RECENZIA: Xiaomi Pad 6 - Multimediálne centrum

RECENZIA: Xiaomi Pad 6 - Multimediálne centrum

 

Zábavný, no nezľakne sa ani produktivity

Na okraj záujmu sa tablety dostávajú nielen u výrobcov, ale z časti aj u užívateľov a ich predaje klesajú. A stále je menej firiem, ktoré prinášajú novinky v tejto oblasti. Jednou z tých odvážnych je Xiaomi, ktorá pravidelne inovuje svoju sériu Xiaomi Pad. Tento rok uviedla nový model pod číslom „6“.

Parametre

Na tele tabletu z odolného hliníka s rozmermi 253,95 × 165,18 × 6,51 mm a hmotnosťou 490 gramov dominuje 11“ IPS displej so svietivosťou 550 nitov, ktorý je krytý ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3. Možnosti, ktoré ponúka IPS využíva na maximum. Farebne kalibrovaný displej má rozlíšenie WQHD+ 2880 × 1800 pixelov, obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a podporu HDR a Dolby Vision. Nad displejom je predná kamera s rozlíšením 8 megapixelov, zadný fotoaparát má 13 megapixelov a k dispozícii má i blesk.

Disponuje štyrmi reproduktormi po bokoch tabletu s podporou Dolby Atmos. Na pravej strane sa nachádza nabíjací konektor. Mnou testovaná konfigurácia mala 6 GB operačnej pamäte a 128 GB ukladacieho priestoru. Ten nie je možné rozšíriť o microSD kartu. Dostupná je i 8/256 GB verzia.

Tablet je poháňaný procesorom Snapdragon 870, ktorý je dostatočne výkonný i pre tie najnáročnejšie hry. Prostriedie Androidu 13 s vlastnou nadstavbou MIUI 14 Pad je nielenže plynulý, ale priam bleskovo rýchly, inštalácia aplikácií je otázkou sekúnd, rovnako okamžitá bola i reakcia pri práci s tabletom.

Nabíjanie je zabezpečené priloženou 33 W rýchlonabíjačkou, ktorá dodá šťavu vstavanej 8 840 mAh batérii. Nabitie z 15 na 100 % trvalo hodinu a 15 minút. Výdrž batérie je vcelku úchvatná, video dokázal Xiaomi Pad 6 prehrávať až 13 hodín. Aj po niekoľkých dňoch bežného používania mal ešte 30 % energie.

Aký bol život s tabletom Xiaomi?

Som užívateľ prilepený k stoličke a k monitoru, tu sledujem filmy, seriály, čítam web, počúvam hudbu. Používam i notebook, ale len v nevyhnutných prípadoch. Inak na komunikáciu, sociálne siete a počúvanie hudby na cestách používam mobil. Toto všetko mi dokázal takmer úplne nahradiť tento tablet.

Som fanúšik technológie Dolby Vision, preto ma veľmi potešila podpora tohto formátu. A to pri Netflixe i MP4 súboroch. Sledovanie Disney Plus na tablete ma bavilo, kvalita obrazu bola výborná, maximálny jas sa pri prehrávaní automaticky zvýšil – to neklamným znakom podpory HDR a Dolby Vision a zvuk s podporou Dolby Atmos mu skvele sekundoval. Hlasitosť a kvalita reprodukcie zvuku u reproduktorov bola dobrá, tablet hrá lepšie, ako by som očakával od zariadenia tejto veľkosti.

Čítanie webu a sledovanie sociálnych sietí bolo komfortné, vďaka veľkému displeju, v porovnaní s mobilom a neporovnateľne energeticky šetrnejšie oproti stolnému PC.

Výhodou oproti notebooku je veľkosť a hmotnosť zariadenia. Dotykový displej je natoľko návykový, že doteraz pri používaní ťukám na displej svojho notebooku. Nevýhodou je neplnohodnotná klávesnica, ktorú si musíte navyše dokúpiť.

Klávesnica s puzdrom

Magnetická zadná doska prepája podložku a puzdro. Podložku možno umiestniť do otvoru, ktorý poskytuje pevnú a stabilnú oporu pri práci. Obal na tablet s integrovanou klávesnicou sa k zariadeniu pripevňuje magneticky. Magnetom je tiež zabezpečená poloha stojanu pre pohodlné písanie, ktoré je podobné notebooku.

Klávesnica má nízky zdvih kláves, čo nemusí každému vyhovovať. Rozloženie klávesnice je limitované veľkosťou tabletu. Klávesy sú užšie na šírku a posunuté doľava, takže to chcelo dlhší zácvik. I po pár dňoch písania som robil chyby, kedže píšem po pamäti. Chatovanie je v pohode, ale na každodennú prácu by mi nevyhovovala.

Puzdro má čiernu farbu a rozmery 344,3 mm × 255,6 mm × 5,4 mm (v rozloženom stave), hmotnosť 309 g, 64 kláves a uhol podpery 120 stupňov, ktorý nám po väčšinu času testovania vyhovoval, a to v polohe na stole, i pri relaxe na gauči.

Xiaomi Smart Pen 2nd generation

Druhá generácia pera má zúženú špičku pera. Oproti predchádzajúcej generácii je použitý odolnejší materiál. Pri dotyku s tabletom pero simuluje písanie ako na skutočný papier. Nízka latencia a 4096-úrovňová tlaková citlivosť je ideálna pre vytváranie hrubých a tenkých čiar. Plne nabité pero podľa výrobcu zvládne fungovať až po dobu 150 hodín. Užitočnou vlastnosťou je rýchle nabíjanie ‒ jedna minúta nabíjania postačí na 7 hodín používania.

Primárne tlačidlo slúži na vytváranie poznámok alebo prepínanie medzi nástrojmi na písanie. Sekundárne zabezpečí rýchle vytvorenie snímky obrazovky. Pero je kompatibilné s modelmi Série Xiaomi Pad 5 a 6, má dĺžku 160 mm, vzorkovaciu frekvenciu 240 Hz a hmotnosť 13 g. Cena pera je 89 eur. Pre tých, ktorí ho aktívne využívajú je to dobrá investícia.

Naše hodnotenie

Rýchly procesor a výborný displej ma zaujali na prvé počutie a pohľad. Celkovo sa tablet v praxi osvedčil, a to nielen papierovo, ale ide o bohato a nadštandardne vybavené zariadenie, ktoré splnilo moje očakávania a zašlo ešte o niečo ďalej. Trúfam si ho nazvať skutočným domácim centrom zábavy, s opciou na branie do terénu, cestovanie či dovolenku. Príliš ma nepotešila cena 89 eur za puzdro s klávesnicou. Ak ale pre vás klávesnica nie je potrebná, pomer cena/výkon má Xiaomi Pad 6 na výbornú.

Klady

 • WQHD+ IPS displej
 • procesor
 • výdrž batérie
 • podpora HDR, Dolby Vision a Dolby Atmos
 • podpora pera

Zápory

 • cena puzdra s klávesnicou

Informácie o produkte

Xiaomi Pad 6 2023

 • Kategória: Tablety
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 253,95 mm
 • Výška: 165,18 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 6,51 mm
 • Hmotnosť: 490 g
 • Farba: tmavosivá
 • Orientačná cena: 389 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk