Budúcnosť hrania je tu – volá sa PS4 Pro...

Budúcnosť hrania je tu – volá sa PS4 Pro...

 

Vo štvrtok o 22:00 sa uskutočnila online show, kde nám Sony ukázalo, ako bude vyzerať nová konzola (o čom sme nevedeli, že sa to udeje) a tiež hry, ktoré si na nej môžeme zahrať. Ja sa len pýtam, to na toto som tak dlho čakal?


PlayStation 4 je moja primárna herná konzola už od jej vydania, konkrétne od februára 2014. Neskôr som migroval na PS4 Pro, pretože prepady snímkovania už boli jednoducho nevydržateľné (ak ma niekto ide presviedčať, že mu na pôvodnej verzii idú všetky hry bez problémov, tak proste klame alebo nevidí). Konzolu mám nastavenú na Full HD, aby sa výkon sústredil skôr na plynulosť. Po nedávnom prepastovaní čipu som maximálne spokojný s tým, čo mi konzola odovzdáva. To je proste fakt.

Sony ale včera chcelo urobiť čiaru a krok v pred, keď nám v hodinu a pol dlhej live YouTube prezentácii ukazovali, čo nás čaká novú generáciu. Začali ale veľmi zle. GTA V? Koho toto akože zaujíma, je to asi 10 rokov stará hra, po ktorej normálny hráč ani neštekne. Ja nechcem novú generáciu, aby som hral takéto... Každopádne nejak som to už vydržal a čakal, čo sa bude diať teda, čo uvidím. Dúfal som, že pokračovanie Horizon: Zero Dawn, no to akosi nechodilo. Prišlo konečne Gran Turismo 7. Paráda, na súčasné stroje bola len jedna časť (na druhej strane dostáva stále tony nového obsahu zadarmo). Ratchet and Clank potešil ako mňa, tak moju priateľku a potom ticho.

Dobre vidím? Na toto potrebujem novú konzolu? Nehovorím, že niektoré menšie hry, ktoré ukázali sú zlé, to nie, dokonca plánujem aj ich kúpu, no načo mi je cez 10 teraflopov a najrýchlejšie SSD na svete na tieto hry? Ako prezentácia postupovala, bol som čoraz viac znudený a sklamaný. Jasné, zaslepeným fanboyom sa zavďačia hocičím a vychvália ich do nebies, no ja som jednoducho čakal viac. Sony nemá služby, ktorými by mohlo konkurovať Xboxu, takže tu máme hry, na ktoré sa všetci spoliehame. No tie akosi neprichádzali.

Ako som povedal, ultra fanúšikov opijú aj rožkom, no triezvo rozmýšľajúci človek sa na to pozrie s odstupom a povie si – hmmm... ok...

Už som to išiel vypínať, keď začal ďalší trajler a v ňom som začul prvé známe tóny. Áno, trvalo asi 3 sekundy a vedel som, že to je Horizon. Konečne, dočkal som sa a určite nie som sám. Lenže to nestačí. Nehovorím, že ma to nepotešilo, práve naopak, HZD je asi moja najobľúbenejšia hra na súčasné konzoly, lenže jedna takáto hra je málo. Ratchet vyzeral perfektne ale Spider-man vo mne nechal trošku rozporuplné pocity. Pozor, nie kvôli tomu, že hlavný hrdina je Afroameričan! Proste neviem, či to je nejaké rozšírenie alebo plnohodnotná hra a čo sa stalo s Petrom atď., proste uvidíme, ako sa s tým vývojári usporiadajú. Ale keď predstavujete budúcnosť hrania, nerobíte to „Indie“ titulmi. Áno, sú krásne a všetci ich milujeme, no my chceme vidieť potenciál! Chceme vidieť, čo nás čaká a to sme poriadne nevideli.To, že ukázali konzolu je super a za to majú body plus. Navyše, z môjho subjektívneho hľadiska sa mi veľmi páči. Určite to nie je dizajn pre každého a niekto ocení radšej jednoduchosť ale pokiaľ to Sony zvládne s chladením, tak aspoň tu slovo „budúcnosť“ zobrali doslova a ukázali nám futuristickú mašinu (teda rovno dve) a kopu príslušenstva. Diaľkové ovládanie sa vrátilo a to znamená, že Blu-ray prehrávač môžeme konečne vyhodiť – aj keď má to vôbec niekto doma, alebo lepšie – používa to niekto okrem prehrávania zvuku?

Čo však už naozaj prehnali bolo, že neukázali dostupnosť a cenu. Sony, Microsoft, už je to trápne. Ani jeden nemáte gule na to, aby ste sa postavili pred nás a povedali nám, toľko a toľko chceme za našu konzolu a stojíme si za tým, lebo vieme, že je dobrá a má takú hodnotu. Možno by ste neoslovili určitú skupinu finančne citlivých ľudí, no pokiaľ nejakú konzolu chcem, tak si ju proste kúpim, nech stojí, čo stojí (aj keď možno nie hneď). Toto pretekanie sa v mlčaní je proste – ešte raz to poviem – trápne. Bez ohľadu na to, že sa bojíte, ako ten druhý cenu podlezie, hlavne Sony... Predali ste 110 miliónov PS4, čoho sa bojíte? Máte obrovskú základňu fanúšikov, dokonca niektorých tak posadnutých, že aj keby ste PS5 predávali za 2000€, tak vás budú obhajovať!Za mňa poviem len toľko, že na PS4 mám skoro 100 hier. PS5 ale zatiaľ kupovať nebudem, pretože som vo štvrtok NEVIDEL dôvod, prečo by som to zatiaľ mal robiť. Horizon: Forbidden West by dôvod bol, no pochybujem, že príde pri vydaní, takže...

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk