RECENZIA: GIGABYTE GEFORCE RTX 4060 TI EAGLE OC - Dobré vyhotovenie nie tak dobrej karty

RECENZIA: GIGABYTE GEFORCE RTX 4060 TI EAGLE OC - Dobré vyhotovenie nie tak dobrej karty

 

Umelá inteligencia. Dátové centrá. Veľký výpočetný výkon na spracovávanie masívnych objemov dát. Toto všetko sú frázy, ktoré bežného hráča absolútne netrápia, no spoločnosti Nvidia sa v posledných rokoch naozaj zapáčili. A prečo by aj nie, tento hráčmi z nejakého dôvodu stále obľúbený výrobca grafických čipov si uvedomil, že najväčšie peniaze sú v profesionálnom sektore a zúfalí počítačoví nadšenci sa uspokoja aj s predraženými kúskami, ktoré sú málokedy naozaj pokrokové. Je mi mierne smutno za dobou, keď grafické karty strednej triedy stáli okolo 200 eur a uvedomujem si, že sa už asi nikdy nevrátia, no v roku 2023 ponúkať Ti model s rovnakým 8 GB VRAM ako základná verzia za 100 eurový príplatok, čo dvíha cenu nad 400 eur, je naozaj príliš. Dosť ale negatívnych pocitov, aspoň nateraz, nakoľko model grafickej karty RTX 4060 Ti, ktorý k nám do redakcie zavítal, je od spoločnosti Gigabyte, s ktorou sme mali doposiaľ hlavne pozitívne skúsenosti.

Verzia karty, ktorá tentokrát pristála v testovacom počítači, sa môže pochváliť menom Gigabyte RTX 4060 Ti Eagle OC 8G. Generácia RTX 4xxx kariet dokáže prekvapiť vysokým výkonom pri tradičnom rasterizačnom renderovaní hier a obrazov, no to sa vzťahuje skôr na vyššie triedy kariet. Oblasť, kde najnovšia generácia Nvidia RTX žiari, je ray-tracing a najmä nové technológie ako DLSS, ktoré sú na týchto kartách odomknuté vďaka špeciálnym jadrám. S cenovkou okolo 450 eur Gigabyte RTX 4060 Ti Eagle OC definitívne nie je „lacná” karta. Za lacné karty stále považujem kúsky, čo stoja od 200 do 300 eur, kam spadajú niektoré modely od AMD, od RX 6500 po 7600 či Nvidia RTX 3050 a 3060. Oplatí sa teda zaplatiť dvojnásobok za príponu Ti?

Obal a jeho obsah

Oproti baleniam high-end kariet je krabica, v ktorej je dodávaná Gigabyte GeForce RTX 4060 Ti Eagle OC, naozaj malá. V prevažne čiernej škatuli s prvkami Nvidia zelenej a veľkou strieborno-modrou grafikou mechanického oka na prednej strane, sa ukrýva jednoducho vyzerajúca karta chránená tradične mäkkou penou.

Na zadnej strane balenia sa nachádza pár základných informácií o chladení karty, použití Windforce ventilátorov a o portoch. Prekvapivo sa vnútri balenia okrem karty a pamfletu na rýchlu inštaláciu nenachádza nič, nijaké CDčko s drivermi (čo je super) avšak ani nálepky, ktorými by sa mohol hráč pochváliť na svojom počítači.

Prvé dojmy a spracovanie

Gigabyte vo svojej novej modelovej rade Eagle prišiel už dávno s kartou GTX 1650, čo však neznamená, že pod menom Eagle sú dostupné len menej výkonné grafické karty. Do rodiny „orlov” totiž patrí nielen najnovšia RTX 4060 Ti, ale v ponuke sú aj 4070, 4070 Ti a dokonca aj 4080. Ak ide o Eagle 4060 Ti, dostupné sú dve verzie, a to základná 4060 Ti a 4060 Ti OC, ktorá bude priamo z výroby ponúkať o niečo vyššie takty. Práve OC verzia sa dostala aj k nám.

Ak ide o výzor, Eagle sa nemá za čo hanbiť. Jednoduchý výzor ladený v odtieňoch sivej dopĺňajú strieborné logá GIGABYTE, GEFORCE RTX a logo EAGLE na kovovom backplate. O chladenie sa stará trojica protibežných Windforce ventilátorov, ktoré napriek svojim menším rozmerom dokážu kartu bez problémov schladiť aj za tých najnáročnejších podmienok. Vďaka modernému dizajnu a sivo-striebornej farbe sa táto karta nestratí ani v prémiovejších skrinkách.

Softvér, podsvietenie a možnosti taktovania

Gigabyte k produktom na svojej stránke bežne ponúka viacero zaujímavých programov a táto karta nie je výnimkou. Okrem bežných driverov je však v ponuke iba Gigabyte Control Center (GCC), nová aplikácia, ktorá pod svoje krídla berie všetky doterajšie Gigabyte a Aorus utility a nahrádza App Center.

Nakoľko karta neponúka RGB podsvietenie, odpadáva tu nutnosť inštalovať RGB Fusion, ale poteší možnosť kartu cez GCC monitorovať, mierne taktovať či nastavovať krivky ventilátorov.

Testovanie

Za účelom testovania bola karta osadená na matičnej doske Aorus X570 Master spolu s procesorom AMD Ryzen 7 5700G a 32 GB DDR4 3733 MHz RAM.

Hry boli testované s kartou v základných nastaveniach s automatickým boost taktom. Všetky hry boli testované v rozlíšení 1080P, 1440P a 4K.

Naše hodnotenie

Táto karta patrí do akejsi zemi nikoho. Máte menší rozpočet, no chcete sa zahrať aspoň vo Full HD rozlíšení? Nemíňajte na kartu viac ako 300 eur, bohato vám postačia aj o generáciu staršie kúsky, ktoré stále ponúkajú 8GB VRAM. Chcete hrať s vysokými FPS či vo väčších rozlíšeniach? Našporte si trochu viac a 500 až 600-eurová karta vám poslúži ešte pekných pár rokov aj vďaka vyšším kapacitám VRAM. Vyhotovenie tejto karty od Gigabyte nie je vôbec zlé, ibaže už základ je málo zaujímavý.

Klady

  • obstojné teploty
  • stabilné takty
  • moderný dizajn
  • tichá aj pod záťažou

Zápory

  • príliš vysoká cena

Informácie o produkte

GIGABYTE GEFORCE RTX 4060 TI EAGLE OC 2023

  • Kategória: Grafické karty
  • Orientačná cena: 440 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Friderika Hodossyová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk