RECENZIA: Nextbase 622GW - Prienik

RECENZIA: Nextbase 622GW - Prienik

 

O bezpečnosti na cestách sme sa s vami, našimi vernými čitateľmi a podporovateľmi, naposledy rozprávali pár čísiel dozadu. Vtedy som vám ja osobne, prostredníctvom recenzie na palubnú kameru Nextbase 522GW, referoval o jej celkovej využiteľnosti na cestách, ale dokonca aj počas parkovania. Medzi časom sa aj u mňa udialo klasicky niekoľko zaujímavých pracovných odbočiek a okrem toho, že som dostal na mesačný test aj vlajkovú loď 622GW, o ktorej vám zakrátko budem čo-to referovať, rovnako som prijal ponuku na lokalizáciu oficiálnej webovej stránky tohto známeho anglického výrobcu. Nextbase to jednoducho s predajom svojich zariadení myslí vážne aj v lokálnych vodách, čo môžete správne vnímať, mimo kvality ich produktov, za jasné plus hodené na vašu osobnú misku váh. Dlhodobé prekladanie webového portálu Nextbase mi navyše dalo možnosť nazrieť oveľa hlbšie do histórie vývoja celého modelového radu kamier od tejto firmy a celý ten prienik využijem aj v nasledujúcich riadkoch.

Nebojte sa, nemám v pláne vám tu teraz rozpisovať podrobný životopis zakladateľov tejto, dnes už viac než dve dekády starej značky, a skôr to pojmem na štýl obézneho človeka valiaceho sa dole poriadne širokým toboganom – sám mám nemalú nadváhu, takže túto metaforu pokojne asociujte priamo na moju osobu ešte skôr, než sa stihnete uraziť.

Značka Nextbase začala písať svoj osud na prelome tisícročia a jej prvotným predajným artiklom boli DVD prehrávače. Následne, v roku 2010, sa Nextbase preorientoval na vývoj, výrobu a distribúciu vlastných palubných kamier pre automobily, pri čom zotrvali dodnes.

Počas toho, ako som prekladal ich textovo nečakane obsiahly webový portál (divili by ste sa, čo všetko som tak našiel), som mal možnosť simultánne pozorovať postupný vývoj autokamier, od absolútne základného modelu až po už spomínanú vlajkovú loď s číselným prívlastkom 622GW. Do redakcie nám okrem uvedenej kamery prišiel aj jeden z dvoch možných doplnkov (zákazník si môže zakúpiť čisto zadnú okennú kameru alebo kameru sledujúcu udalosť za vodičom v rámci kabíny), a to konkrétne kameru umiestniteľnú na zadné okno.

Ruky stále na volante

Medzi kľúčové vlastnosti modelu 622GW, ktorý v čase písania recenzie stál cca 320 eur (v balíčku s vyššie uvádzanou kamerou na zadné okno ho viete kúpiť za 400 eur) patrí zaznamenávanie videí v krásnom 4K rozlíšení, to všetko za schopnej asistencie stabilizácie obrazu. Mimo pôsobivých a hlavne čitateľných a pred zákonom/poisťovňou obhájiteľných videí, má však predmetná kamera v rukáve aj hlasové ovládanie, dobre fungujúcu SOS službu, GPS lokalizáciu a za mňa vôbec najlepší držiak na predné sklo v danom segmente - žiadne prísavky zalepené od uschnutých slín.

Nextbase si dal patentovať magnetický držiak previazaný s konektormi napájania, do ktorého jednoducho zacvaknete samotnú kameru (držiak Click&Go PRO je kompatibilný s hlavnou štvoricou kamier radu GW a to konkrétne 622, 522, 422, 322) a napájanie sa realizuje výhradne cez kabeláž v držiaku. Pri následnom odpájaní kamery tak nemusíte vôbec nič vyťahovať a jednoducho len kameru odopnete z magnetu a strčíte si ju do vrecka alebo hodíte do bezpečnostnej priehradky. Celá inštalácia kamery rovnako tak ako aj jej ovládanie by sa dalo zhrnúť do vety: jednoduché a praktické.

Kabeláž, či už z prednej alebo zadnej kamery, si viete pomocou pribaleného náradia skryť pod obloženie auta, alebo ho nechať transparentne len tak pohodené pod sedačkami. Čo sa týka ovládania, tak môžete skúsiť osloviť Alexu a prostredníctvom hlasových príkazov si pustiť svoju obľúbenú pesničku, uložiť posledný záznam z kamery alebo zistiť aktuálne počasie.

Kto by sa nechcel rozprávať so slečnou Alexou, môže logicky všetko realizovať prostredníctvom dobre reagujúcej dotykovej obrazovky. Na spodnej hrane kamery sa navyše nachádza špeciálny fyzický spínač, ktorý po zopnutí ochráni posledný nahraný video záznam pred zmazaním (videá sa nahrávajú formou slučky, a ak by sa naplnila kapacita vloženej microSD karty, mohlo by dôjsť ku premazaniu dôležitých záberov.)

Už od prvého momentu, čo som zobral do rúk testovanú vzorku, bolo jasne poznať, že ide o prémiový kus hardvéru, ktorý znesie aj drsnejšie zaobchádzanie. Dominantou tu je trojpalcová dotyková obrazovka, schopná vám aj priamo v aute poskytnúť dostatok informácií a nemenej dôležitý je pochopiteľne objektív s výbornou svetlosťou f/1,3 a 140 stupňovým uhlom záberu – pomocou mechanického otáčania polarizačného filtru objektívu ste schopný nastaviť potláčanie odleskov od palubnej dosky auta. Musím povedať, že kvalita záznamov, či už vo dne alebo v noci, je na vysokej úrovni a v prípade problémov by ste tak mohli príslušným orgánom poskytnúť relevantný dôkazový materiál – pri Full HD rozlíšení je dokonca snímkovanie až na hranici 120 FPS a pri 4K ide o 60 FPS.

Stále tu však hrá rolu aj niekoľko dôležitých faktorov, kam radím zlé počasie, vypnutá stabilizácia obrazu, špina na skle alebo poškodené čelné sklo. Funkcia Nextbase SOS síce môže upozorniť na záchranné služby a prostredníctvom GPS lokácie ku vám aj reálne doviesť príslušné záchranné zložky, avšak tak ako som danú funkciu komentoval už počas recenzie na model 522GW, tak ani v prípade 4K kamery 622GW nie je možné uvedenú prednosť využívať na území Slovenskej republiky.

Kamera sa jemne prehrieva

Testovanie prebiehalo viac než jeden mesiac, a keďže sám neraz potrebujem vyraziť na reportáž mimo kancelárie, kvality testovanej vzorky som zbieral kontinuálne. V čase recenzovania bolo vonku často takmer 40 stupňov Celzia, čo modelu 622GW robilo menšie problémy, špeciálne ak som nemal pustenú klimatizáciu. Kovové telo kamery sa výrazne prehrievalo a niekoľkokrát sa mi dokonca stalo, že video záznam po prehrávaní v PC alebo telefóne nebol bez sekania – dôležité veci ako je poznávacia značka vozidla a nálepka s nápisom: netlač sa na mňa, nie som tvoja stará, však ostali vždy jasne rozpoznateľné. Čím chladnejšie počasie vonku nastalo, o to menej podobných neduhov vo vnútri kamery sa aj dialo. Veľkou výhodou je dozaista aplikácia pre mobilný telefón, prostredníctvom ktorej si viete v rýchlosti cez BT/Wi-Fi preniesť uložené záznamy z prípadných havárií alebo podivných vecí na cestách a následne ich tak dokážete zdieľať s celým svetom, s poisťovňou, políciou alebo vašou rodinou.

Po pripojení zadnej kamery cez mini HDMI port (ten sa nachádza na boku 622GW) je možné súčasne nahrávať aj udalosti za vašim zadným blatníkom – zadná okenná kamera má tvar webovej kamery z deväťdesiatych rokov a jej rozlíšenie je Full HD pri 30 FPS. A keď už spomínam rozlíšenie, tak predný snímač síce dokáže zbierať 4K pri 60 FPS, avšak akonáhle zapnete inak nesmierne užitočnú stabilizáciu obrazu, rozlíšenie klesne na 2704 x 1520 a celková ostrosť tak čiastočne klesá.

Samostatnou kapitolou by mohla byť rozprava o výdrži vstavanej batérie, ktorú ja osobne hodnotím ako fakticky úplne nulovú. Kamera bez pripojenia na batériu auta nevydrží v chode ani tridsať minút a je nesmierne dôležité, aby ste sa na ňu pri parkovaní nespoliehali na 100%. Dôvod? Citlivosť snímača je na vysokej úrovni a stačí len aby ste parkovali niekde na ulici, kde sa pred kamerou budú prechádzať chodci a batéria v nej sa vybije skôr než si odbehnete na toaletu. Odporúča sa tu priame napojenie na baterku vášho vozidla, čo nie je nejako komplikované a v balení nájdete návod ako aj náradie.

Lokalizované menu

Nebudem vás klamať tvrdením, že Nextbase a jeho vlajková loď 622GW je dokonalým stelesnením predstavy o palubnej kamere. To ani náhodou, avšak dôležité pozitíva jasne prevalcovali tie menej príjemné skúsenosti, ktoré som počas mesačného testu nazbieral. Veľkou prednosťou je jasne kvalita záznamu. Ostrosť síce so zapnutím stabilizácie obrazu klesá, avšak čitateľnosť poznávacích značiek, toľko dôležitých pre poisťovňu a políciu, ostáva na vysokej úrovni a to aj pri nočnej jazde. Za asi najväčší problém považujem už spomínané prehrievanie pri dlhodobom chode kamery, ktoré však malo jasný súvis s extrémne horúcim vonkajším počasím (pri pustenej klimatizácii sa problém vyriešil).

Cena za uvedenú palubnú kameru navyše nie je práve nízka, avšak ja osobne by som si, byť vami, priplatil, keďže kvalita a ponuka funkcií je v tomto prípade nad konkurenciou a navyše, ak sa vám, nedaj bože, stane na ceste nejaká nehoda, chcete, aby vás strážil relevantný svedok, ktorého výpoveď pred zákonom nebude môcť nikto spochybniť.

Naše hodnotenie

V súčasnosti najlepšia autokamera na našom trhu.

Klady

 • dizajn
 • kompaktnosť
 • displej
 • kvalita záznamu v noci aj cez deň
 • aplikácia
 • funkcie
 • uchytenie magnetom
 • stabilizácia obrazu

Zápory

 • SOS funkcia u nás nefunguje
 • pri vysokých teplotách má kamera problém

Informácie o produkte

Nextbase 622GW

 • Kategória: Ostatné
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 320 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Nextbase

Zobraziť viac

Korekcia: Miriam Guľkášová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk