RECENZIA: Endorfy Thock CZ/SK Red - Telom kancelárska, dušou herná

RECENZIA: Endorfy Thock CZ/SK Red - Telom kancelárska, dušou herná

 

...

Tretím a nateraz posledným hodnoteným produktom v našej sérii recenzií klávesníc od Endorfy je aj tentokrát kúsok s českou a slovenskou lokalizáciou. Konkrétne sa pozrieme na plnohodnotnú hernú mechanickú klávesnicu Endorfy Thock CZ/SK Red.

Vzhľad

Klasický vzhľad klávesnice ničím nevybočuje, ale v tomto prípade je to tak správne. Načo znovu vymýšľať koleso? Diódy indikujúce CAPS LOCK či ďalšie funkcie sú umiestnené štandardne vpravo hore vedľa tlačidla „Pause“. Bonusom je kruhový ovládač hlasitosti, ktorý sa nachádza úplne vpravo hore. V prípade tejto klávesnice nájdete aj numerickú časť.

Šesťdielna časť okolo tlačidiel „Home“ a „End“ skrýva skratky na prepínanie až šiestich profilov podsvietenia. Pomocou funkčného klávesu je možné ovládať prakticky všetky funkcie klávesnice, pričom v orientácii pomáhajú piktogramy jednotlivých príkazov.

Pripojenie USB-C kábla je vecou trpezlivosti a precíznosti, keďže ten má neštandardnú konštrukciu, nie je ho možné nahradiť. Jeho zastrčenie si vyžaduje trpezlivosti a cviku. Trvalo takmer dva týždne, kým som našiel ten správny a predovšetkým rýchly spôsob jeho zasunutia.

Parametre

Rozmery klávesnice sú 445,4×140×42,5 mm, hmotnosť je 995 g, kábel s pozlátenými koncovkami má dĺžku 1,8 m. Povrch je z kvalitného plastu, klávesy sú laserom gravírované, čím je zabezpečená ich dlhá životnosť. Spínače si aj tentokrát zaslúžia samostatný odsek.

Endorfy Thock je dostupný v dvoch prevedeniach, a to so spínačmi Kailh Red a Kailh Brown. Použité Red spínače sú o niečo mäkšie ako Box Red verzia, sú vhodnejšie na písanie dlhých textov a teda na kancelárske účely. Odhadovaná životnosť je 50 miliónov kliknutí. Red sú lineárne spínače, keď je nutná okamžitá reakcia, Brown sú hmatové spínače vyrobené pre situácie, ktoré vyžadujú plynulé a jemné pohyby.

Všetky klávesy sú programovateľné, N-Key rollover (umožňuje stlačenie niekoľkých klávesov naraz) a Anti-Ghosting (bráni stlačeniu viacerých klávesov blízko seba) sú u mechanickej hernej klávesnice nevyhnutnosťou. Potešil aj praktický manuál. Zariadenie je kompatibilné s Windowsom 10/11, Linuxom i MacOS.

Klávesnica Thock je vybavená praktickým ovládačom hlasitosti. Pohybom doprava a doľava zvyšujete, respektíve znižujete hlasitosť, stlačením sa aktivuje funkcia „mute“.

Podsvietenie

Klávesnica Thock má efektné a kvalitné RGB podsvietenie. Pomocou priloženého softvéru môžete zmeniť farbu strategických klávesov alebo nastaviť jeden efekt pre všetky klávesy, prípadne zvýrazniť každý kláves inou farbou. Softvér je kompatibilný iba s Windowsom 10/11.

Má množstvo funkcií, k tradičným patria nastavenie podsvietenia a efektov, programovanie klávesov a makrá.

Palm rest

Podložka pod zápästie šetrí vaše zápästie pri dlhodobom písaní. Jej inštalácia bola jednoduchá, stačilo odlepiť gumené podložky klávesnice a vymeniť plastové za magnetické úchytky, ktoré držia podložku na mieste. Použitým materiálom je eko koža, vnútornou výplňou je pamäťová pena. Rozmery podložky sú 442,5×72×18,8 mm. Príjemný materiál umožňuje dlhé hodiny písania bez únavy rúk a zároveň zvyšuje pohodlie.

Naše hodnotenie

Síce nie originálna, ale funkčná a pohodlná klávesnica. Prepínače mali pri stláčaní jasnú trajektóriu, kládli primeraný odpor, písalo sa na nich dostatočne rýchlo a komfortne. Endorfy Thock CZ/SK Red je herná a kancelárska klávesnica v jednom, keďže zvládala intenzívne hranie i kancelársku záťaž. Jeden bod som jej strhol za to, že oproti konkurencii neponúka nič navyše.

Klady

 • Kailh Red spínače
 • CZ/SK lokalizácia
 • ovládač hlasitosti
 • podsvietenie
 • manuál

Zápory

 • umiestnenie USB-C konektora na klávesnici a kábel
 • oproti konkurencii neponúka nič navyše

Informácie o produkte

Endorfy Thock CZ/SK Red

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 445,4 mm
 • Výška: 140 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 42,5 mm
 • Hmotnosť: 995 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 56,9 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Endorfy

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk