Xbox Series X bude výkonnejšou konzolou. A to je úplne v poriadku, hoci ste Playstation fanboy

Xbox Series X bude výkonnejšou konzolou. A to je úplne v poriadku, hoci ste Playstation fanboy

 

Súčasné dianie mi pripomína rok 2013.

Predstavenie nových konzol vždy sprevádzajú vášne oboch táborov. Okej, môžete namietať, že sa tvárim, ako keby Nintendo neexistovalo, no to si ide svoje a zdá sa, že ich súboj PlayStation vs. Xbox absolútne nezaujíma. Takže pre zjednodušenie situácie ho vynechám. A ak s tým máte problém, tak vám pošlem P.O.Box adresu.

Späť k téme. Konzoly, fanboyovia, vášne a neustála argumentácia. Toho sme boli svedkami v posledných dvoch týždňoch. Microsoft totiž predstavil oficiálne technické špecifikácie Xbox Series X a niekoľko dní na to nasledovala spoločnosť Sony. A napätie pred prezentáciou Marka Cerneho bolo hmatateľné. Keď si totiž zrekapitulujeme posledné mesiace leakov a rôznych „zaručených“ informácií, tak to skôr vyzeralo, že z hľadiska parametrov bude nová konzola od Sony výrazne popredu. Nakoniec to však vypálilo presne opačne a to, čo sa dialo potom, výrazne pripomínalo to, čo sa v opačnom garde dialo v roku 2013 po predstavení Xbox One a Playstation 4.

Ak si nepamätáte, trochu vás prenesiem v čase. Xbox One bol predstavený a okrem reštriktívnych DRM opatrení predstavil Microsoft menej výkonnú konzolu a za viac peňazí. Aká bola reakcia Xbox fanboyov? Najprv sa začali tváriť, že kombinácia DDR3 RAM a ESRAM spôsobí výkonnostnú revolúciu. Následne sa začali šíriť informácie o duálnom grafickom čipe, ktoré boli, samozrejme, úplne mimo, a keď už sa aj tento argument ukázal ako nepravdivý, tak sa začalo hovoriť o „Power of the Cloud“.

Celé to bolo celkom trápne, smutné a čudné. Ak totiž potrebujete svoje rozhodnutie kúpiť si nejaký kus hardvéru podmieniť klamstvami a hlúpymi vyjadreniami, tak neviem, či je to práve najsprávnejší spôsob voľby vašej budúcej konzoly. Ak by niekto povedal, že chce Xbox One, lebo ho zaujíma Kinect, tak je to fér argument. Ak niekto povie, že ho zaujíma kombo Gears/Halo/Forza, tak aj toto je fér argument. Je však smiešne snažiť sa ospravedlniť kúpu konzoly tým, že si budete nahovárať veci, ktoré nie sú pravdivé.

Späť však do roku 2020. Prakticky to isté, akurát v „modrom“, sa deje teraz. Len namiesto „power of cloud“, dvojitej GPU a čarovnej ESRAM počujeme iba jednu skratku: SSD. Áno, mnoho Playstation fanboyov si momentálne rado nahovára, že objektívne rýchlejší SSD disk dokáže vykompenzovať fakt, že z hľadiska teoretického výkonu Playstation 5 za Xbox Series X výrazne zaostáva. Že práve ten je „secret sauce“ konzoly a spôsobí revolúciu v hernom priemysle a v konečnom dôsledku bude konzola od Sony objektívne výkonnejšia.

Je skutočne zaujímavé sledovať demagógiu niektorých fanúšikov, ktorí nie sú schopní prijímať objektívne fakty, fanaticky urážajú všetkých, ktorí nie sú schopní zdieľať ich názor, a dokonca aj také technické kapacity, ako sú redaktori Digital Foundry sú podrobení ich kritike, pretože nerobia z Playstation 5 najúžasnejšiu konzolu v histórii galaxie.

Poviem vám však tajomstvo. Je úplne okej, že Playstation 5 bude menej výkonná. Nič sa nedeje, ak si to priznáte (ak patríte do tábora, ktorý som popisoval vyššie). Hlavne, ak bude konzola cenovo kompetitívna, tak je všetko presne tak, ako má byť. Slabšia konzola, ktorá sa bude predávať za nižšiu cenu a tým pádom bude ponúkať dostatok dôvodov na kúpu.

Skutočne nerozumiem, čo vedie ľudí k tomu, aby dokázali klamať samých seba a tvrdia niečo, čo nie je pravda. Fakt si niekedy pripadám, ako keby tí najhorší a najhlúpejší fanboyovia boli doslova platení jednotlivými spoločnosťami, aby vychvaľovali ich produkty. A fakt, že nie sú, je o to viac smutnejší. Je fajn preferovať určitú značku konzoly. No je podstatné, aby ste vedeli, prečo ju vy sami a subjektívne preferujete. Ak mi poviete, že chcete kúpiť Playstation 5, lebo ste vždy boli verní Sony a tak tomu bude aj teraz, tak je to v poriadku. Ak mi poviete, že chcete kúpiť Playstation 5, lebo ste fanúšikom Naughty Dog, tak je to okej. Ak poviete, že si kúpite Xbox Series X, lebo je to najvýkonnejšia konzola a pravdepodobne vám najčastejšie dodá 4K hranie, tak je to taktiež argument, ktorý je okej. A ak ešte nie ste rozhodnutí a chcete si kúpiť konzolu na základe hier, ktoré Sony a Microsoft ukážu neskôr, tak je to fér. Len si, prosím vás, neklamme. Nebuďme hráči, ktorí si nevedia priznať objektívne fakty bez toho, aby sme sa zatiahli do „console wars“, tak sa nikam nepohneme.

Áno, Xbox Series X pravdepodobne častejšie dosiahne vyššie rozlíšenie. Áno, SSD disk Playstation 5 je veľmi pôsobivý, ale zas sa nemusíme tváriť, ako keby mal Xbox Series X 5400ot. HDD, ktorý je 20x pomalší. Áno, výkonnostný rozdiel nemusí byť až taký veľký a zároveň vás nemusí vôbec zaujímať. Vôbec to nemusí hrať vo vašom rozhodovaní žiadnu úlohu. To však neznamená, že si musíme klamať.

Rozumiem tomu, že niektorých zaujíma úspech ich obľúbenej značky aj mimo toho, že „ja som si ju kúpil“. Chcú, aby Sony/Microsoft boli úspešní. Chcú, aby predali viac konzol ako konkurencia. Preto sa to volá „console wars“. Ale za každú cenu? Veď dospejme.

Faktom je, že prvú fázu predstavenia konzol zvládol lepšie Microsoft. Faktorov bolo hneď niekoľko. Menej hypu, presne k veci. Sony na druhej strane... skôr mám pocit, že išlo o problém nastavenia očakávaní. Vedelo sa totiž, že pôjde o prednášku pôvodné určenú pre GDC. No fanúšikovia boli tak hladní po informáciách, že sklamanie bolo na mieste (a keď mi neveríte, stačí sa pozrieť na pomer likes vs. dislikes na videu na Youtube). To však neznamená, že Playstation 5 je odpísaná, hoci prvý dojem nebol ideálny. Nová generácia je však beh na dlhú trať.

Je o mne známe, že preferujem Xbox. Mám k tomu svoje dôvody, no určite som nepatril k tým, ktorí hovorili o Xbox One ako o druhom príchode Ježiša. Konzolu som si zaobstaral napriek tomu, že som vedel o jej výkonnostných rezervách oproti konkurencii. A to je dôležité. Vedieť sa rozhodnúť a vedieť si to rozhodnutie obhájiť sám pred sebou. Nezakladať svoje rozhodnutie na výmysloch a klamstvách.

Obe stroje vyzerajú zatiaľ veľmi solídne. A to je to, čo herný priemysel momentálne potrebuje. Diskusia o ich rozdieloch je tak namieste. No diskusia, ktorá sa má zakladať na faktoch a nie na „chytaní sa slamky“. To je totiž to, čo teraz predvádzajú niektorí fanboys. Rovnako, ako to opačný tábor robil pred siedmimi rokmi.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk