RECENZIA: Endorfy Thock TKL Wireless CZ/SK Red - Lokálpatriotistická a fantastická

RECENZIA: Endorfy Thock TKL Wireless CZ/SK Red - Lokálpatriotistická a fantastická

 

Do koča i do voza

Prednedávnom sme sa v recenzii pozreli na zúbok klávesnici Endorfy Thock Wireless Compact, ktorá od nás dostala vynikajúce hodnotenie. A v testovaní produktov od tejto spoločnosti pokračujeme – druhým pánom na holenie v poradí je Endorfy Thock TKL Wireless CZ/SK Red, herná mechanická klávesnica čiernej farby s českou a slovenskou lokalizáciou.

Vzhľad

TKL (tenkeyless) je vlastne plnohodnotná klávesnica bez numerickej časti. Je určená pre tých, ktorí nepotrebujú numerickú časť, vďaka čomu ušetria miesto na stole pri zachovaní komfortu písania na plnohodnotne veľkej klávesnici. Má samostatné kurzorové klávesy rovnako ako sekciu PgUp, PgDn a ďalšie. A práve táto šesťdielna časť skrýva skratky na prepínanie až šiestich profilov podsvietenia.

Nad kurzorovými klávesmi sa nachádzajú dve kontrolky: úroveň nabitia a CAPS LOCK, a tá pre zablokovanie Windows klávesov proti náhodnému stlačeniu v zápale hrania. Svietivosťou i umiestnením príliš výrazná kontrolka je jediná vec, ktorá mi výraznejšie prekážala. Na rozdiel od Compactu, kde sú kontrolky umiestnené „skryte“ na pravej prednej strane. Zaujímavou vlastnosťou je na červeno podsvietená ľavá časť medzerníka ako indikácia nabíjania.

Parametre

Spínačom Kailh Box Red sa budeme venovať v samostatnej kapitole. Rozmery klávesnice sú 361,5×140×42,5 mm, kábel s pozlátenými koncovkami má dĺžku 1,8 m. Úctyhodných 1 105 g zabezpečí, že klávesnica bude držať na stole ako prikovaná. V útrobách určite skrýva kov, pričom povrch je z kvalitného plastu.

Klávesy sú programovateľné, samozrejmosťou je podpora Anti-Ghostingu (bráni stlačeniu viacerých klávesov blízko seba) a N-Key rollover (umožňuje stlačenie niekoľkých klávesov naraz). Ďalej sa tu nachádza aj možnosť zablokovania Windows klávesov.

Sedem dní večerného používania, štyri dni celodenného – to je na podsvietenú klávesnicu slušný výkon. V balení nájdete aj USB prijímač, nástroje na vyberanie klávesov a spínačov, a praktický manuál. Prvé dve menované veci sú šikovne skryté na spodnej strane klávesnice, rovnako ako nožičky na nastavenie jej výšky. Zariadenie je kompatibilné s Windowsom 10/11, Linuxom i MacOS.

Príjemným doplnkom je Bluetooth pripojenie až na tri rôzne zariadenia. Ďalšie spôsoby pripojenia sú pomocou kábla a bezkáblovo s 2,4 GHz prijímačom.

Miesto pre pripojenie kábla je horšie dostupné, kábel špecifickú konštrukciu, nie je možné použiť kábel iný, ako originálny. Jeho zastrčenie si vyžaduje veľa trpezlivosti a cviku. Po dvoch týždňoch zasúvania mi to už celkom išlo. Človek musí nájsť ten správny grif.

Spínače

Spínače si zaslúžia samostatný odsek. Klávesnice Endorfy a sú dostupné s hnedými, čiernymi a červenými spínačmi. V nami recenzovanom produkte sú použité Kailh Box Red, lineárne spínače, ktoré majú zosilnený stem. Keď je potrebná okamžitá odozva a nízka ovládacia sila.

Podsvietenie

Klávesnice Thock majú ARGB podsvietenie, takže si ho viete ľahko prispôsobiť. Pomocou priloženého softvéru môžete okrem iného zvýrazniť každý kláves inou farbou, zmeniť farbu strategických klávesov, alebo nastaviť jeden efekt pre všetky klávesy. Efekty je možné meniť i priamo z klávesnice.

Softvér však je kompatibilný iba s Windows 10/11 a funguje iba pri pripojení pomocou kábla. Má množstvo funkcií, k tradičným patria nastavenie podsvietenia a efektov, programovanie klávesov, makrá.

Palm rest

Podložka pod zápästia, určená pre tento typ klávesnice, je podľa mňa primárne vhodná pre dlhodobé písanie. Jej inštalácia bola jednoduchá, stačilo odlepiť gumené podložky a vymeniť na klávesnici plastové úchytky za magnetické, ktoré držia podložku na mieste. Použitým materiálom je eko koža, vnútornou výplňou je pamäťová pena. Jej rozmery sú 359,5×72×18,8 mm. Príjemný materiál umožňuje dlhé hodiny písania bez citeľnej únavy rúk.

Naše hodnotenie

Keď sa mi zariadenie dostalo pod ruky, bola to láska na prvý klik. Toto bola moja najobľúbenejšia klávesnica z testovaných, pričom ako primárnu som ju používal viac ako mesiac. Nemám k nej žiadne zásadné pripomienky. Endorfy Thock TKL Wireless CZ/SK Red je nefalšovaná herná klávesnica, ktorú vrelo odporúčam na každodenné používanie, a to i na kancelárske účely.

Klady

 • hot-swap Kailh Box Red spínače
 • bezdrôtové a bluetooth pripojenie
 • CZ/SK lokalizácia
 • podsvietenie
 • nástroj na vyberanie klávesov a switchov
 • manuál

Zápory

 • umiestnenie USB-C konektora na klávesnici a kábel

Informácie o produkte

Endorfy Thock TKL Wireless CZ/SK Red 2023

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 361,5 mm
 • Výška: 42,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 140 mm
 • Hmotnosť: 585 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 72,9 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Endorfy

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk