RECENZIA: Cooler Master MasterLiquid CORE 240L WHITE - Priemerný vodník s dobrou cenou

RECENZIA: Cooler Master MasterLiquid CORE 240L WHITE - Priemerný vodník s dobrou cenou

 

Práve dnes predstavila spoločnosť Cooler Master svoje dva nové AiO chladiče zo série MasterLiquid Core s označením 240L a 360L, teda verziu s dvoma a troma 12 cm coolermi a približnou s dĺžkou 240 (2×120) a 360 (3×120) mm. Naša redakcia dostala možnosť otestovať ich v miernom predstihu niekoľkých týždňov, takže vám teraz môžeme medzi prvými sprostredkovať osobné skúsenosti z poctivého testovania.

V redakcii sme mali k dispozícii na testy ten menší model 240L, ktorý je o trochu univerzálnejší, pretože sa dá hravo integrovať do väčšiny PC skriniek na trhu a nemusíte preň hľadať skrinky s väčšími montážnymi otvormi. Oba nové modely sú dostupné v čiernej alebo bielej farbe a majú montážne úchyty pre všetky dnes bežne používané sockety pre procesory.

Dva ventilátory a logo (resp. obrys loga) na pumpe majú RGB podsvietenie (využíva sa ARGB štandard, ktorý dnes podporuje väčšina výrobcov základných dosiek). Keďže sme chladič osádzali do bielej skrinky, zvolili sme biely chladič MasterLiquid CORE 240L WHITE, čo sa ukázalo ako dobrá voľba. Biele chladiče všeobecne lepšie reflektujú farebné RGB svetlo a svetelné efekty v bielej skrinke viac vyniknú aj pri nastavení menšej intenzity svetla. Samozrejme farebné efekty sú to posledné, čo by vás pri výkonnom vodnom chladení malo zaujímať, ale keď máte presklenú bočnicu, pohráte sa s cable managementom a všetko je vo vnútri PC vizuálne „čisté“, preto to nevyužiť? To farebné podsvietenie by tam proste chýbalo a keď to niekomu vadí, môže ho vždy odpojiť, alebo jednoducho vypnúť v obslužnej aplikácii (stiahnuť na nulu).

Ako testovaciu zostavu sme zvolili redakčný počítač s procesorom Intel Core i7-12700K s odomknutým násobičom, ktorý pri plnej záťaži a miernom pretaktovaní dokáže potrápiť aj tie najvýkonnejšie chladiče, pretože generuje cez 190W. Pre účely testu je to skoro ideálna zostava.

Unboxing

Chladič je zabalený v krabici s plnofarebnou potlačou. Hoci ide o tzv. AiO systém, teda kompletný „zmontovaný“ vodný chladič s uzavretou sústavou (naplnený kvapalinou už od výroby), nie je plne zmontovaný. Dva chladiace ventilátory neboli nainštalované na radiátore, takže pred samotným osadením na procesor bolo potrebné primontovať ich pomocou 2× 4 skrutiek. Spomíname to úmyselne, pretože sme v redakcii za ostatných 5-6 mesiacov testovali podobné AiO systémy od rôznych výrobcov a tento prišiel prvý ako „polotovar“, ktorý bolo potrebné najprv zmontovať. Našťastie pár skrutiek s malým elektrickým skrutkovačom zvládnete za menej ako minútu, prípadne za nejakú 1-2 minútky aj s obyčajným skrutkovačom (bez motoru), alebo v krajnom prípade aj rukou, pretože skrutky majú veľké hlavičky a šli by dotiahnuť i bez použitia náradia.

Chladiaca pasta bola pribalená samostatne v malej injekčnej striekačke, čo je určité plus, pretože sa jej aj tak použije len malé množstvo a zvyšok môžete využiť neskôr na prepastovanie nejakej elektroniky (napr. pri pravidelnej údržbe staršieho notebooku, alebo na prepastovanie hlučnej PS4). Je to možno lepšie riešenie ako keď dostanete už nanesenú vrstvu chladiacej pasy na medenom bloku chladiča, pretože na vzduch sa vysúša a stráca svoju účinnosť. Zároveň tak máte možnosť voľby a môžete využiť inú chladiacu pastu s lepšími vlastnosťami než je bežný štandard. Len pre úplnosť dodávame, že pribalená bola CryoFuze pasta, ktorá má celkom dobré vlastnosti a preto sme ju použili aj pri našich testoch.

V balení sme ďalej našli niekoľko igelitových vrecúšok s rôznymi skrutkami a držiakmi pre rôzne typy procesorov, resp. pre rôzne sockety, čo vám umožní použiť tento vodný chladič asi pre každý dnes bežne používaný procesor (podporované sú sockety LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155, LGA1156, AM5, AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2+, FM2, FM1). V balení nechýbal ani jednoduchý návod so základnými inštrukciami a celkom šikovné káblové spojky pre jednoduchšie napojenie všetkých káblov do základnej dosky.

Jednoducho presne to, čo by sme od podobného výrobku očakávali – nič viac a nič menej.

Čo sme o chladiči zistili

CoolerMaster sa chváli novou dvojkomorovou pumpou Gen S. Niečo podobné však už využívali aj predošlé modely, takže ide o overené riešenie, ktoré by mohlo spoľahlivo fungovať. Podľa výrobcu je MTTF pre pumpu viac ako 70 000 hodín, čo naznačuje naozaj vysokú spoľahlivosť. Pumpa je napájaná 12V vetvou prostredníctvom 3-pinového konektoru. Keďže obsahuje svietiacu RGB diódu synchronizovanú so zvyškom PC, pripojiť treba aj ARGB kábel pre adresovateľné RGB podsvietenie. Príjemným doplnkom sú malé plastové držiaky ARGB konektorov na predlžovacích kábloch, ktoré vytvoria pevnejší spoj.

Na prvé počutie sa pumpa zdala trochu hlučnejšia než pumpa, ktorá bola pôvodne osadená v našej testovacej zostave. V špecifikácii sa uvádza, že maximálny hluk je 12 dBA, čo je naozaj tiché. Je možné, že si systém po transporte musel trochu sadnúť, alebo sa nejaká mikro vzduchová bublinka tlačila hore. Je fakt, že neskôr už sme pumpu nepočuli, resp. prehlušili ju iné zvuky v miestnosti. Je naozaj veľmi tichá mala by byť aj dostatočne výkonná, čo potvrdili aj naše testy.

Priamo na pumpe je umiestnený masívny medený blok, ktorý priamo odvádza teplo z CPU. Konštrukcia je určite dobrá, ostatne presne takto je dnes vyrábaná väčšina AiO vodných chladičov.

Výrobca sa chváli, že pridal na hrúbke radiátorov, čo zväčší celkovú plochu ktorou sa vyžaruje teplo a zlepší sa efektivitu chladenia. Popravde keď sme to zrovnávali s troma ďalšími AiO systémami, ktoré máme v redakcii nejaký zásadná rozdiel tam nebol. Dokonca to vyzerá, akoby všetci výrobcovia využívali jedného dodávateľa a radiátory odlišovali len farbou a logom. Radiátor je z hliníku a má pomerne husté rebrovanie pre lepší odvod tepla. Jeho rozmery sú 277×119,6×27,2 mm.

Zásadný rozdiel okrem pumpy robí u vodného chladenia cooler, v našom prípade dvojica 120 mm ARGB coolerov s PWM reguláciou otáčok v rozmedzí od 650 do 1750 RPM (+/- 10%). Sú to také celkom obyčajné relatívne tiché coolery, ktoré sa nevymykajú z bežného priemeru. Pri maximálnych otáčkach produkujú hluk niečo cez 27 dBA a majú max. Airflow tesne pod 72 CFM. Samozrejme v praxi sa vzduch tlačí cez rebrá radiátoru, takže je hluk vyšší a Airflow nižší, než sú uvádzané papierové hodnoty pre samotný cooler, ale stále je to taký dnešný lepší priemer.

Poruchovosť coolerov je na úrovni viac než 160 tisíc hodín. Papierovo to všetko tak nejak zodpovedá našim očakávaniam.

Testy a výsledky

Prie bežnej práci je vodné chladenie skutočne tiché. Pumpu prakticky nepočuť a oba coolery pracujú na tak nízkych otáčkach, že môžete počuť ako vedľa vás niekto dýcha. V tichom režime sa teplota nášho CPU pohybovalo okolo 40-42°C. Pri aktivácii štandardného módu sa jemne zvýšili otáčky, no teplota CPU klesla na asi 34-35°C. To sme však počítač zaťažili minimálne – v jednom okne YouTube vide, v druhom word. Keď však spustíte plný výkon, chladiče sa rozbehnú na maximálne otáčky a hluk je dosť intenzívny. Chladenie nemá problém udržať teplotu CPU na uzde a procesor tak nemusí umelo znižovať svoj výkon. Určite by nebol problém uchladiť aj výkonnejší i9 procesor, no tu by sme už radšej zvolili väčší model 360L, ktorý je iste vhodnejší pre tieto procesory. Pri návrate do bežného pracovného režimu sa teplota za pár sekúnd (tým myslíme tak 2 až 4 sec.) vrátila do normálu a otáčky sa automaticky znížili opäť na minimum.

Naše hodnotenie

V porovnaní s konkurenciou, ktorú sme nedávno testovali podáva MasterLiquid 240L veľmi podobné výsledky. Rozdiely sú skutočne minimálne, takmer až zanedbateľné. Je to rozhodne dobrý chladiaci systém s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu, no podáva len priemerný výkon rovnako ako jeho priama konkurencia a pri maximálnej záťaži je ešte o veľmi malý kúsok hlučnejší. Popravde sme čakali predsa len trochu lepší ako priemerný výsledok, ale aj tak to nie je zlé. Pohľad na cenovku rozhodne príjemne poteší a preto môžeme smelo povedať, že aj napriek tomu priemernému výkonu je pomer ceny a výkonu viac ako skvelý. Nové chladiče by sa podľa všetkého mali na pultoch našich predajní objaviť už v najbližších dňoch a rozhodne stoja za pozornosť.

Klady

  • výbava
  • cena
  • dizajn
  • ARGB podsvietenie

Zápory

  • priemerný výkon
  • v max. záťaži mierne hlučnejší

Informácie o produkte

COOLER MASTER MASTERLIQUID CORE 240L WHITE 2023

  • Kategória: Chladenie
  • Farba: biela
  • Orientačná cena: 104 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cooler Master

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk