Intel začína mať veľký problém...

Intel začína mať veľký problém...

 

Je tomu viac ako 10 rokov, keď bolo naposledy AMD na vrchole. Vo štvrtok nám ale predstavili nové procesory a podľa všetkého po dlhých rokoch zosadia Intel z trónu.

Ak so mnou niekto nesúhlasí, tak sú to buď len skeptici, ktorí si počkajú na oficiálne benchmarky a real world testy alebo Intel fanboys, ktorí si nevidia ďalej od nosa. Svet PC je momentálne hore nohami a to musí vidieť naozaj každý.

AMD to ale nemalo ľahké. Dosiahlo vrchol a urobili to, čo zabije každú firmu, ktorá toto spraví. Podá si ruku a užíva si to. Toto je dôvod, prečo nVidia je tam kde je. Oni totiž nikdy neprestali napredovať, inovovať a posúvať svoje vlastné hranice a podľa všetkého, aj po predstavení RTX 3XXX nejavia známky únavy, či uspokojenia sa sama so sebou. AMD ale prestalo inovovať a dostali sa do bodu, kedy im reálne hrozil krach a úpadok do zabudnutia.Intel medzitým predstavil svoju radu i3 i5 a i7, na ktorú AMD nemalo odpoveď. Chvíľu to vyzeralo, že vlastne ani odpoveď nehľadajú a len tápajú v tme. Našťastie sa ale spamätali. Prečo našťastie? Nie preto, žeby som Intelu nefandil. Naopak, odviedli kus poctivej roboty, aj keď je pravda, že s ich výrobnými procesmi a technológiou sa to poslednú dobu dosť zle ťahá. Prečo našťastie - pretože ak niekto nemá konkurenciu, tak ho nemusí zaujímať pokrok (teda ina ak nie ste nVidia). Konkurencia posúva hranice a mať len jedného výrobcu procesorov by mohlo byť veľmi zlé. 


„Reštrukturalizácia“ v AMD dopadla na výbornú. Zahodili všetko, čo dovtedy vedeli a začali odznova ale že úplne od nuly. Ubehol nejaký čas a prišla odpoveď, ktorá bola zo začiatku vlažne prijatá. RYZEN. Prvá generácia nebola bezchybná a ani najlepšia, čo však ukázala bolo, že AMD nekončí a má veľké plány dopredu. Takmer všetci boli skeptickí. Neskôr sa ukázalo, že sa toho asi netreba tak báť.Firma drela deň, noc a som na 100% presvedčený, že si zobrali za vzor práve nVidiu. Paralerne totiž pracovali na aktuálnej a aj budúcej generácii procesorov, čo sa ukázalo ako dokonalý ťah. Mali práve relatívne viac času na vyladenie chýb a zlepšení výkonu. Druhá generácia ZEN + (toto uznávam, že pokazili, mohli proste ísť 1,2,3...) už bola veľmi slušná a tretia je vynikajúca. Ich 7nm proces je navyše od konkurencie veľmi efektívny voči spotrebe energie a dnes, v dobe, kedy sa hľadí na uhlíkovú stopu je toto jeden z výborných bonusov (ak nerátame aj účty za elektriku).Štvrtok sme sa dozvedeli, že ZEN 3 bude tiež používať 7nm proces výroby, no napriek tomu dokázali z čipu vymáčknuť vyšší výkon a zároveň zachovať spotrebu energie. Mal som pocit, že Harry Potter sa asi po škole zamestnal tam. Navyše vyslyšali hlas ľudu. AMD so sériou RYZEN je lepšia voľba na multijadrové aplikácie. Pokiaľ ale išlo o aplikácie používajúce hlavne jedno jadro, tam zaostával. Karta sa ale obracia. Prestali deliť CACHE a každé jadro má teraz prístup k celku, čo znamená, že ZEN 3 predbehne Intel aj v tomto smere.

Deň pred ohlásením napísal popredný predstaviť spoločnosti Intel, že Gaming je ich dómena. Nie som si istý, ale asi vedel, že to vyhlásenie nebude platiť dlho. Len namiesto toho, aby išiel niečo robiť, potreboval sa pripomenúť. Určite poznáte tú frázu: „kto musí stále opakovať, že je kráľ, nie je skutočný kráľ.“ Taký mám z Intelu teraz pocit. Vyzerajú, akoby aj oni začali tápať v kruhu s malými odbočkami, zatiaľ čo AMD nám už stihlo povedať, že na ZEN 4 sa intenzívne už teraz pracuje a mal by dosiahnuť 5 nm proces výroby. Toto je to, o čom hovorím.
Do AMD prišli správni ľudia v správny čas a ja, dlhodobý užívateľ Intelu skláňam pomyselný klobúk a ďakujem, že robia, čo robia. Včera som švagrovi skladal PC a keďže mal obmedzený rozpočet, nečakali sme na vydanie ZEN 3 a kúpili sme AMD RYZEN 5 3600. Môžem povedať, že po otestovaní hier to bola určite dobrá voľba.Mimochodom, áno, viem, že nové procesory od AMD budú rovnako drahé, ba dokonca drahšie ako obdoba od Intelu, no podľa všetkého to za to bude stáť ako pri hraní, tak aj pri pracovných programoch (čo už sú by som sa nebál povedať, že aj teraz).

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk