom bolo utrpenie. Čo pracovať, nastaviť ho bola výzva. Ja som sa prvýkrát stretol s Linuxom v roku 2005 a to vám bola zábava. Ubuntu bolo len v plienkach. Všetko sa robilo cez terminál. Aj blbý disk naformátovaný na NTFS ste museli doslova nainštalovať. Ak ste neovládali príkazový riadok, nevedeli ste si pomaly ani nainštalovať program. Tie časy sú ale preč. Dnes máte doslova milión možností. Stačí stiahnuť na USB Linux, ktorý vás zaujal a ani ho nemusíte inštalovať, pokojne si vyskúšate, či sa bude páčiť, či bude všetko fungovať.

Inštalácia driverov? Neexistuje, všetko funguje natívne. Jedine ovládač od Nvidie, ale to sa spraví troma kliknutiami. Navyše, existuje kopa distribúcií a mnohé z nich sa vedia podobať tomu, na čo ste zvyknutý. Či už prechádzate z Windowsu alebo Macu. Jediný problém je, že mnohé veci sa proste robia inak. Treba mať trpezlivosť a vedieť googliť, no obmedzenie tam v podstate neexistuje a tak si môžete celý systém nastaviť, aby vyzeral a fungoval tak, ako vy chcete. Ak si dokonca zvolíte nejakú starú distribúciu, čo má veľkú komunitu, naozaj niektoré veci viete nájsť doslova okamžite. Hovorím o Ubuntu, Kubuntu, Pop!_OS alebo Mint (a kopa ďalších postavených na Debiane). S tým by ste mohli začať, vyskúšať.

Ja sám som sa pred pár týždňami k Linuxu znova vrátil. Vlastne to bolo aj preto, že Valve prišlo s Protonom. Je pravda, že na hlavnom PC mám aj Windows, pretože Epic na Linux prdí a mne sa to ešte nepodarilo vyladiť – síce mi ide, no hry z Epicu vyzerajú nejako čudne, takže kým to neopravím, prepínam či chcem Windows alebo Linux. Inak, pri inštalácii Linuxu sa vás opýta, či chcete mať aj Windows, nemusíte sa ho vzdať hneď. Nainštaluje sa vedľa a všetko nastaví tak, aby ste pri štarte mali možnosť výberu, čo chcete spustiť.

Ďalšia vec, čo by vás mohla odradiť je absencia mnohých programov. V Linuxe je vlastne takmer všetko zadarmo a otvorené, čo znamená prekonvertovať zo zaužívaných programov na iné. Adobe ekosystém tu nefunguje, čo pre tvorcov môže byť problém, no taký Gimp ako zástupca Photoshop zas nie je na zahodenie, s Kdenlive sa pracuje naozaj skvelo a videá sa upravujú niekedy efektívnejšie, ak sa naučíte s tým robiť no a na fotky miesto Lightroomu je super aj taký Darktable. Je to niekedy o kompromisoch, niekedy o tom mať vytrvalosť a chcenie naučiť sa s niečim novým robiť, respektíve nájsť tú správnu alternatívu. Toto sú len príklady. Veľa vecí sa proste robí inde, inak. Mnoho ľudí skončí práve preto, iní zas ani nemajú chuť kvôli tomu do toho ísť…

Ja toto nepíšem, aby som vás presvedčil alebo stiahol na temnú stranu sily. Len chcem ukázať, že koniec Windows 10 nemusí nevyhnutne znamenať, že musíte ďalej pokračovať. V Linuxe takmer neexistuje vírus, nezbiera o vás informácie, a ak by aj chcela, spýta sa a vy ho môžete poslať… však viete kam. V drvivej väčšine je stabilný a nenúti vás nič aktualizovať, ak nechcete. Nikdy.

Nehovorím, že je bez chyby. Mne sa tiež podarilo ho veľmi rýchlo pokaziť, aj keď si uvedomujem, že to bolo len a len mojou vinou. Navyše tiež robí chyby, občas sa mi notebook proste nechce uspať, inokedy zobudiť. Ako som písal, s hrami som obmedzený hlavne na Steam a na Game Pass môžem rovno zabudnúť. Ale nikto o mne nezbiera informácie (okrem googlu ale to sa mi už ozaj nechce riešiť), systém som si nastavil podľa seba a niekedy nemusím myš ani chytiť do ruky, lebo klávesovú skratku viem vytvoriť takmer na všetko. Prepínanie rôznych pracovných plôch je jednoduché a intuitívne – na jednej robota, na druhej zábava, na tretej rozpísaný článok a otvorený prehliadač s informáciami… atď.

Fantázii sa medze nekladú a Linux vám ich teda klásť moc nebude. Navyše na YouTube a Google nájdete stovky návodov, čo ako kde a prečo, stačí chcieť.

Mimochodom, ak sledujete technológie na YouTube, tak Linus Sebastian z Linus Tech Tips práve tiež prešiel na Linux. Síce to začalo ako stávka a začiatok bol preňho katastrofou, je to ďalšia vec, ktorá tento systém spopularizuje. Neexistuje nič také, ako zlá reklama, či?

Zdroj: video Linus Tech Tips

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk