Social Justice Warriors nestoja ani za deravý groš a videohrám len škodia

Social Justice Warriors nestoja ani za deravý groš a videohrám len škodia

 

Zbytoční ako existencia fanúšikov Britney Spears.

Na začiatku si to hneď vyjasnime. Nemôžem vystáť všetky tie takzvané „Social Justice“ hnutia, ktoré zúria, keď neuvidia v zábere filmu či hry minimálne jedného černocha alebo príslušníka iného nebelošskej rasy. Absolútne opovrhujem každým, kto sa snaží zámerne hľadať čo i len jeden náznak potencionálnej nekorektnosti, aby to mohol zákerne vypustiť do sveta a obviniť svoju obeť nedajbože z rasizmu alebo neznášanlivosti k opačnému pohlaviu. Vrcholne neznášam, keď sa niekto začne biť do hrude v mene iných rás, iných náboženstiev alebo hocičoho iného kvôli ich údajnému hanobnému vykresleniu aj napriek tomu, že sa členovia tej danej rasy, náboženstva alebo toho hocičoho iného kvôli tomu údajnému hanobnému vykresleniu necítia vôbec ukrivdení.

Ak sme si to už vysvetlili, poďme na samotnú vec.

Tých pár mojich riadkov som sa rozhodol napísať ako reakciu na trápnu vykonštruovanú situáciu ohľadom Cyberpunku 2077, akčného RPG, ktoré, a teraz za mňa asi povie to moje druhé vyhypované „ja“, má na to, aby sa stalo výnimočným herným dielom. Tvorcovia boli obvinení zo sexizmu a z vykresľovania rasistických stereotypov, prirovnávaniu černochov k zvieratám, zosmiešňovania trasngender pohlavia a tak ďalej. Hneď tu ale poviem, že tie obvinenia samozrejme nestáli na žiadnom dôkaze či reálnom základe, a že boli, ako som to už v predchádzajúcej vete povedal, vykonštruované. Práve takzvanými Social Justice Warriors alebo Social Justice bojovníkmi.

To, čo sa dialo v súvislosti s touto hrou už prekročilo všetky únosné medze. No pekne poporiadku. Na E3 2019 bolo za zatvorenými dverami odprezentované gameplay demo, ktoré vzbudilo vášne hlavne na webe Rock, Paper, Shotgun, konkrétne u jedného z ich redaktorov. Meno nie je dôležité. Ten sa vo svojom obsiahlom článku vyjadril o hre ako o hre s fádnou streľbou a trápnymi stereotypmi. Fádna streľba? V poriadku, to je záležitosť samotnej hrateľnosti a tá len sťažka môže úplne uspokojiť všetkých. Čo ma osobne ale rozrušilo, bolo obviňovanie hry z už vyššie vymenovaných dôvodov. Pretože sa redaktorovi zdalo, že to tak nemôže skrátka byť. A hotovo.

Údajný rasizmus v Cyberpunk 2077. Som beloch a myslím si, že ten černoch vyzerá famózne. Tak aký rasizmus?

Pri pozeraní videa sa zrazu začal cítiť nekomfortne, pretože hlavná postava, beloch, napadol základňu gangu Animals, ktorú tvorili černosi. Chudák redaktor si okamžite v jeho hlave spoji dva a dva a vyšlo mu päť a teda, že Cyberpunk 2077 vytvárajú rasisti. Ako je možné, že si beloch dovoľuje strieľať černochov, ktorých gang sa volá v preklade Zvieratá? V prvom rade, prečo by nemohol, pán redaktor? Je na tom niečo zvláštne, že postava v akčnej hre zabíja iné postavy? Nie je v prvom rade rasista práve ten, kto si spojí slová černosi a zvieratá do kontextu, že černosi sú tie zvieratá? Nie je to tak, že normálny, ničím nedotknutý divák, vidí v prvom rade boj gangov, a že až práve rasista si uvedomuje, že po sebe strieľajú dve rozličné rasy?

Smiešne je, že aj napriek tomu, že sa pri predvádzanom videu prítomný Mateusz Tomaszkiewicz z CD Projektu vyjadril, že gang Animals nepozostáva len z černochov, a teda že o nejakých rasových stereotypoch nemôže byť ani reč (čo je uvedené inak aj v jeho samotnom článku), sa redaktor necháva unášať svojou vlastnou pravdou a prizvukuje, že príbehové pozadie predvedeného questu je zamerané na imigrantov z Haiti. Teda proste na černochov. Najhumornejšie na tom je, že podľa neho by to samo o sebe by bolo fajn, len keby na konci predvedeného questu nepredával informácie opäť nejaký beloch. Dvaja belosi, gang plný čiernych, jednoducho čistý rasizmus. No nie? Však to je jasné ako facka. Čo sa mu čudujete.

Uffff....

Viete, čo je najhoršie? Že si ten redaktor myslí, že má pravdu. Že sa jeho úzkoprsné stredoveké názory dostanú medzi tak širokú čitateľskú základňu, ktorú Rock, Paper, Shotgun má. Problémom tohto redaktora a jemu podobných (a že sa ich teda nájde hojne, *cough* Kotaku, *cough* The Escapist, *cough* Polygon) je, že si myslia, že ak na podobné „problémy“ poukážu ako na niečo negatívne a opovrhujúce, dostane sa im pochvál danej skupiny ľudí, o ktorej si myslia, že ju tým ochraňujú, a uznania verejnosti za tak ťažký boj voči neprávosti. Aká je ale pravda? Pravda je, že černosi týmto gangom nie sú vôbec dotknutí. Pretože nemajú prečo byť. Vedia to oni, vieme to my. Dotknutý ostáva len ten jeden redaktor a to preto, lebo mu nie je doručené jeho obmedzené videnie sveta. Pretože si myslí, že práve to jeho je z nejakého dôvodu to správne.

Iróniou osudu je, že na hre pracuje Mike Pondsmith, autor predlohy v podobe stolového RPG Cyberpunk 2020, ktorý je sám černoch, a ktorý sám schválil každú jednu vec v Cyberpunk 2077 a každú jednu zmenu či úpravu jeho univerza Cyberpunk 2020. Netrvalo dlho a Mike sa ostro ohradil voči podobným SJW útokom s tým, že kto sú, že hovoria ako by mala správne vyzerať jeho hra. Tu sa teraz natíska otázka, či môže byť černoch obvinený z rasizmu voči černochom, no to už začína byť zbytočne komplikované a nelogické. Túto otázku by sme mohli rozoberať len vtedy, ak by sme údajný rasizmus chceli sami stoj čo stoj vidieť. A vtedy by sme sa stali rasistami.

SJW bojovníkom vadilo vykreslenie transgender postavy. Postava podľa nich vyzerala až príliš transgender

Táto vymyslená kauza z CD Projekt rozhodne rasistov nerobí. To robí rasistov maximálne tak členov tých daných gangov. CD Projekt vytvára reálny svet, nie rozprávku, kde všetci behajú po rozkvitnutých lúkach a pijú horúcu čokoládu vyvierajúcu spod zeme stvorenej z cukru. Či sa to už niekomu páči alebo nie, aj predloha Cyberpunk 2020 bola plná rasizmu a rasových stereotypov a to sa prirodzene pretavuje aj do tejto počítačovej hry. Ide jednoducho o svet, ktorý má takéto pravidlá. Tvorcovia nehovoria, že je správny, prezentujú len takúto vidinu budúcnosti, ktorá môže nastať s rovnakou pravdepodobnosťou s akou môžu nastať iné „typy“ budúcnosti. Ak to už mám teda takto kostrbato povedať.

Cyberpunk 2077 bol terčom SJW aj počas predvádzania raytracingu od Nvidie. Konkrétne na konci prezentačného videa bol záber na reklamu zobrazujúcu trasngender postavu so ženskou tvárou, obrím penisom skrytým za obtiahnutým latexovým oblečením a textom „MIX IT UP“. Útočníci obviňovali tvorcov hry zo sexizmu, prezentácie hypersexuality, stereotypov a proste všetkého možného. Opäť tu platí to isté. Normálny človek vidí vymyslenú hru odohrávajúcu sa vo vymyslenej budúcnosti a berie jej zákonitosti ako za prirodzené zákonitosti vychádzajúce z toho sveta. V žiadnom prípade si to nespája s názorom tvorcov hry a nedajbože ako s pretláčaním zákonitostí herného sveta do tohto nášho skutočného. Naopak Social Justice bojovníci v tom vidia okamžitú snahu o zosmiešňovanie, dehonestovanie a ponižovanie určitých typov ľudí. A to je nebezpečné. Návrhár z CD Projektu sa síce bránil, že to bolo vytrhnuté z kontextu hry, že takúto reklamu vytvorila fiktívna spoločnosť v hre a že plagát prezentuje jej postoje, no Social Justice bojovníci už mali svoju (zvrátenú) pravdu dávno uloženú v hlave.

Inak späť k Animals. Ak by sa takto nazýval gang belochov, to by už bolo teda v poriadku? Pozastavil by sa nad tým istým, ak by hlavná postava bol černoch? Skutočnosťou je, že tento gang sa nazýva preto tak, lebo jeho členovia sa sami seba považujú za húževnatých, rýchlych, agresívnych a vytrvalých. Navyše názov Animals si dali členovia gangu sami a neprinútil ich k tomu žiaden belošský rasista. O čom sa tu vôbec bavíme? Veď to s rasizmom nemá absolútne nič spoločné. Nie som ale naivný a viem, že vo svete je plno reálnych hnutí snažiacich sa potláčať práva určitých skupín ľudí, no v prípade Cyberpunku 2077 som si istý, že toto je len trápny boj s veternými mlynmi. A bohužiaľ nejde len o túto kyberpunkovú hru. Social Justice bojovníci sa usilovne ako včeličky činia už dlhé predlhé roky.

Asi najznámejším príkladom posledných rokov je Kingdom Come: Deliverance, parádne české RPG od Dana Vávru. Hru a tak aj tvorcov obviňovali určité skupiny ľudí z rasizmu, pretože hra obsahovala len bielych ľudí. To, že sa hra odohrávala v 15. storočí niekde v strede Európy, kde ľudia stretli skôr než nejakého černocha, to ich nezaujímalo. Niekto totiž zistil, že v tom čase bol zočený niekde v inom kúte starého kontinentu človek s čiernou pokožkou a keďže to bol rukolapný dôkaz, že černoch v Európe v tom čase bol, mal byť zahrnutý aj do hry. Logika tohto tvrdenia Social Justice bojovníkov je asi na úrovni logiky členov skupiny FlatEarth Slovensko na Facebooku.

Dvojité videnie reality v Resident Evil 5: Beloch strieľajúci černochov alebo černosi útočiaci na belocha?

Svoje si užil aj Capcom s Resident Evil 5. Tvorcovia hry boli obviňovaní z rasizmu kvôli tomu, že hráči v hre strieľali samých černochov. Kritici asi tak nejako pozabudli na fakt, že hra sa odohrávala v Afrike, čiže koho iného sme tam mali strieľať, ak sa už mám takto nízko a podprahovo vyjadriť. Či by bolo lepšie, keby proti nám stáli belosi a opäť si takto nepriamo dokazovali našu nadradenosť (samí belosi v Afrike)? Tvorcovia hry správne kontrovali s tým, že cenzurovanie černochov v hre by bolo diskriminačné samo o sebe. Kde inak boli Social Justice bojovníci, keď sme v Resident Evil 4 strieľali výhradne Španielov? Nie je to všetko už za hranicou úplnej absurdity? Nuž nie, pokým si neprečítate nasledovný odstavec.

Stratégia Sid Meier’s Civilization IV: Colonization z roku 2008 bola kritizovaná za možnosť kolonizovať Ameriku, séria Grand Theft Auto za propagáciu rasistických zločinov, Tomb Raider za gigantické prsia Lary Croft, The Stanley Parable za rasizmus a taký Medal of Honor: Warfighter za vykreslenie Arabov v Pakistane. Pokryteckosť Social Justice bojovníkov sa ukázala naplno v súvislosti so sériou Far Cry. Obal Far Cry 4 zobrazujúci belošského diktátora v dominantnom postoji nad nepálskym obyvateľom vyvolal vlnu nevôle a kritiky, no obal Far Cry: New Dawn zobrazujúci dve černošky s agresívnym úškrnom a útočným postojom držiac zbrane nad spútaným belochom nepohol ani lístkom na strome. Social Justice bojovníkov naopak tešil fakt, že na obale videohry boli konečne zobrazení černosi.

Nie, ja skutočne jednoducho nemôžem vystáť všetky tie takzvané „Social Justice“ hnutia, ktoré zúria, keď neuvidia v zábere filmu či hry minimálne jedného černocha alebo príslušníka iného nebelošskej rasy. Absolútne opovrhujem každým, kto sa snaží zámerne hľadať čo i len jeden náznak potencionálnej nekorektnosti, aby to mohol zákerne vypustiť do sveta a obviniť svoju obeť nedajbože z rasizmu alebo neznášanlivosti k opačnému pohlaviu. Vrcholne neznášam, keď sa niekto začne biť do hrude v mene iných rás, iných náboženstiev alebo hocičoho iného kvôli ich údajnému hanobnému vykresleniu aj napriek tomu, že sa členovia tej danej rasy, náboženstva alebo toho hocičoho iného kvôli tomu údajnému hanobnému vykresleniu necítia vôbec ukrivdení.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk