RECENZIA: Endorfy Arx 500 Air - Nová, lepšia… menšia?

RECENZIA: Endorfy Arx 500 Air - Nová, lepšia… menšia?

 

Nie každý počítačový nadšenec potrebuje skrinku veľkosťou konkurujúcu šatníkom

či chladničkám, preto existujú takzvané midi-tower riešenia. Trh s počítačovými skrinkami je momentálne naozaj presýtený, a preto pri výbere môžu rozhodovať aj tie najmenšie detaily. Nestačí, aby skrinka pekne vyzerala, ale musí byť aj dobrá v chladení, poskytovať dostatočný priestor pre budúce vylepšenia hardvéru, a tiež by nemala stáť priveľa. Jedným z najnovších hráčov v tomto segmente je spoločnosť Endorfy, od ktorej sme už mali možnosť vyskúšať viacero modelov. Tentokrát k nám zavítala dvojica Arx 500 skriniek, jedna v prevedení Air, na tú sa pozrieme v tejto recenzii, a druhá s veľavravným ARGB v mene, ktorej sa však povenujeme neskôr.

Značka Endorfy možno ešte stále pre mnohých nebude známa, no za týmto menom sa schovávajú na našom trhu už pomerne známe značky SilentiumPC a SPC Gear. Ich materská spoločnosť Cooling sa spojila pod globálnu značku Endorfy a všetky nové produkty, zamerané nielen na hráčov, už budú dodávané pod týmto názvom.

Obal a jeho obsah

Skrinka dorazila v tradičnej kartónovej škatuli s čiernou grafikou na povrchu, čo nemusí znamenať nižšiu kvalitu. To dôležité sa samozrejme ukrýva vo vnútri. V sendviči z polystyrénu sa nachádza bezpečne uložená skrinka, ktorá po vytiahnutí odhaľuje plne priesvitnú bočnicu z temperovaného skla chránenú fóliou proti poškriabaniu.

Osobne nie som najväčším fanúšikom obyčajného polystyrénu pri ochrane skriniek, ale Endorfy získava plusový bod za mäkkú penu umiestnenú na strane skrinky s bočnicou z temperovaného skla. Vnútri skrinky sa nachádza krabička s doplnkami a manuál, ale to asi nikoho neprekvapí.

Prvé dojmy a spracovanie

Skrinka Endorfy Arx 500 Air sa s priemernou cenou drží tesne pod hranicu 100 eur, a tým vstupuje do veľmi nebezpečných vôd plných známych značiek a dizajnových chuťoviek. Výzorovo síce nie je na Arx 500 Air nič prevratné, no už na prvý pohľad je pri nej vidieť dôraz na detail, kvalitné spracovanie a zameranie na chladenie, nie na dizajnové nezmysly. Skrinka poteší tunelom na ukrytie zdroja. Tunel je zvrchu perforovaný pre lepšiu cirkuláciu vzduchu a ukončený v dostatočnej vzdialenosti pred prednými pozíciami ventilátorov. Osádzanie radiátorov tak nebude žiaden problém. Potešia tiež filtre proti prachu na vrchnej a spodnej časti, ktoré však nebránia prietoku vzduchu a predné čelo celé z perforovaného plechu

s obstojným odstupom od ventilátorov. Endorfy Arx 500 Air ponúka aj všetku funkcionalitu na uľahčenie a spestrenie života, na ktorú si už mohli skúsenejší stavitelia zvyknúť. Myslím tým napríklad väčší odstup vrchnej hrany matičnej dosky od “stropu” skrinky, vďaka čomu sa do vrchnej časti zmestia aj radiátory AIO chladenia, priehľadné bočné okno z temperovaného skla, pätoro 140mm ventilátorov, či zabudovaný ovládač pre všetky ventilátory.

Vizuál a rozvrhnutie

Po stránke dizajnu v Endorfy stále vsádzajú na rokmi overený a osvedčený dizajn štýlu funkčný čierny kváder s pár nenápadnými logami, no pár ukrytými vychytávkami. Osobne mi takýto prístup vôbec neprekáža. Počítačové skrinky (na pár výnimiek) nebývajú hviezdou večera a väčšinu ľudí zaujíma to, čo sa ukrýva v ich vnútri. Mierne odlišné je na tejto skrinke umiestnenie tlačidiel a portov v prednej časti, ktoré nie sú priamo vpredu hore, ale lemujú pravú hranu skrinky, čo môže byť menej praktické pri umiestnení skrinky pod stôl, alebo napravo od monitorov, ale samo o sebe by nemalo byť veľkým negatívom. Po stránke vnútorného rozloženia je Arx 500 Air určená najmä pre tradičné dosky formátu ATX, hoci sa do nej samozrejme dajú osadiť aj menšie mATX alebo ITX dosky. Grafické karty sú obmedzené maximálnou dĺžkou 350 mm, chladiče CPU maximálnou výškou 179 mm a ATX zdroje majú priestor až 300 mm. Čo sa týka podpory diskov, ponúka Arx 500 Air síce iba jeden 2,5"/3,5" slot, ale ďalších 6 pozícií pre 2,5" disky. Na záver nesmiem zabudnúť na celkovo 7 pozícií pre ventilátory (3 vpredu, 2 hore, 1 vzadu, 1 v dolnej časti) a to v 120 aj 140 mm rozmere.

Po stránke predného I/O prekvapilo už spomínané menej netradičné rozloženie, no stále ponúka dvojicu USB 3.0 portov, dva 3.5 mm Jack porty pre mikrofón a slúchadlá a tiež USB-C port, ktorý je v dnešnej dobe už takmer nutnosť.

Naše hodnotenie

Endorfy zo svojich brán chrlí jeden produkt za druhým a zatiaľ im nie je veľa čo vyčítať. Cenovka modelu Arx 500 Air je síce mierne vyššia, no keď do nej započítate 5 ventilátorov s integrovaným HUBom, USB-C port na prednom paneli, bočnicu z temperovaného skla a kvalitné prevedenie, už sa toľko nevymyká zo štandardu. A pokiaľ vás “nudnejšia” verzia bez svetielok nezaujala, možno vás bude zaujímať ARGB verzia ponúkajúca totožné telo, iba so štvoricou ARGB 140mm ventilátorov, ktorá stojí len o cca 10 eur viac.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • funkčný dizajn
 • jednoduchá inštalácia
 • 5 140 mm ventilátorov v balení
 • skvelý prietok vzduchu
 • dobré možnosti manažmentu káblov

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Endorfy Arx 500 Air 2023

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 228 mm
 • Výška: 486 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 429 mm
 • Hmotnosť: čierna g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 95 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Endorfy

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk