Aj keď Playstation 5 Showcase má Sony zvládnuté skvelo, všetko za tým je jeden veľký bordel

Aj keď Playstation 5 Showcase má Sony zvládnuté skvelo, všetko za tým je jeden veľký bordel

 

Keď pravá ruka nevie čo robí ľavá.

Asi nikto nebude namietať, keď poviem, že Sony má svoje prezentácie v tomto roku zvládnuté skvelo. Aj z produkčného a aj z obsahového hľadiska. A aj keď je mi úprimne fuk, keď ukážu remake x rokov starej hry, tak som rád, že fanúšikovia Playstation sú radi. Prajem im čo najviac hier, po ktorých prahnú ich srdcia.

No aj keď sa zhodneme, že aj stredajší Playstation 5 Showcase bol skvelý, tak hádam sa zhodneme aj na tom, že všetko čo nasledovalo po tom bol jeden obrovský bordel. A celé to tak trochu smrdelo amaterizmom a nepripravenosťou. Ako Microsoft v máji.

Samozrejme, netvrdím, že to bude mať nejaký vplyv na predaje (možno však áno), no celé mi to prišlo, ako keby Sony na očiach verejnosti odprezentovala všetko dobré, a potom následne začínajú prichádzať tie zlé správy. A možno to iba nevidím a celé to je schválne tak chaotické.

Poďme však postupne. Ešte počas Playstation 5 Showcase sme sa začali dozvedať, že Miles Morales, Horizon: Forbidden West a Sackboy prídu aj na Playstation 4. Prečo sme sa to nedozvedeli v čase, keď bola hra prezentovaná? A hlavne, prečo zrazu Sony otáča o 180° a po tom, čo nám niekoľko mesiacov hustili do hláv, ako nám idú ponúknuť niečo, čo je možné iba na Playstation 5 sú zrazu tie isté hry možné aj na Playstation 4? Aby strápnili Microsoft, ktorý cross-gen obhajoval? Alebo vlastne ani sami nevedia, čo chcú najbližšie roky robiť? Kde je ten jasný a priamy marketing z čias Playstation 4, ktorý doslova zničil konkurenciu? Asi sa stratil niekde vo vzduchoprázdne. Ale aspoň na jedno to bolo dobré. Aspoň som sa bavil pri spätnom čítaní komentárov, kde sa ma niektorí snažili presvedčiť, že Miles Morales je vlastne next-gen hra a iba ja som idiot, že to nevidím. Každopádne, môj postoj ku cross-gen je jasný. Ak to dizajn hry umožňuje, nech je tá hra vydaná aj na starých konzolách. Zdá sa však, že Sony už neočakáva tak rýchly prechod na next-gen konzoly, ako to tvrdili ešte na začiatku roka a úprimne by som sa absolútne nedivil, keby sme na PS4 videli aj God of War 2.

Najtrápnejšie na tomto celom však vyznel fakt, že namiesto toho, aby nám tieto informácie servírovalo priamo Sony, tak sa k nám dostávali od...Geoffa Keighleyho? Ktorý sa na chvíľu vo svojom fanúšikovskom opojení premenil na PR hlasnú trúbu Sony.

Ideme však ďalej. Prečo pri show, ktorá je vopred nahrávaná (a predpokladám, že asi 100x kontrolovaná) sa objaví slajd, že Demon’s Souls príde aj na PC, aby to následne Sony opravovalo a sťahovalo? A hlavne, čo tam ten slajd robil, ak Sony neplánuje vydanie tejto hry na PC? A prečo je okolo časovej exkluzivity Final Fantasy XVI taký bordel? Prečo sa musíme spoliehať na informácie od analytikov a rôznych nepriamych zdrojov, pretože Sony sa neráči oznámiť nám to priamo?

Chápte moju frustráciu. Ja viem, že väčšine z PS fanúšikov sa postavil pri pohľade na logo God of War 2, takže nad tým uvažovať vlastne ani nemôžu, no úprimne by som rád dostával jasné a priame informácie.

Čo sa stalo s kecami o tom, „že veríme v generácie?“ Čo sa stalo s novými zážitkami, ktoré vieme dosiahnuť iba vďaka DualSense ovládaču? Prečo účtujeme vlastným fanúšikom za remaster 2-ročnej hry? (Marvel’s Spider-Man). Už zrazu nevadí, že Forbbiden West nevyžuje magickú silu SSD, lebo bude „obmedzené“ old gen klasickým diskom? Prečo Sony naďalej nedovolí využitie DualShock 4 na PS5 keď už otáča všetko o 180°?

Suverénne najväčší „fuck-up“ však boli predobjednávky novej konzoly. Ešte v auguste marktingový šéf Playstation Eric Lempel povedal: „Myslím si, že je bezpečné povedať, že dáme fanúšikom vedieť, kedy sa spustia predobjednávky. Určite sa to neudeje tak, že vám to povieme a okamžite predobjednávky spustíme.“ A viete čo sa stalo? Hodinu po Showcase sa predobjednávky spustili. A vzhľadom na očividne obmedzené zásoby konzol zostali mnohým oči pre plač. Lebo Sony im povedalo, že im dá dopredu vedieť, kedy sa predobjednávky spustia a napriek tomu ich spustili...prepáčte mi za výraz...ako idioti. A opäť nešlo o oficiálnu správu o Sony ale o chaos, ktorý spustil Geoff a reťazce v USA.

Ako som povedal na začiatku. Absolútne neočakávam, že by to vo veľkom ovplyvnilo samotný biznis Sony. Len je to také divné. Spoločnosť, ktorá dominovala poslednej generácii nevie dať odpovede na jednoduché otázky. Prečo by som im mal veriť, že Ratchet & Clank: Rift Apart bude iba na Playstation 5? A čo Gran Turismo 7? Kde je to sebavedomie? Mám im veriť, že jedného dňa neaktivujú magické tlačidlo a nesprístupnia Dualshock 4 na hranie PS5 hier?

Ja chápem, že správa o tom, že first-party hry zdražejú na 80€ nie je asi niečo, čo chcete pchať do „prime-time,“ no naozaj sme museli čakať niekoľko mesiacov na potvrdenie, že spätná kompatibilita s PS3, PS2, PS1 nebude? Prečo do dnešného dňa nevieme, či si hry z PS4 spätnej kompatibility budeme môcť zahrať kompletne všetky, alebo budú postupne pridávané? Fakt nie sme malé deti, ktoré nedokážu stráviť trochu negatívne informácie.

Nebudem vychvaľovať Microsoft, lebo ani veľmi nie je za čo, ale myslím si, že majitelia Xbox Series X/S konzol vedia do čoho idú. Vedia, aké služby Microsoft ponúka, aké plány do budúcnosti má, že všetky first-party hry prídu aj na PC a v deň vydania do Game Passu, že Xbox Series S to potiahne až do konca generácie a že prvý rok-dve budú primárne „cross-gen roky. Že si môžete zobrať svoje gamepady a príslušenstvo a bude vám bez problémov fungovať. Že spätná kompatibilita pokrýva tisíce hier pri niektorých sa dokonca dočkáme aj vylepšení pre next-gen a to zdarma (reč je o first-party).

Od Sony vieme, že hry sú len na Playstation 5, pokiaľ zrazu nie sú ohlásené aj na Playstation 4. Vieme, že veria v generácie až pokiaľ v generácie neveria. Vieme, že Dualshock 4 pri PS5 hrách fungovať nebude, až pokaľ sa nestane, že bude. Vieme, že nám dajú vopred vedieť dátum predobjednávok až pokiaľ ich nespustia mihnutím oka. Vieme, že všetky hry budú exkluzivity až pokiaľ sa jedného dňa neobjavia na PC. A absolútne nevieme, čo vlastne Sony zamýšľa so službou PS Now. A či next-gen upgrady first-party hier budú zdarma alebo platené (pri Marvel’s Spider-Man to vyzerá na platený upgrade). To je Sony v roku 2020. Jediné šťastie, že kvalitu ich skvelých exkluzivít to neovplyvní.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor redakcie alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk