RECENZIA: D-Link Eagle PRO AI - Router R32 a MESH M32 - Stará a hrdzavá lokomotíva

RECENZIA: D-Link Eagle PRO AI - Router R32 a MESH M32 - Stará a hrdzavá lokomotíva

 

Je to skutočne zaujímavé, ba až paradoxné, ako sme sa spoločne zmierili s tým, že vývoj technológií ohľadom poskytovania a šírenia internetu v domácnostiach ostane stáť desiatky rokov na jednom mieste. Až v poslednej dobe sa v tomto smere začína konečne niečo diať a ja by som to celé prirovnal k starej a hrdzavej lokomotíve, ktorá dekády stála vonku na konci dávno nepoužívanej trate. Pršalo na ňu, sadal na ňu prach a snežilo na jej pomaly hrdzavejúce oplechovanie, pričom jedného dňa sa niekto rozhodol, že ju preberie k životu. Keď sa v 90. rokoch začali inštalovať prvé verzie internetových routerov, otvorene sa všade písalo, že ide len o dočasný spôsob dávkovania internetu naprieč domácnosťami, ktorý dozaista pokrok skôr či neskôr vymení za niečo oveľa praktickejšie. Dnes už vieme, že to „neskoro“ v tomto prípade nabralo skutočne hrubú štruktúru a preto akákoľvek invencia v tomto ohľade musí byť právom braná ako pokrok. S ohľadom naň si dnes povieme viac o nových produktoch spoločnosti D-Link, ktorá ponúka komplexné riešenie v rámci internetu doma.

Do redakcie nám dorazil MESH systém označovaný skratkou M32 a s ním aj nový D-Link router so skratkou R32. Začnem predovšetkým Wi-Fi 6 systémom M32, ktorý si môžete zakúpiť v balení s dvomi alebo tromi jednotkami – každá z nich zvláda šíriť internetový signál na ploche presahujúcej stovky metrov štvorcových, pričom v prípade daného tria udáva výrobca pokrytie presne 740 metrov štvorcových. Pri dvoch jednotkách ide potom o 520 metrov štvorcových. Ak by vám ani takto razantný priestorový výsek nestačil, stále je tu možnosť dokúpiť ďalšie jednotky a pokryť pokojne aj celé mesto, nadnesene povedané. V tomto prípade, tradične, ale záleží na niekoľkých premenných. V akej budove a priestore jednotlivé antény (každá jednotka má v sebe päticu antén) umiestnite, resp. aké hrubé steny ich budú obklopovať. Môj test sa v prípade M32 od D-Linku sústredil na rodinný dom s prístavbou a záhradou, kde sa pri použití stavebného materiálu využívala stará tehla, betón aj moderné tvárnice. Prvú jednotku M32 som umiestnil priamo k zdroju internetu vo svojej pracovni a následne na ňu aj s pomocou prehľadnej aplikácie ponapájal zvyšné jednotky – druhá išla o poschodie nižšie do obývačky lomka jedálne a tretia si našla svoje miesto v kuchyni pod kuchynskou linkou. Takto koncipované rozmiestnenie mi dokázalo vytvoriť ucelenú plochu so stabilným internetom v celom dome, ale aj mimo neho. Tých pár skromných metrov, ktoré nazývame záhradou, nebolo pre M32 žiadnym problémom.

Umelá (ne)inteligencia

Posledné dni, týždne a mesiace počúvame z rôznych strán a mediálnych sfér jednu a tú istú skratku. AI, umelá inteligencia, pokrokový aspekt našej modernej doby, ktorý sa za uplynulé mesiace intenzívne začlenil aj do našich bežných životov – nehovorte mi, že ste aspoň nakrátko neskúsili konverzáciu cez Open AI chatbota. Výsledky strojového učenia konverzačných robotov nám čoskoro nahradia vševediace manželky a partnerky, ale rovnako tak bude AI schopná pomáhať aj inak než pri tvorbe ideálneho receptu na tvarohový koláč. Spoločnosť D-Link totiž v súvislosti so svojím hardvérom, kam spadá aj vyššie opisované duo produktov, prináša AI asistenta, ktorý sa stará o rozumnú internetovú prevádzku, či už budete ich zariadenia využívať v bežnej domácnosti, alebo v malej firme. V praxi to potom vyzerá tak, že umelá inteligencia vám prostredníctvom aplikácie neustále zasiela hlásenia o stave siete a každú nečakanú zmenu s vami konzultuje – to je ten prvý aspekt, keď AI začnete ako konzument aktívne vnímať. Druhý, ten neviditeľný, ide na margo desiatok rozhodnutí, ktoré koncový zákazník nevníma, ale ktoré spočívajú v správnom chode internetu.

Z toho, čo som mal možnosť otestovať, tak nech už sa k systému pripojilo akékoľvek množstvo zariadení (D-Link uvádza až 128), plynulosť chodu internetu to nijako neovplyvnilo. Samozrejme, ak žijete niekde na dedine a internetový signál vám tam nosia zmoknuté holubice, ani tá najdokonalejšia krabička s anténou vám v tomto ohľade nepomôže s rýchlosťou a spoľahlivosťou ako takou. Čo si pod daným konštatovaním predstavíte na prvú dobrú, je stabilita signálu, ale už sme predsa len inde a už nestojíme pred tou metaforou o hrdzavej a opustenej lokomotíve. Preto sa AI v tomto konkrétnom prípade stará o zabezpečenie streamovania 4K obrazu v najvyššej kvalite, poskytuje videohovory, zvláda stream VR hier - a to všetko súčasne a bez toho, aby čo i len jedno pripojené zariadenie pocítilo akékoľvek problémy.

Dajme teraz bokom akúkoľvek skepsu, ktorú možno práve vy pociťujete pri diskusiách o budúcom využívaní potenciálu umelej inteligencie, a ostaňme vo sfére okamžitej a chcenej využiteľnosti. V prípade Eagle PRO AI, ako si to výrobca pomenoval, je veľkou pridanou hodnotnou nielen inteligentné spravovanie siete a okamžité vykrývanie menších výpadkov zo strany poskytovateľa, ale hlavne - a to ocenia starostliví rodičia – pokročilá funkcia filtrácie obsahu. Moja dcérka, ktorá sa v zraniteľnom veku šiestich rokov už stala pevnou súčasťou podobne koncipovaných recenzií s mojimi iniciálami, mi opäť pomohla s testovaním. Dennodenne vďaka nej doma počúvame rôzne YouTube kanály od autorov, ktorých psychické zdravie by mal niekto nielen monitorovať, ale sem tam aj reálne zakročiť – FBI, open up! Preto som počas testovania aplikácie Eagle PRO AI od D-Linku docenil skutočne širokú škálu možností monitorovať stránky, ktoré naša Nelka sleduje, zakazovať prístup k potenciálne škodlivým tvorcom, nastavovať časové rozhranie pre jednotlivé dni a tak ďalej. Práve tu vidím relevantné a okamžité využitie AI, ktorá dokáže za mňa v čase, keď ja nemôžem, dávať pozor na moje dieťa, ktoré behá prstom po dotykových obrazovkách a ovládačoch od TV. Uvedená aplikácia monitoruje všetky pripojené prístroje, dáva vám o nich okamžitú a komplexnú správu a čo je najdôležitejšie, viete na diaľku zasiahnuť a zakázať deckám toxickú socializáciu s číhajúcimi predátormi.

Príjemný dizajn

Vďaka podpore Wi-Fi 6 – tam spadá nielen R32, ale aj M32 od D-Linku – máte k dispozícii najmodernejšie a súčasne aj najspoľahlivejšie pripojenie na internet. Proces spustenia daného hardvéru si nevyžaduje žiadne zásadné znalosti a skúsenosti, keďže už spomínaná aplikácia vás ním prevedie krásne krok za krokom a prípadné problémy vyrieši sériou doplňujúcich informácií, ktoré sa zobrazia na displeji vášho telefónu. Jediné, čo sa od vás požaduje, je vytvorenie si D-Link účtu, na ktorý sa však neviažu žiadne nutnosti platenia poplatkov ani ničoho podobného. Na samotný záver som si trocha netradične nechal pár slov na margo dizajnu. V oboch prípadoch sa môžeme rozprávať o jednotnej estetike plastových krabičiek s oblými hranami, kde M32 síce nespadá do kategórie tých menších, ale rovnako nejde ani o nejaké obrovské skrine, ktoré by ste mali problém zakamuflovať v priestore. R32 potom vyzerá ako bežný router so štvoricou polohovateľných antén a tradičnou škálou fyzických vstupov umiestnených na jeho zadnej hrane.

Nadpis tohto článku (D-Link Eagle PRO AI - Router R32 a MESH M32) vo vás správne evokuje zhodnotenie dvoch hardvérov a jednej aplikácie. Výrobca v každom jednom bode naplnil moje očakávania a špeciálne jeho umelou inteligenciou ošetrený softvér, resp. správa online obsahu a zabezpečovanie plynulého chodu pripojení sú pádnym argumentom, prečo sa pri výmene vášho routera doma a nákupu MESH systému môžete spoľahnúť na značku D-Link.

Naše hodnotenie

Svätá trojica stabilného internetu nielen v domácnostiach, ale aj vo firmách.

Klady

 • Wi-Fi 6
 • spoľahlivosť
 • možnosti aplikácie
 • využívanie AI
 • možnosti rozširovania dosahu signálu
 • dizajn
 • hlasové ovládanie
 • cena

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

D-Link Eagle PRO AI - Router R32 a MESH M32 2023

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 164,65 mm
 • Výška: 185,65 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 71,07 mm
 • Hmotnosť: 486 g
 • Farba: biela
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: D-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk