RECENZIA: MSI MEG TRIDENT X2 - Maximálny výkon

RECENZIA: MSI MEG TRIDENT X2 - Maximálny výkon

 

To najlepšie, čo v súčasnosti na trhu už poskladaných herných desktopov zoženiete

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, že ste chceli to najlepšie, čo sa dá na trhu nájsť, a to okamžite? Nie každý sa vyžíva v hľadaní jednotlivých komponentov a skladaní PC po vlastnej osi. Páni v MSI to veľmi dobré vedia a prichádzajú s úplnou novinkou v podobe modelu MEG Trident X2. Pôvodný model X vylepšili po všetkých stránkach a vyšperkovali ho špičkovými high-end komponentami. My sme dostali jedinečnú možnosť vyskúšať si toto herné delo a prinášame vám naše dojmy. Ako dopadol na papieri jeden z najvýkonnejších dostupných herných strojov?

Séria herných desktopov Trident nie je u MSI žiadnou novinkou a už niekoľko rokov nám táto taiwanská firma prináša skvelé herné zariadenia. Veľmi príjemným aspektom je fakt, že nikdy nejde len o suchý upgrade v podobe najnovších komponentov, ale väčšinou človeka pri pohľade na nich ani len nenapadne, že sú tie stroje z rovnakej série. Každý nový model je totiž unikátny a prináša niečo, čo tu doteraz nebolo.

MEG Trident X2 to berie od podlahy, ale zato veľmi razantne, a do kolien nás dostal už len samotný dizajn. Jedinečné estetické spojenie ako keby dvoch rozdielnych „krabíc“, ktoré dokopy vytvára futuristický vzhľad, no aj napriek tomu pôsobí relatívne decentným dojmom a bez problémov zapasuje do každého herného brlohu. Dizajn si navyše viete sami vyšperkovať šialene veľkým množstvom možností prispôsobenia RGB osvetlenia prednej strany PC, spolu s dotykovým minidisplejom HMI 2.0.

Práve týmto doplnkom sa dostávame, v porovnaní s inými hototvámi PC zostavami, k pridanej hodnote. HMI 2.0 je približne 4-palcový dotykový displej umiestnený v ľavom hornom rohu na prednej strane PC skrinky. Disponuje takou širokou škálou možností, že ak by sme sa každej z nich mali čo i len trochu povenovať, celá recenzia by bola len o ňom. Dokáže totiž plniť informačnú aj ovládaciu funkciu. Pomocou aplikácie MSI Center dokážete prispôsobiť monitorovanie HW podľa vlastných preferencií, dať si na displej vlastné video či obrázok alebo si tam hodiť len obyčajné hodinky. Dokonca si môžete po sprístupnení polohy nastaviť aj sledovanie počasia. Veľmi zaujímavou možnosťou je nastavenie vlastných skratiek pre rôzne aplikácie. Dokopy ich môže byť až 6, ale prvé miesto zaberá práve MSI Center, ktorý nie je možné zameniť za nič iné. Viete si teda navoliť obľúbené hry či iné aplikácie a spúšťať ich jednoduchým dotykom displeja. Okrem toho si viete nastaviť zvuk, prepínať hudbu, meniť Mystic Light alebo ovládať nastavenia monitorov od MSI, kompatibilných s HMI 2.0, a to sme ešte stále nevymenovali všetky možnosti tohto šikovného doplnku.

Okrem vyššie spomínaného displeja disponuje samotná skrinka tlačidlom na zapnutie PC na hornej strane a tými najdôležitejšími vstupmi – dvoma USB 3.2 Gen 1 typu A, jedným USB 3.2 Gen 2 typu C, vstupom pre mikrofón, ale aj výstupom pre slúchadlá. Všetko ostatné nájdeme v zadnej časti a že tam toho nie je málo – trikrát Display Port, dvakrát HDMI (1.4 a 2.1), trikrát USB 3.2 typu A, jedno USB 3.2 typu C, dvakrát USB 2.0 typu A, dvakrát RJ45 (1G a 2.5G) a k tomu až päť audio jack výstupov, jeden S/PDIF. Čerešničkou na torte je port PS/2.

Vnútri nachádzame v podstate to najlepšie, čo je v aktuálnej situácii na trhu dostupné. 24-jadrový procesor Intel Core i9 13. generácie, s označením 13900KF, zo série Raptor Lake a s možnosťou pretaktovania až do 5,8 GHz. 8 výkonnostných a až 16 efektívnych jadier obohatených o vodné chladenie MSI AIO Liquid Cooling (280 mm) zabezpečuje maximálny výkon a stále relatívne tichý chod v každej situácii. Vlajková loď firmy Nvidia s označením GeForce RTX 4090 zas s prehľadom zabezpečí, že si budete môcť vychutnať svoje obľúbené a najnovšie hry v 4K rozlíšení, ultra vysokých grafických nastaveniach a aj napriek tomu budete mať veľký „problém“ dostať sa pod 120 snímok za sekundu. Ak k tomu pridáme ešte 64 GB DDR5 4800 MHz U-DIMMs operačnej pamäte, tak si s radosťou môžeme otvoriť aj tú štvrtú kartu v Chrome, zvládne to. Doplňme to o detaily v podobe 2 TB SSD disku v PCIe 5.0 slote, špičkovú wifinu Intel® Wi-Fi 6E AX211, napojme to celé na 1000 W PSU ATX 3.0 a máme dokonalý recept na dlhoročné hranie v tej najvyššej možnej kvalite.

Zážitok z hrania je, pochopiteľne, alfou a omegou tohto produktu a niet žiadnych pochýb, že MEG Trident X2 posúva tento zážitok na úplne novú úroveň. V súčasnosti pravdepodobne neexistuje hra, s ktorou by si pri 4K rozlíšení a najvyšších možných grafických nastaveniach neporadil a len pár titulom s extrémne vysokými nárokmi na hardware alebo zle optimalizovaným titulom sa pri našom testovaní podarilo podliezť hranicu 120 snímok za sekundu. Naše snaženie sa o stabilných 144 snímok za sekundu vychádzalo takmer pri všetkom, čo sme skúsili. Prečo práve 144, keď by si tento desktop hravo pri niektorých tituloch poradil dokonca aj s 300+ snímkami za sekundu? Páni z MSI nás totiž potešili dvojnásobne a k samotnému PC nám na toto testovanie poslali aj monitor MSI Optix MAG281URF. Ten sme už v redakcii mali v novembri minulého roku a priniesli sme vám naň recenziu, ktorá dopadla na výbornú. Teraz sme dostali opäť príležitosť pracovať s jedným z najlepších kúskov spomedzi MSI monitorov a jeho 144 Hz sme sa snažili patrične prispôsobiť aj snímkovanie jednotlivých hier. Nehovoriac o tom, že ide o jeden z modelov, ktoré sú kompatibilné s HMI 2.0, a tak sme si mohli vyskúšať jeho prispôsobenie cez už spomínaný dotykový displej. Chýba tomu snáď už len klávesnica Vigor GK71 a myš Clutch GM51 a mali by sme dokonalú hernú zostavu.

Vysoká kvalita a výkon majú ale, pochopiteľne, aj vysokú cenu. Tá sa môže zdať na prvý pohľad prestrelená, ale treba si uvedomiť, že toto nie je štandardný PC a v porovnaní s konkurenciou ponúka pridanú hodnotu napríklad v podobe HMI 2.0 alebo unikátneho dizajnu. Vyššia cena je tak obhájiteľná a za svoje peniaze dostanete adekvátny a hlavne špičkový produkt od dlhoročnej stálice na trhu.

Naše hodnotenie

Unikátny produkt, ktorého fantastický výkon sa odzrkadľuje v maximálnom zážitku z hrania, posúva tak všetko, na čo ste boli pri hraní zvyknutí, na úplne nový level. V súčasnosti by ste len ťažko hľadali výkonnejší herný PC, ako je práve MSI MEG Trident X2, a preto je veľmi silným adeptom pre všetkých hráčov, ktorí chcú ešte o niečo viac.

Klady

 • dizajn
 • maximálny výkon
 • použité komponenty
 • dotykový displej HMI 2.0

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

MSI MEG TRIDENT X2 2023

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 487,2 mm
 • Výška: 453,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 222,6 mm
 • Hmotnosť: 14100 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 6500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk