RECENZIA: SanDisk iXpand Flash Drive Luxe 128GB - USB kľúč, ktorý pasuje aj do jabĺčok

RECENZIA: SanDisk iXpand Flash Drive Luxe 128GB - USB kľúč, ktorý pasuje aj do jabĺčok

 

Používatelia bežných počítačov a zariadení s operačným systémom Android zvyčajne nemajú problém dostať sa ku USB kľúču, ktorý by pasoval do ich zariadení. Najmä kvôli rozšíreniu USB-A a USB-C portov je jednoduché prenášať dáta medzi rozličnými typmi elektroniky. Na druhú stranu spoločnosť Apple stále tvrdohlavo montuje aj do svojich najnovších smartfónov Lightning port, ktorý tento ekosystém mierne obmedzuje. Logicky preto existujú aj USB kľúče a ďalšie iné príslušenstvo, ktoré týmto portom disponuje. Produkt s menom SanDisk iXpand Flash Drive Luxe 128GB neponúka len Lightning port, ale aj USB-C, pre čo najväčšiu podporu.

Na trhu sa nachádza plno USB kľúčov s dvoma portmi, ale väčšina z nich má USB-A a USB-C port. SanDisk iXpand Flash Drive Luxe 128GB tento recept mení. Na jednej strane rotovateľného kľúča sa nachádza USB-C konektor a na druhej strane je Lightning port, ktorý poteší všetkých ľudí a nielen tých, ktorí vlastnia iPhone a Windows zariadenia, ale aj iPhone s novým iPadom či Mac-om.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Na obale tohto kľúča nie je veľa prekvapivého, ide o sendvič z kartónu, v ktorom je osadená priehľadná plastová kolíska zobrazujúca samotný produkt. V porovnaní s inými USB kľúčmi je po stránke rozmerov iXpand Flash Drive Luxe o niečo dlhší, čo je spôsobené najmä dvojicou konektorov, ale je dostatočne malý a tenký, aby sa vďaka menšej nepozornosti mohol stratiť v malej kabelke či vrecku. Kovové prevedenie tela ponúka aj robustne pôsobiace putko na kľúče, ktoré určite poteší. Jediný vonkajší kúsok plastu predstavuje krytka z portov, ktorý momentálne nie je využívaný a ktorá našťastie na kľúči sedí dostatočne pevne.

V prípade straty krytky odporúčam otočiť USB-C smerom von, pretože na rozdiel od Lightningu má kontaktné plôšky zakryté. iXpand Flash Drive Luxe neponúka žiadnu oficiálnu odolnosť voči prachu a vode, ani voči nárazom, no vďaka použitým materiálom a zasúvateľnému konektoru by mal vydržať viac ako bežné USB kľúče.

Avizované parametre a softvér

Prepojenie so zariadeniami je postavené na štandarde USB 3.1 Gen 1 s konektormi USB-C/Lightning, takže teoretická rýchlosť by mohla byť až niečo cez 600 mb/s, avšak kvôli Lightning portu, ktorý ponúka maximálnu priepustnosť okolo 60 mb/s, by sa neoplatilo do tohto kľúča dávať prirýchle pamäte. Ako je to už pri SanDisk zariadeniach zvykom, príjemným bonusom je zakomponovanie softvéru SanDisk Secure Access, ktorý sa na disku nachádza priamo z výroby a po ktorého inštalácii zákazník získa program Private Access a tým pádom zadarmo možnosť AES 128-bit šifrovania svojich súborov.

Poprípade môže zaplatiť 13 dolárov a získať ďalšie funkcie, či už bezpečnejšieho šifrovania až do AES 1024-bit, automatického zálohovania, alebo synchronizácie súborov medzi zariadeniami. Osobne zastávam názor, že stačí 128 bitové šifrovanie, nakoľko ide o softvérové a nie hardvérové šifrovanie, ale je dobre vedieť, že tu taká možnosť za pár dolárov existuje.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný (softvér a dáta z kľúča boli predtým zálohované). Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil's Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD na PC s Windows 11 a Disk Test na iPhone 13 a iPad 2020. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je priemerný.

Naše hodnotenie

Hoci osobne zariadenia značky Apple nevlastním, v mojom okolí je takýchto ľudí viac a z ich osobnej skúsenosti viem, že možnosť prenášať dáta alebo si ich zálohovať na USB kľúč ako SanDisk iXpand Flash Drive Luxe 128GB je niečo, čo by určite využili. Rýchlosťou čítania veľmi neočarí, zápisom už tobôž nie, ale v rámci fungovania s hardvérovými limitáciami, aké predstavuje Lightning port nejde o zlý produkt. Hoci sa treba pripraviť na cenu s „vysokohorskou prirážkou”, akú už tradične Apple príslušenstvo má.

Klady

 • malé rozmery
 • USB-C aj Lightning konektor
 • kapacita od 64GB do 256GB
 • kovové telo
 • SW pre ochranu dát

Zápory

 • nižšie rýchlosti
 • vyššia cena

Informácie o produkte

SanDisk iXpand Flash Drive Luxe 128GB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 50 mm
 • Výška: 15,6 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,7 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 43 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk