RECENZIA: Iiyama GB3280QSU - Japonská precíznosť a kvalita

RECENZIA: Iiyama GB3280QSU - Japonská precíznosť a kvalita

 

Elektronika z Japonska bola vždy považovaná za etalón kvality. Dnes už je síce veľa značiek z krajiny vychádzajúceho slnka zatlačených do kúta konkurenciou z Číny a Južnej Kórey, napriek tomu spoločnosť Iiyama, ktorá, mimochodom, funguje od roku 1972, ponúka zaujímavé portfólio produktov. Tým je aj monitor s označením GB3280QSU, ktorý primárne mieri na používateľov zameraných najmä na hry.

Balenie a konštrukcia

Čo sa balenia týka, Iiyama si dala záležať. Je robustné a testované tak, aby bez problémov prežilo aj nešetrné zaobchádzanie, čo môžem potvrdiť. Okrem monitora tu nájdete napájací kábel, HDMI a aj DisplayPort kábel, USB-A kábel a používateľský manuál s certifikátmi. Monitor samotný musíte ešte zložiť, namontovať treba držiak a podstavec, ktoré sú ťažké, robustné a pôsobia dobrým dojmom. Celkovo je monitor vyhotovený precízne a kvalitne a rozhodne nepôsobí lacno, práve naopak.

Čo sa dizajnu týka, nečakajte žiadne kozmické technológie, RGB alebo extravaganciu. Je pomerne konzervatívny a ničím nevybočuje z priemeru. Niekomu to môže vyhovovať, tí, ktorí si na špecifický dizajn vyslovene potrpia, sa ale asi poobzerajú inde. Keďže však ide o subjektívnu záležitosť, nepovažujem to za mínus.

Bohaté sú aj možnosti nastavenia polohy displeja. Monitor ponúka nastavenie výšky, otočenia a aj sklonu – výškové nastavenie až 150 mm, stojan je možné otočiť o 45 stupňov do každej strany, uhol sklonu je 23 stupňov nahor a 5 stupňov nadol. Komu by to nestačilo, je možné použiť aj štandard VESA 100x100 mm a monitor zavesiť na stenu.

Parametre

Iiyama zvolila v tomto prípade použitie panelu typu VA, ktorý má slušný kontrastný pomer. Výhodou VA technológie sú aj široké pozorovacie uhly až do 178 stupňov horizontálne a 89 stupňov vertikálne a výborné podanie čiernej farby. Panel ďalej ponúka obnovovaciu frekvenciu až 165Hz, v tomto segmente nadpriemer. Latencia je len 0,2 ms, čo je taktiež výborná hodnota. Samozrejmosťou pri hernom monitore je technológia Freesync Premium od AMD, ktorá zabraňuje trhaniu obrazu, technológia Flicker-free zase eliminuje blikania pomocou pokročilej regulácie prúdu. Iiyama má natívne zabudovanú funkciu Blue Light Reducer, ktorá znižuje vyžarovanie modrého svetla a šetrí tak oči najmä pri slabom osvetlení miestnosti.

Nie každému síce môže vyhovovať zakrivená obrazovka, ale pri tejto uhlopriečke má už svoje opodstatnenie. Rozlíšenie monitora je WQHD (2560x1440 pixelov), čo je pri uhlopriečke 32 palcov (presnejšie 31,5 palca, čiže 80 cm) dnes štandardom. Hustota pixelov je teda prijateľná a raster nie je taký viditeľný ako pri FullHD rozlíšení.

Monitor má aj zabudované reproduktory, ktoré síce nie sú úplne najlepšie, na základné núdzové použitie ale budú stačiť. Špičkovú hudobnú kulisu rozhodne nečakajte, zodpovedá tomu aj výkon 2x2W. Spotreba monitora je udávaná 40W, pričom v Stand-by režime je to 0,5W a vo vypnutom stave 0,3W.

Keďže Iiyama si potrpí na kvalitu, snaží sa ju aj patričným spôsobom predať. Ponúka preto dodatočnú 30-dňovú záruku na mŕtve pixely a okamžitú výmenu monitora, keď vám ho bezplatne vymenia u vás doma. Ako to u nás bude fungovať v praxi, to povedať neviem. Iiyama na svojich stránkach píše až o 36-mesačnej záruke, čo je nadštandardom a rozhodne to poteší.

Monitor bol testovaný s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX4070Ti v nových a náročných hrách ako Starfield, The Last of Us a Baldur's Gate 3, pričom dojmy boli výborné. Tento model rozhodne menej trpí na takzvaných „duchov“ ako môj Dell S3422DWG vďaka super nízkej latencii a aj obraz a podanie čiernej sa mi na Iiyame zdali lepšie. O niečo horšie bolo HDR, keďže monitor má nižšiu svietivosť.

Naše hodnotenie

Poďme ku konečnému verdiktu. Iiyama GB3280QSU je vo svojej kategórii výborným monitorom. Nemá prakticky žiadne výrazné nedostatky, respektíve nič, čo by mi prekážalo. Jeho vlastnosti a parametre sú výborne vyvážené, pričom cena je prijateľná vzhľadom na rozšírenú záruku 36 mesiacov a 30-dňovú garanciu okamžitej výmeny pri nájdení mŕtvych pixelov. Reproduktory sú síce len do počtu a na núdzové použitie, ale je fajn, že sa tam aspoň nachádzajú. Kvalita obrazu je slušná, hráčov poteší najmä 165Hz a blesková odozva 0,2 ms. Fajn sú aj pozorovacie uhly. Jediná menšia kritika smeruje k ovládaniu nastavení monitora, ktoré je pomerne kostrbaté a trocha spomalené, ale väčšina používateľov si nastaví obraz podľa svojich predstáv asi iba raz, prípadne ho ešte časom doladí a ďalej už to riešiť nebude. Monitor teda rozhodne môžeme odporučiť.

Klady

 • kvalitná a tuhá konštrukcia
 • prijateľná cena
 • skvelý displej
 • reproduktory

Zápory

 • ovládanie nastavenia monitora by mohlo byť plynulejšie

Informácie o produkte

Iiyama GB3280QSU 2023

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 709,5 mm
 • Výška: 473 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 290 mm
 • Hmotnosť: 9000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 395 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: IiYama

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk